Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

Katalpa. Kwitnie,pachnie i liście są lecznicze,pomagają na stawy.Nie choruje,nikt jej nie zjada.
ogrodnick
50p
50p
Posty: 73
Od: 9 mar 2010, o 07:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

mirzan pisze:Katalpa. Kwitnie,pachnie i liście są lecznicze,pomagają na stawy.Nie choruje,nikt jej nie zjada.
Witam
Katalpa tylko na słoneczne miejsca, wyrasta w duuuże drzewo, (mała 'Nana' nie kwitnie, co to za katalpa!), w lesie będzie dłużej wilgotna i będą ją męczyć mączniaki. Zdecydowanie nie polecam.
Polecam klony: polny, różne klony palmowe wspomniane w sąsiednim wątku i klony z sekcji 'Macrantha', po naszemu wężokore, np. klon grossera, hondoański, rdzawy albo A.pectinatum.
A pięknie kwitną późną wiosną i latem oraz wspaniale przebarwiają się derenie kousa oraz stewarcje. Zimą zdobi kolorowa łaciata kora.
Pozdrawiam
Jurek
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

Moja jabłonka o purpurowych liściach nie przemarza, zresztą nie słyszałam, żeby te drzewa przemarzały w naszym klimacie. Nawiązując do postu ogrodnicka: dereń kousa chiński rośnie (bardzo wolno) w moim ogrodzie od 2005 r., nie przemarza, ale przez kilka pierwszych zim owijałam go agrowłókniną i obsypywałam kopczykiem z kory. Poza tym na słonecznym miejscu podczas suszy wymaga on podlewania, ponieważ w przeciwnym przypadku usycha część liści. Klon hondoański posadzony w 2011 r. pomimo zabezpieczenia mocno podmarzł w czasie zabójczej dla wielu roślin zimy 2011/2012, ale odbił i rośnie, co prawda powoli w porównaniu np. do klanu jesionolistnego Flamingo o ozdobnych lisciach, który nie przemarza i nie wymaga opieki. Mam od 2006 r. 2 klony tej odmiany: drzewko i egzemplarz szczepiony na pniu, przycinany w formie kulistej. Oprócz ewentualnego przycinania korygującego są właściwie bezobsługowe, nie wymagają też podlewania, podobnie zresztą jak moje jabłonki ozdobne.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

Bardzo pięknie dziękuje za odpowiedź i wrażenia z uprawy ;:196
Przyznam, że o dereniach kwitnących, klonie hondoańskim i stewarcji nigdy nie słyszałam, ale poczytałam wątki na forum i jestem zachwycona. Zresztą klon flamingo i rajskie jabłuszka też mi się spodobały.
Nagle zaczęłam mieć aż za dużo opcji :;230
Pójdę gdzieś pooglądać je na żywo, poczytam więcej o warunkach i zdecyduję. Czysta przyjemność.
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

Sumak.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kobyl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 lip 2013, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

sumak? ja bym się wystrzegał, chwila nieuwagi przy nim i mamy wysyp sumaków na cały ogród..
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

Laelia pisze: pośrodku czegoś a'la trawnik.
Łatwo kosić. Pod płotem też bym odradzał.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

Sumak octowiec 'Dissecta', lub 'Lancinata'. Mam, odrosty pojawiają się przez około rok po naruszeniu korzeni lub korony. Potem daje sobie spokój. Kruszyna w formie drzewka - będzie zapewne mała - do 3 metrów wysokości. Jest przepiękna.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

Kruszynę to ja mam w nadmiarze wszędzie i chociaż nie odmawiam jej urody, to jednak jako reprezentacyjne drzewko odpada :D

Z koszeniem nie będzie problemu, nie jestem purystką w kwestii trawnika, zwłaszcza, że mam tam więcej mchu, mniszka, stokrotek i innych ziółek niż trawy.

A sumaka się trochę boję, ze względu na odrosty.
Pozdrawiam
Magda
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie drzewo szczepione na pniu polecacie

Post »

Dzień dobry.

Mam pytanie do forumowiczów, którzy mają doświadczenie z klonem szczepionym na pniu.

Na początek kilka słów na temat moich oczekiwań.
1. Nie mogę pozwolić sobie na kolejne duże drzewo w ogrodzie.
2. Drzewo ma stanowić plamę kolorystyczną w tle/ożywiać, ale nie zdominować przestrzeni.
3. Idealnie by było, gdybym mogła koronę formować w kulę.

Mój wybór padł na klon szczepiony na pniu 'Red Royal'. Czy to trafny wybór?

Czy ktoś z Was ma może jakieś sugestie/uwagi/rady?

Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam,
boef
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

Polecam Globosum Royal red wolno rośnie w kulę ładne liście i nie choruję albo globosa zielona
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

Dzięki za sugestię. Na pewno wezmę pod uwagę. Wpadłam jeszcze na coś takiego jak śliwa wiśniowa pissardi. Tyle, że ciężko z tą odmianą szczepioną na pniu - przynajmniej teraz:( Może też śliwa będzie rosła mniejsza od klonu?
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

Ale ona jest szczepiona tylko szczepnienia są dwa albo nisko albo wysoko innej opcji nie ma. Najczęsciej szczepią na ałyczy/ a może i tylko :lol: mam jedną, miałem dwie, ale mi zatopiło. Purpurowe liscie przez cały sezon. Może czasem palić i mszyca obżera a tak to prawie nie ma wad :;230 a klon nierzucający sie w oczy/ zależy jakie masz tło i co przed i po ale uniwersalnie klon globosum/ ciemno-zielony po paru latach cudo/ nie trzeba przycinać on sam tak urośnie
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”