Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
emkaemka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2013, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

mam na działce kompostownik betonowy, zagłębiony w ziemi, drugi rok wrzucamy tam odpadki, trawę, chwasty i jakoś nie widać aby się kompostowało.
Pewnie dlatego, że ściany są betonowe, lite, bez dostępu powietrza. Mąż próbował to wszystko przerzucić widłami, ale ciężko dostać się do dna, ciężka i zbita jest ta cała masa odpadków, pogrzebał trochę i opadł z sił. Bliżej dna widać dżdżownice, ale nie widać aby to wszystko zmieniało się w sypki kompost, raczej wydaje mi się że gnije. Dodawaliśmy już jakieś preparaty do przyspieszania, także wapno (to chyba błąd) i nie widać postępu.
Co robić? Chyba trzeba napowietrzyć? Ale jak?
Dzięki za wszystkie sugestie ;:180
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnijący kompostownik, pomocy!

Post »

Masz za mokro - dlatego gnije, jest ciężki i zbity. Do tego zagłębienie w ziemi, bez odpływu, bez dostępu powietrza...
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Gnijący kompostownik, pomocy!

Post »

Zróbcie kijem dużo dziur, aż do dna - powietrze dojdzie do środka i sytuacja powinna się poprawić.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnijący kompostownik, pomocy!

Post »

Ja nie widzę możliwości skutecznego napowietrzenia bez przebudowy. Doraźnie, jak kolega wyżej napisał
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Gnijący kompostownik, pomocy!

Post »

Można w tym betonie dziury ponawiercać, jak nie chce się przebudowywać lub nie ma takiej możliwości... Myślę, że to by pomogło... Bo skoro są dżdżownice, to jest i tlen... Czyli nie jest tak źle... A jak się od dwóch lat dorzuca, bez ruszania tego, to też problem... Żeby kompost był udany, potrzebne są co najmniej dwa pojemniki... Ten stary sobie leżakuje, do nowego sypiemy nowe odpady... Potem stary dajemy na grządki i od nowa...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Kompostownik jaki?

Post »

Witam :D
Kupiłem kompostownik IKST800C EVOGREEN PROSPERPLAST Obrazek W ogrodzie ładnie wygląda, ale czy wytrzyma zimę? Jak śnieg go przywali, a potem topniejąc i marznąc nocą nie porozrywa plastykowej konstrukcji? Mam właśnie pytanie dla starszych posiadaczy tego kompostownika, czy wytrzymuje on zimę? A może nakryć go czymś na zimę :?:
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik IKST800C EVOGREEN PROSPERPLAST

Post »

posiadam, ale innej firmy już 4 zimy. Zero problemów. tyle że jak przymarznie, to nie otwierać na siłę, to jednak tworzywo a ono robi się kruche w mrozy.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kompostownik - jaka pojemnosc i jak to zrobić ?

Post »

Dobrze zabezpieczyć od dołu miejsce na kompostownik siatka ocynkowana 1x1 cm. Ogranicza to wizyty nornic i wszelkich innych gryzoni , które lybią ryć i szczególnie zimą dokarmiac sie .
Krzysiek47
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 lut 2014, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WAŁCZ ROD "RADUŃ"

Kompostownik

Post »

Witam,mam kompostownik zrobiony z desek i mam do Was pytanie. Czy w środku powinienem go wyłożyć folią ? Czy pozostawić naturalne przerwy między deskami ? Kompostownik zrobiłem rok temu i nie do końca jestem zadowolony z jego "pracy" .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13651
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kompostownik

Post »

Po co chcesz to folią zakrywać? Nie widzę sensu. Właśnie chodzi o to aby był dostęp tlenu :) Ja w zeszłym zrobiłem coś na wzór tego :D BCode:
Obrazek Ale jeszcze nawet nie zapełniłem :D Tak po za tym są wątki odnośnie kompostu :)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik

Post »

Przerwy między deskami muszą być. - kompostownik dobrze pracuje jak ma dostęp do powietrza, inaczej wszystko gnije. I odpowiednia wilgotność 60-70%.
Max40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam

Przeglądam internet i szukam poradnika jak zbudować z drewna kompostownik w kształcie piramidy na skoszoną trawę.
Będę wdzięczny za wskazówki i linki.

Pozdrawiam
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zobudowac kompostownik w kszt. piramidy z drewna na skoszona trawę?

Post »

Wskazówki? Prosze bardzo. Najpierw zachowaj odpowiednie odległości od granic działki i okien, poczytaj temat w tym dziale "kompostownik a sąsiedzi". Potem, jeśli znajdziesz miejsce, to je zmierz, bo piramida musi być większa niż o tej samej pojemności prostokątny pojemnik. Tu weź poprawkę, że kompost trzeba co jakiś czas przerobić, więc kształt piramidy będzie utrudnieniem, ale to nic, jak się zaprzesz, dasz radę. Potem wykonaj sobie z kartonu taki mały ostrosłup na podstawie kwadratu, będzie prościej niż prostokątny spód, w skali np. 1:100. jeśli już znasz wymiary przyszłej konstrukcji, jedź na tartak i kup za parę zł kantówki np. 5x8, deski podbitkowe albo łaty dachowe, co lepsze. Dlaczego tartak? Bo ceny są kilka razy niższe niż w sklepie/markecie. Musisz mieć szczeliny więc nie ubijaj desek szczelnie, powietrze musi dopływać. Potem pomaluj z zewnątrz dobrą bejcą, byś po 2 sezonach nie przeniósł na taczkę kompostownika razem z samym kompostem. Drewno chyba docinać umiesz pod kątem, gwoździe też wbijesz. Gotowego schematu nie mam bo zwykle buduje prostsze rzeczy, prostokątno - kwadratowe, może mniej atrakcyjne wizualnie ale za to łatwe w utrzymaniu. Nie zapomnij o preparacie na start, dżdżownice kalifornijskie tez pomogą. Powodzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”