Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

To kury jedzą trawę?! Rozumiem, że grzebią w kompoście, ale że trawę jedzą :;230
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Haha! :)
W kompoście nie grzebią-bo kompostownik za wysoki.A trawę koszoną wyrzucam na wybieg kurom-i one zjadają i to bardzo chętnie.Wybieg dla kur mam nieduży-więc trawa tam dawno została wydziobana i wygrzebana.A moje kury chętnie jedzą zieleninę-trawę,chwasty z warzywnika i posiekaną pokrzywę,którą im przynoszę z okolicznych łąk jak wiedźma :) Ups.... jak szamnicaaa :D
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Ja muszę jakiś zamknięty kompostownik zainstalować, z powodu plagi ślimaków. Myślę nad beczką plastikową, z podziurawionym dnem, wstawione to do innego pojemnika, miski, w którym będzie zbierał się płynny nawóz. Do środka chcę dać dżdżownice kalifornijskie. Czy takie coś się sprawdzi waszym zdaniem?
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Hmh, wiesz, wydaje mi się, że skoro masz w pobliżu kompostownika plagę ślimaków to dodatkowe zbieranie wody, a co za tym idzie wilgoci kompletnie mija się z celem. Sugerowałbym kupno plastikowego kompostownika, a jeśli chcesz pozostać przy wersji z własną beczką plastikową to oczywiście zrób otwory ale nie podkładaj pod nie nic :wink:
Myślę również, że dżdżownice kalifornijskie również będą spoko ;:333
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Na działce mam dwa kompostowniki. Ściany są z luźno ułożonych cegieł rozbiórkowych. Najstarsze mają kilkadziesiąt lat. Cegły są zarówno pełne jak i dziurawki. Większość oskrobałem aby ściana była stabilna. Ale są i takie z nieusuwalną zaprawą cementową. Zaletą takiej konstrukcji jest łatwy dostęp, przewiewność ścian, możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

A Ja nie polecam kompostownika z luźnych cegieł. Na każdym etapie sprawia wiele trudności, ze względu na swoją luźną konstrukcje. Nawet przy wsypywaniu z wiaderka chwastów trzeba uważać na ścianki, a gdzie tu go przemieszać, czy wybrać z niego. Po krótkim czasie wywiozłem cegły do domu i miałem luźną kupke, którą w następnym sezonie zamieniłem na konstrukcje z łat i mam ją do dziś. Trzy ścianki ze sobą złączone, które raz dwa można rozpiąć i przenieść. :)

Tym się wzorowałem:
Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

To prawda. Wady kompostownika z cegieł to konieczność pilnowania pionowego wznoszenia ścian (bez poziomicy czy pionu się nie obejdzie), katastrofy budowlane po dużych ulewach, strącanie cegieł przez koty, konieczność magazynowanie cegieł gdy kompostownik nie jest zapełniony ...
Kiedy budowałem kompostownik deski były reglamentowane we Wrocławiu, wręcz nie do kupienia.
Cegła rozbiórkowa walała się wszędzie. Jadąc z wózkiem dziecinnym na działkę potykałem się o cegły więc trafiały do kosza pod wózkiem.
Teraz po kilkudziesięciu latach przyzwyczaiłem się do tych wad i mi nie przeszkadzają.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Ja mam dwa kompostowniki z przeciętego na pół mauzera. Chciałem żeby był nieprzepuszczalny i posłużył mi do chowu dżdżownic kalifornijskich. Doskonale się do tego nadaje. Do 'zwykłego' kompostowania raczej nie polecam ze względu na brak dostępu powietrza.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Ja mam kompostownik (3-komorowy) z bloczków betonowych położonych luzem, czyli bez zaprawy jeden na drugim dłuższym bokiem. Korzyśc jest taka, że mogę dowolnie kształtować objętość (dodając kolejną warstwę bloczków). Najmniej 2, najwięcej 4. Dla kobiet raczej kłopotliwe rozwiązanie ( z powodu ciężaru każdego bloczka !) . Dla mnie idealne z uwagi na rosnące zasoby w ciągu sezonu
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Zrobiłem kiedyś dwa kompostowniki w postaci sześcianów zespawanych z rurek odpadowych obciągniętych siatka ogrodzeniową. Wymiary wysokość 100, szerokość120, głębokość 80. Miały jednak sporo wad szybko przesychały i trudno było wydobyć z nich materiał przerobiony. Miały też swoje zalety łatwo było je przestawiać. Od jakiegoś czasu zrezygnowałem z jakichkolwiek konstrukcji i nie kompostuję chwastów za wyjątkiem skoszonej trawy dla moich dżdżownic kalifornijskich.Chwasty kładę na ścieżki a na jesieni przekopuje pamiętam,że tak robiła moja babcia. Jak jest tego bardzo dużo to robię swobodnie usypaną pryzmę i przykrywam czarna tkaniną ogrodniczą. Kompost tak szybko nie przesycha i dużo prędzej się rozkłada.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

M się napracował, więc pokażę. :) Dwukomorowy, wszystkie deski i kratka są wyjmowane. Zaczęłam od napełniania mniejszej komory i sukcesywnie przerzucam do dużej. Zawsze wrzucam gałązki, nie rozkładają się szybko, ale masa nie robi się zbita i nigdy nie ma brzydkich zapachów. Nierozłożone do końca resztki wędrują z powrotem do świeżych odpadów. Po dwu latach użytkowania, jesienią wybrałam większość kompostu z dużej komory. Wyjmuję kilka desek z boku i od dna wybieram. Przykrywam kartonami, bo u nie wszędzie słonecznie.

Obrazek
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Kompostownik pierwsza klasa! ;:138 Używasz go już dwa czy więcej lat? W jakim stanie ma się obecnie? :)
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Dziękuję, M dumny z niego. Mam go dwa lata, nadal w dobrym stanie. Po świętach pokażę, bo dziś zasypał go śnieg. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”