Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Siej, jak Ci wygodnie, a i tak będzie lepiej, niż zakładanie trawnika na glebie bez warstwy humusowej. :)

A jak masz duże ciśnienie na szybką poprawę gleby, to kup kilka wywrotek kompostu. :wink:

Co do konieczności wapnowania, to dużo zależy, jakie rośliny chcesz uprawiać oraz od zwięzłości gleby. Optymalny odczyn gleby jest różny przy różnej zwięzłości. Przyjmuje się, że im bardziej zwięzła gleba, tym bardziej zasadowy odczyn jest optymalny dla większości roślin. Tu masz jeszcze jeden fajny artykuł: https://www.wrp.pl/podstawowe-zasady-wapnowania-gleb/
Może teraz wapnowanie nie jest potrzebne, ale na jesień, to sprawdź pH jeszcze raz. Najwyżej jesienią sypniesz trochę wolno działającego dolomitu. To jest przecież tylko mielona skała, która zwiększyłaby przy okazji porowatość gleby.
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Rozumiem i na pewno się zastosuje. Jeszcze raz dziękuję ;:136 Jeszcze jedna rzecz nie daje mi spokoju. Co prawda to już trochę inny temat (wiem, że wątek jest i jest już przeze mnie przewertowany). Mniej więcej w tym samym czasie, co pierwsze siewy, chciałbym z 2 stron działki zasadzić zywoplot z grabu i tu zwyczajnie nie chciałbym zwlekać do przyszłego roku. Czy w tych warunkach w tym pasie trzeba by było nawieźć ziemi ogrodowej lub jakiejś większej ilości nawozu/kompostu, czy można założyć, że grab i tak sobie poradzi? Łącznie będzie tego 2 rzędy po długości ok. 70 m, więc koszt też odgrywa rolę 😀
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Grab nie należy raczej do roślin pionierskich. Ja bym zamówiła wywrotkę kompostu i dała pas kompostu w miejscu, gdzie będzie żywopłot. Pomyśl, że jak posadzisz teraz na wiosnę, to będziesz musiał podlewać w lecie - woda i czas, to też koszt. Korzystniejsze jest sadzenie jesienne drzew, bo rośliny będą miały szansę odbudować częściowo korzenie w glebie, zanim wypuszczą liście i zaczną się upały letnie. Grab nie wymarznie, bo to drzewo z naszego klimatu.
Stracić nawet część z 70 drzew przez upały, które są coraz częściej w lecie, to też będzie koszt.
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Czyli jednak wstrzymam się z żywopłotem do jesieni i na razie robię na całości pole uprawne :)
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Lekka aktualizacja tematu z mojej strony.
Posiałem kilka dni temu rośliny zielone na całej działce.
Wczoraj udało mi się jednak znaleźć namiar na bardzo dobrej jakości ziemię humusową z okolicy. Póki co wziąłem jej kilkanaście m3 pod kątem wykonania nasadzeń i założenia kilku grządek, ale im dłużej jej się przyglądam, tym bardziej mam chęć domówić i rozprowadzić docelowo po całej działce :D
No i mam dylemat jak to najlepiej zrobić, a pomysł jest taki: Zaczekać aż ten nawóz zielony wyrośnie, w okolicach wczesnego lata skasować, a następnie rozprowadzić po wierzchu humus i przeorać. Czy to dobry pomysł, czy może jednak jakoś inaczej? Jak grubą warstwę trzeba by było nałożyć i czy na pewno ją wtedy mieszać z tą obecną, czy po prostu rozwieźć po wierzchu?
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Pisałem jakiś czas temu o siewie rzodkwi oleistej. Zaczyna się już mocno piąć w górę. Pewnie niedługo trzeba będzie ją kosić i przekopać lub raczej przejechać glebogryzarką. Ale zastanawiam się czy jak będą już takie grube i długie korzenie, to co z nimi zrobić? Glebogryzarka pewnie je powyciąga i nie rozdrobni tak za bardzo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”