Mięty zapachowe

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Mięty zapachowe

Post »

Jest chyba spore zamieszanie z nazwami różnych odmian mięty, gdyż nawet hodowcy podają inne dane. W ogrodach ziołowych, gdzie często się zaopatruję w sadzonki, mięta ananasowa to Mentha rotundifolia (czyli okrągłolistna), natomiast w plumerii to Mentha suaveolens Variegata Pineapple, czyli mięta wonna, czasem nazywana też jabłkową. Wygląda zupełnie inaczej, bo listki ma biało obrzeżone. A pewnie niektórzy sprzedawcy nazywają sobie mięty, jak chcą.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Mięty zapachowe

Post »

Moim zdaniem na zdjęciu jest jakiś plektrantus. Może Plectranthus amboinicus albo caninus.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Mięty zapachowe

Post »

Czy ktoś zna jaka to odmiana mięty

Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Mięty zapachowe

Post »

Mentha spicata 'Crispa', mięta zielona 'Crispa'.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Mięty zapachowe

Post »

Córka ciągle prosi o miętę, więc kupiłam pieprzową i imbirową, ale mam dość ciężką glebę i mięty nie chcą zbyt dobrze rosnąć. Miałam już kiedyś i skarłowaciała była jakaś taka, aż w końcu zgniła. Posadziłam do dużej donicy szkółkarskiej z lekką glebą i wkopałam w grunt,Czy to dobry pomysł? Lżejszą glebę mam na warzywniaku, ale tam patelnia, a mięta chyba woli cień.Co lepsze ta wkopana donica w półcieniu, czy zniesie słońce cały dzień?
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Mięty zapachowe

Post »

Mięta nie jest szczególnie wrażliwa na słońce, natomiast nie lubi suchej gleby. U mnie zawsze znajduję ją między różami, chociaż wcale jej tam nie sadziłam. :D Jeśli będzie podlewana, wytrzyma i na słonecznym miejscu. Donica z miętą to jest pomysł raczej na jeden sezon, mięta lubi się rozłazić, a taka ograniczana często zasycha.
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Mięty zapachowe

Post »

Ja swoje mięty ograniczam wkopując obrzeża minimum 20 cm lub w doniczki bez dna, aby właśnie się nie rozłaziły. Ostatnio nie wytrzymałam i mimo, że sobie obiecałam, że więcej mięt już nie chce to kupiłam truskawkową i jabłkową. Truskawkowa ma małe listeczki, ale faktycznie pachnie truskawkami :D
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2571
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Mięty zapachowe

Post »

Moje mięty:

1. Niewysoka, lekko pokładająca się roślinka, rozłażąca się gdzie jej się podoba przy pomocy podziemnych rozłogów.
Obrazek

2. Blado zielone, sztywne, dość duże liście, pokryte jakby meszkiem. Dostałam 2 ukorzenione w wodzie gałązki, jedną wsadziłam między kwiatki w ogrodzie, drugą do doniczki.
Obrazek

3. Tę skubnęłam sąsiadce :oops: i zamierzam ukorzenić w ziemi (w doniczce i w gruncie) U sąsiadki rośnie wysoka na 50 - 60 cm, ma ciemne intensywnie zielone liście i mocny zapach.
Obrazek

4. Mam jeszcze taką roślinę, którą dostałam kilka lat temu jako melisę, a ostatnio na ryneczku kobietka sprzedawała ją jako miętę cytrynową. Faktycznie, jak porównuje zdjęcia w Google, to melisa ma listki bardziej pomarszczone i sztywniejsze, moja natomiast ma gładkie i cienkie. Zapach mocno cytrynowy. Wzrost ok. 50 cm.
Obrazek

Każda z roslin ma inny zapach, który jednak można określic jako miętowy. No, poza ostatnią, która zdecydowanie pachnie cytryną.

Może ktoś rozpozna i podpowie jakie mam mięty :D
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Mięty zapachowe

Post »

Moim zdaniem na ostatnim zdjęciu jest melisa, moja jest dokładnie właśnie taka i silnie pachnie cytryną.A mięta cytrynowa ma wąskie i pomarszczone listki. :D
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2571
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Mięty zapachowe

Post »

Dziękuję Reniak za reakcję; Jednak trzeba z rezerwą podchodzić do ofert na targowiskach :lol:
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięty zapachowe

Post »

Zdjęcie nr 2 to mięta domowa, mam identyczną na parapecie. Czasem zwana jest marokańską lub kubańskim oregano. Kiedy kupowałam ją otrzymałam wskazówkę, że nadaje się tylko na parapet. Czy i jak rośnie w gruncie, tego nie sprawdzałam.
Aleks_P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 cze 2016, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mięty zapachowe

Post »

Mam takie pytanie. Jestem dumnym posiadaczem dość sporej plantacyjki mięty (zwykłej, nie smakowej - poza smakiem mięty rzecz jasna :)). Uprawa gruntowa z przeznaczeniem głównie na herbatkę :) I tu moje pytanie odnośnie zbioru mięty. Poradniki zielarskie podpowiadają, że optymalnie należy ją zbierać w bardzo słoneczne dni (najlepiej w południe). Czy kierować się tymi wskazówkami?
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Mięty zapachowe

Post »

Ja chyba nie mam zbyt wyrafinowanego podniebienia i powonienia. Nie bardzo widzę różnicę w wielu miętach zapachowych :roll:
Agata
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”