Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
seebbek
100p
100p
Posty: 141
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Witam moja pierwsza analiza ogródka. Aktualnie częściowo zasiany poplon-gryka gorczyca,rzodkiew. Wapnowane 3 lata temu. Ktoś pomoże bo nie wiele z tego rozumiem :). W ogródku będzie rosło praktycznie wszystko pomidory,ogórki,czosnek cebula itd.

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Zalecałbym jeszcze podać kredę nawozową 100 g na 1m2 i dolomitu tyle samo, a wiosną około 50 gram na 1 m2 nawozu np. hydrocomplex mila lub innego w podobnym składzie, potem zasilać zależnie od gatunku warzywa.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Jaki jest cel wapnowania, gdy gleba ma odczyn idealny (6,74 pH) dla większości warzyw, drzew i krzewów owocowych?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Żeby podnieść ilość wapnia, bo w większości warzyw potrzebują go więcej. Zrobisz jak uważasz, ale w następnym sezonie będzie warzywom brakować, pomidory mogą mieć suchą zgniliznę wierzchołkową, ogórki także lubią pH powyżej 7. Chyba, że zastosujesz interwencyjne dolistne zasilanie.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Kreda nie podnosi pH ? Pytam bo ja do tej pory stosowałam gips budowlany a od tego roku
tiosiarczan wapnia . Mam kredę bo stosuję ją do octanu wapnia , ale nie podsypywałam nią
bo myślałam , że podnosi pH .
Z moich zapisek norma Ca - 1000-2000 .
outbreakz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 kwie 2022, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Witam. Szybkie pytanko. Przygotowuję warzywnik, piaszczystą ziemię przekopałem, pozbyłem się chwastów i traw, rozsypałem obornik koński i na pół przerobiony kompost. Przekopałem wszystko ponownie i zostawiłem na ostrą skibę. Co teraz? Zabezpieczyć to na zimę? Żeby śnieg i deszcz nie wypłukał cennych składników. Położyć czarną folię, a może liście?
seebbek
100p
100p
Posty: 141
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Zostaw na wiosnę posyp wapnem magnezowym przed rozgrabieniem, możesz też użyć hydrożeli jeśli ziemia jest piaskowa.
outbreakz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 kwie 2022, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Nie przykrywać? Nie wypłucze składników? O wapnie na wiosnę myślałem, ale najpierw sprawdzę pH.
seebbek
100p
100p
Posty: 141
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Nie wyplucze, wszystko będzie wnikać w głąb. Jeśli przykryjesz pozbawisz ziemie wilgoci i światła i wszystko co w niej żyje i jest korzystne zginie.
outbreakz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 kwie 2022, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Wspaniale. Dobrze, że zapytałem. Dziękuję ślicznie ;)
seebbek
100p
100p
Posty: 141
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Nie wiem czy to odpowiedni temat interesuje mnie czy można łączyć nawóz azotniak z wapnem?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Jest niezasadne, ponieważ już w Perlce jest bardzo dużo azotu.
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Post »

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat.
Jesienią zmuszony byłem dowieźć na działkę dużą ilość ziemi z wykopów. Problem jest taki, że jest ona jałowa, pozbawiona wierzchniej warstwy organicznej. Ostatnio był u nas geolog i uświadomił mnie, że zarówno w głębi, jak i ta nawieziona, jest to gleba lessowa (kałuże, które się na niej robią budowały we mnie przekonanie, że to glina). Po nawiezieniu rozrzucałem po niej obornik i siałem gorczycę - niestety później były wykonywane dalsze prace budowlane i praktycznie zniszczyły one cały oczekiwany efekt.

Miałbym pytanie, jak najsensowniej byłoby tę glebę użyźnić w tym momencie, tak żeby mogła na niej rosnąć trawa, kwiaty, itd. i żeby zaczęła chłonąć wodę? Mam świadomość, że to będzie praca rozłożona w czasie i efektu raczej nie zobaczę do wakacji. Geolog mówił, żeby po prostu posiać trawę, nie zbierając ścinek i powinno być z czasem dobrze. Ale osobiście myślałem o poprawieniu jej właściwości jeszcze wcześniej i wysianiu łubinu pod koniec marca i przekopaniu przed kwitnieniem, a następnie jakieś inne rośliny jako formę zielonego nawozu, a z trawą wstrzymać się najwcześniej do przyszłego roku. Rozważałem również nawiezienie ziemi ogrodowej/torfu (ew. z piaskiem - żeby bardziej ekspresowo rozdrobnić strukturę) - jednak jest to około 10a przestrzeni i o ile rozsypanie takiej ziemi po wierzchu nie byłoby może jakimś wielkim kosztem, ale już większa warstwa - owszem. Ale też nie wiem czy to w ogóle ma sens.

Jaki zabieg byście polecili?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”