Cyprys (Cupressus )Odmiany. Warunki uprawy,problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
sylvia_sirena
1000p
1000p
Posty: 1189
Od: 23 lis 2009, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Warunki dla cyprysika, kto zna?

Post »

sari1 a znasz nazwe tego cyprysa , bo ja też go mam a chciałabym wiedzieć coś więcej. Ja jedynie znalazłam go pod nazwą Cyprys wielkoszyszkowy 'Aurea' ale nie wiem czy to na pewno on.
sylvia123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 cze 2015, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc dla Cyprysik Goldcrest Wilma

Post »

Witam
Proszę o poradę w sprawie mojego cyprysika.
Wyjechałam na kilka dni na urlop i zapomniałam schować dopiero co kupionego cyprisika z balkonu do domu:/
Upał,brak deszczu i nasłonecznione miejsce - po powrocie cyprysik w opłakanym stanie, listki choć zielone to suche ,część pożółkła bądz krusząca. Wstawiłam go do domu porządnie podlałam i codziennie zraszam spryskiwaczem-wujek google niestety nic konkretnego mi nie podpowiedział. Znacie jakieś sprawdzone metody jak podratować zmaltretowaną roślinkę?

pozdrawiam
Sylwia
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dla Cyprysik Goldcrest Wilma

Post »

Woda i czas innego sposobu nie ma.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
GrzesYou
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 cze 2018, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cis ozdobny - kiedy podcinać, formować?

Post »

Witam wszystkich forumowiczów!
Od jakiegoś czasu mam na swoim balkonie taki cis jak na załączonym zdjęciu. W związku z powyższym mam pytanie do bardziej doświadczonych ?ogrodników? pytanie: kiedy można to drzewko podcinać, formować do kształtu kuli?
Z góry dziękuje za cenne wskazówki :)

Obrazek
Stendhal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2014, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cis ozdobny - kiedy podcinać, formować?

Post »

To nie jest cis
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cis ozdobny - kiedy podcinać, formować?

Post »

To cyprys wielkoszyszkowy (Cupresus macrocarpa), nie zimuje, znosi temp. do ok-5.Zimować w jasnym chłodnym, nie przelewać zimą, a lekko przycinać wiosną.Można traktować jak roślinę sezonową.
Buliks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sty 2021, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychanie drzewka iglastego w doniczce

Post »

Witam,
z racji, że nie za bardzo znam się na roślinach postanowiłem zwrócić się z prośbą o pomoc do was.
Mianowicie od paru miesięcy posiadam drzewko iglaste w doniczce
(https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/p ... iczce.jpeg
z tego co sprawdziłem jest to cyprus domowy). Przez dłuższy czas było z nim wszystko w porządku. Był podlewany systematycznie, stał w jednym miejscu. Sytuacja jednak zmieniła się z jakieś pół miesiąca temu. Nagle zaczął usychać. Drzewko posiada non stop wode w podstawce więc dostęp do niej ma cały czas, stoi na szafce w sypialni. Nie mam pojęcia jaki może być powód nagłego usychania.
Czy wie ktoś jak można uratować drzewko i co mogło się stać, że nagle zaczęło być z nim gorzej?

Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychanie drzewka iglastego w doniczce

Post »

Usycha od nadmiaru wody.Zimą powinien mieć dość sucho (wodę z podstawki trzeba wylewać) w miarę jasno i chłodno, pomieszczenie nieogrzewane, typu widna klatka schodowa, jasny przedsionek itp.
Buliks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sty 2021, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie drzewka iglastego w doniczce

Post »

Kroki co do wylania wody i sprawdzenia czy nie ma za mokro już zostały zrobione. Jednak niestety przesadziłem z wodą i w korzeniach piasek był bardzo mokry.
Wcześniej drzewko stało na szafce przy ścianie przeciwległej do okna i grzejnika. Czy jest opcja żeby takie drzewko wytrzymało na parapecie który jest nad grzejnikiem w sypialni? Pokój w miare mozliwosci czesto wietrzony
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychanie drzewka iglastego w doniczce

Post »

W niezbyt mocno ogrzewanym pokoju na parapecie nad grzejnikiem powinien przeżyć.Tu są wszelkie informacje https://dziendobry.tvn.pl/a/cyprysik-w- ... gdy-usycha
Buliks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sty 2021, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychanie drzewka iglastego w doniczce

Post »

Dziękuje bardzo. Tak jak mówie, pokój jest w miarę czesto wietrzony wiec tez jakos bardzo cieplo w nim nie jest przez cała dobe
kuba2403
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 wrz 2023, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyprys Goldcrest Wilma schnie, co zrobiłem źle?

Post »

Witam, w maju kupiłem 6 cyprysów Goldcrest Wilma, rosną w ziemi uniwersalnej, podlewane co 2 dni w upaly, wieczorem gdy chłodniej zraszałem wodą ale tu co 3 dni, 2 cyprysy zaczeły prawdopodobnie więdnąć, igły nie są takie twarde jak u innych. Kupiłem je gdy miały 40 cm wysokości a rozrosły się pięknie w przeciągu paru miesięcy. Co zrobiłem źle że cyprysy zaczeły schnąć? W linku podsyłam zdjęcia cyprysów.

https://ibb.co/SfNd0rS
https://ibb.co/rdq2Rwc - cyprys który więdnie
https://ibb.co/K0yDkqq -cyprys który rośnie dobrze
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”