Oczko wodne murowane, z betonu, z bloczków itp.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
bodzio_Kr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sty 2012, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa stawu / oczka wodnego

Post »

kurcze założeniem było zeby był w miare mozliwości jak najbardziej naturalny..., raczej sceptycznie bym podchodził to tego rozwiązania chociaz gdzieś juz widziałem na forum zastosowanie własnie takich płyt, myśle że to otwory sa na tyle duze ze woda i tak by rozmywała brzegi.....
Awatar użytkownika
dobrus
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 cze 2011, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Budowa oczka - prośba o poradę

Post »

Witam serdecznie,
wreszcie mam okazję, by spełnić swoje największe marzenie ogrodowe, tj. budowę oczka wodnego. Za kilka dni rozpocznę tworzenie ogrodu i jest to doskonała okazja do budowy oczka. Oczko miałoby mieć kształt nerki, z częścią głęboką, w której wymarzyłam sobie lilie wodne i z częścią podmokłą, dla roślinek błotnych. Jedna strona tej nerki/fasolki byłaby od razu głęboka i tu pytanie pierwsze, jaka powinna być mniej więcej powierzchnia i głębokość tej strefy, by lilie mogły w niej spokojnie rosnąć, natomiast druga strona miałaby łagodnie spadać (coś w stylu łagodnego brzegu jeziorka). Tak miałoby wyglądać oczko w przyszłości. Ot, naturalne bajorko z roślinnością.
Teraz występuje jednak drugi problem. Jestem mamą malca, który wszędzie musi być i póki co nie rozumie , że nie wszędzie wolno mu wejść. Oczko chcę (muszę, by nie rozwalać ogrodu za 2-3 lata znowu) wybudować teraz i wpadłam na pomysł, by na razie oczko przykryć metalową kratką, ewentualnie postawić na niej jakiś spory kamień w roli ciurkadełka (fontanienki), a pozostałą część kratki zamaskować płaskimi kamieniami i jednocześnie posadzić lilie wodne, które przykryłyby resztę kratki. I teraz pytanie. Czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens? Czy roślinki poradzą sobie pod takim częściowym przykryciem kamiennym? A może sprawdziłoby się inne rozwiązanie?
Nie chcę budować konstrukcji i zasypywać wszystkiego żwirem na następne 3 lata, zresztą nie jestem pewna nawet czy folia pod takim ciężarem by tyle przetrwała.
Pozdrawiam,
Dobrusia
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Budowa oczka - prośba o poradę

Post »

Głębokość oczka tylko dla lilii może być różna, są gatunki, które sadzi się na 40 cm, a są takie że wymagają min 60-80cm, a najlepiej czują się na ok. 1 m, jeśli chcesz mieć rybki to min 1,0m. wokół oczka proponuję zrobić półkę taką na głębokości 30-40 cm dla roślin, a dla ochrony przed malcem najlepiej ogrodzenie, bo lilie muszą mieć słóńce.
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
Awatar użytkownika
dobrus
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 cze 2011, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Budowa oczka - prośba o poradę

Post »

Dzięki za informacje :)
Czy tego słońca musi być sporo? Zachodnie będzie, trochę wschodniego, gorzej z południowym, bo nie dojdzie niestety. Myślałam o głębokości około 60cm, ale może zrobię półkę około metra, tylko jak duża musi być taka półka? 0,5mx0,5 wystarczy, czy większa, następna byłaby około 50-60cm i już by mogła być większa wtedy.
Pozdrawiam,
Dobrusia
Mój skromny ogródeczek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=75029
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Budowa oczka - prośba o poradę

Post »

Słońce jak najbardziej dla lilii ale pamiętaj że oczko nie może być jak na patelni więc rośliny dające ciut cienia dla lustra wody tez powinny się przy oczku znaleźć.
Ja przed budową swojego oczka korzystałam z tych porad http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=14
Warto poczytać by nie popełnić błędu.
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Awatar użytkownika
mirek55522
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 mar 2012, o 04:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontakt:

Re: Budowa oczka - prośba o poradę

Post »

Też chciałbym mieć oczko wodne ale to które sfotografowałem u kolegi zajęło by mi 50% ogródka.
Może ktoś ma zdjęcia jakiejś malizny dla porównania?
A rybek to bym napuścił zwykłych karpi i na zimę z powrotem do jeziora.

A tak wygląda oczko mojego znajomego :
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co prawda brak na zdjęciach zieleniny i kwiatków ale to po wymianie folii , no i oczywiście jesień.
Nie ma takiej okoliczności życiowej która zwalniała by człowieka od myślenia.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Budowa oczka - prośba o poradę

Post »

Mirku wprawdzie nie podałeś rozmiarów pokazanego oczka ale jeśli chcesz mieć o połowę mniejsze to nie sądzę by karpie będą zachwycone taką powierzchnią swojego mieszkanka ;:224
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
davvido1234
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 maja 2013, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

budowa oczka

Post »

Witam.
Myślalem o.oczku w ogrodzie, co potrzeba, pompy? Filtry? Są solarne? Jaki jest średni koszt?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: budowa oczka

Post »

davvido1234 pisze:Jaki jest średni koszt?

Raz udało mi się zrobić oczko za 100zł. Najdroższe było za 14 tys. Wszystko zależy czego potrzebujesz.
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: budowa oczka

Post »

davvido1234 pisze:Witam.
Jaki jest średni koszt?
Moje zmieściłem w 6 tyś zł + dużo własnej pracy w zasadzie te 6 tyś to koszt materiałów.
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
kamileklata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 wrz 2013, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: budowa oczka

Post »

Ja również myślę o oczku wodnym.
Niedawno nabyłem działkę i powoli doprowadzam ją do stanu używalności.
I właśnie zastanawiam się co jest niezbędne do takiego oczka.
Jak szukałem po necie to ludzie pisali o jakimś natlenianiu dla rybek....
Dlatego byłbym wdzięczny gdyby ktoś tak w pigułce mógł wypisać co dokładnie potrzeba do takiego oczka.
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: budowa oczka

Post »

No więc dużo cierpliwości idzie zima więc masz czas na czytanie i przygotowanie się merytoryczne do budowy
w pigułce to będzie tak:
wykop dołek, połóż folię, nalej wody, posadź rośliny i wpuść rybki :D
tak na poważnie to
poczytaj tutaj
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
ogierka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 wrz 2013, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: budowa oczka

Post »

Jestem bardzo ciekawa oczka za 100 zł. To było rzeczywiście oczko, czy dziura w ziemi wyłożona folią? Przecież oczko to spore koszty, no chyba, że znajomi się z nami podzielą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”