Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kornel_97
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lut 2022, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Pierwszy raz przesadziłem ją jakoś po 2 latach do większej doniczki.
Używałem wtedy ziemi uniwersalnej, nie było drenażu na dnie, ziemia była dosyć mocno zbita.
3 dni temu przesadziłem swoje roślinki w tym mango do większej doniczki (wcześniej 14cm teraz 18cm), rozluźniłem trochę korzenie z ziemi bo były mocno zbite.
Tym razem dałem solidną warstwę keramzytu i użyłem mieszanki ziemi do kaktusów i sukulentów z ziemią uniwersalną (jednak więcej jest ziemi do kaktusów i sukulentów).
Co z zainfekowanymi liśćmi? Mam je uciąć?
Dodam tylko, że to Mango na moje amatorskie oko wygląda na zdrowe, ma dosyć grubą zdrewniałą łodygę i 3 odrosty.
Liście też nie usychały i nie żółkły, tylko miały te wyżej wspomniane kropki.

Tak wyglądało po przesadzeniu 3 dni temu:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

To nie jest prawidłowe podłoże. Nie sadzi się roślin do samej ziemi, a mieszanie ziemi z ziemią jest bez sensu. Korzenie się duszą, podłoże zbyt długo przesycha zwłaszcza w głębi bryły korzeniowej. Wszystkie rośliny do przesadzenia do mieszanki ziemi i rozluźniacza, żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1 - 2:1. Korzenie muszą oddychać.
Liście na razie zostaw, jak odetniesz zbyt dużo, to jak roślina ma przeprowadzać proces fotosyntezy?

Resztę jak napisałem wcześniej.

Jeszcze jedna uwaga, małe sadzonki z małym systemem korzeniowym sadzisz do małych doniczek i stopniowo zwiększasz ich wielkość. Inaczej nie tylko roślina będzie szła głównie w korzenie, ale istnieje większe ryzyko przelania zwłaszcza w takim podłożu, do którego je posadziłeś.
Dużo błędów uprawowych, a już nie pytam się o podlewanie bo pewnie jeszcze regularnie podlewasz, a czego się nie robi.
W przypadku Mango podłoże powinno być w okresie wegetacji umiarkowanie wilgotne, ale w okresie jesienno-zimowym pozwalasz przeschnąć delikatnie wierzchniej warstwie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Hej, mam pytanie co do mojego mango. Sadziłam je z pestki, niemrawo rosło, wypuściło pęd który szybko przysechł i myślałam ze już po nim, ale po czasie wypuściło kolejny pęd już z liśćmi. Teraz jednak na liściach zaczęły się robić jakieś plamy i zastanawiam się czy to jakiś szkodnik? Niedobór? Może kwestia za dużej ilości słońca? Stoi na bardzo słonecznym oknie.
Co do ziemi to jest w mieszance do palm, podlewam tak żeby ciągle miało wilgotnie, raz na dwa tygodnie woda z nawozem do roślin zielonych.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Podłoże jest nieodpowiednie, nie sadzi się roślin bezpośrednio do kupnej ziemi bez uprzedniego wymieszania z rozluźniaczem (żwirkiem albo perlitem). Do tego jeszcze doniczka wsadzona do ciasnej osłonki, jak powietrze ma dochodzić do korzeni, a podłoże prawidłowo przesychać? Doniczkę stawiasz na podstawce.
Zmiany na liściach teoretycznie mogłoby pochodzić od zbytniego nasłonecznienia, ale również wskazywać na wyżej wymienione błędy.
Zaczął bym od przesadzenia, sprawdzenia stanu korzeni.
Postaw roślinę nieco dalej od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Tak zrobię i mam nadzieję, że będzie lepiej. Dzięki bardzo za rady!
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Witam :wit

Mam problem z dwoma sadzonkami Mango, maluchami sadzonymi rok temu w maju.
Na zimę zauważyłem ciemniejące końcówki na mniejszej sadzonce, kosmetyczne zmiany.
Na wiosnę postanowiłem je przesadzić z mieszanki ziemi uniwersalnej z perlitem do luźniejszegomieszanki
Niestety zmiany nabrały tempa. Zainfekowane tkanki usunąłem, rośliny zostały opryskane Miedzianem 50WP.
Po kilku tygodniowym wyjeździe widzę, że zmiany są bardzo zaawansowane, mniejsza sadzonka chyba już na straty.
Starsza ma kilka zdrowych liści, wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamierzam usunąć najbardziej zainfekowane liście, zrobić dodatkowy oprysk Miedzianem.
Może ktoś z Was miał podobny problem i jakieś wskazówki jak uratować Mango?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Jakiej twardości wodą podlewasz?
O ile doniczki nowe doniczki były większe od bryły korzeniowej?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Podlewam wodą demineralizowaną, albo mieszanką takiej wody z przefiltrowaną, przegotowaną i odstaną.
Nawożenie co drugie podlewanie, mniej więcej raz na dwa tygodnie, nawóz do roślin zielonych.
Doniczek przy przesadzaniu nie wymieniałem, korzeń poszedł mocno w dół donicy i nie był super rozbudowany.
W każdym razie nie widziałem sensu wymiany na nową, większą.
Myślisz żeby sprawdzić co się dzieję z bryłą korzeniową?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Czyli przesadziłeś na zasadzie wymieniając tylko samo podłoże.
korzeń poszedł mocno w dół donicy i nie był super rozbudowany.
Rozumiem, że cała bryła korzeniowa jest słabo rozwinięta, tak? Jeśli tak, to doniczka jest dużo od niej większa? Więc, skoro problem był wcześniej to tutaj bym szukał przyczyny. Zbyt dużo przestrzeni w doniczce powoduje, że trudno kontrolować wilgotność podłoża tak żeby ani nie przelać ani zbytnio przesuszyć.

Teraz dałeś do xxx, tylko po co? Mango nie potrzebuje podłoża jak do epifitów, powinno być standardowo ziemne, czyli wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu, żeby utrzymywać dłużej wilgoć. W mieszance jest odwrotnie, jego zadaniem jest żeby jak najszybciej przesychało, bo takie warunki preferują korzenie epifitów.
Problem się nasilił po przesadzeniu, czyli problem leży w zbytnim przesuszeniu bryły korzeniowej. I to druga przyczyna.

Rozwiązaniem jest wymiana podłoża oraz posadzenie do wąskiej palmówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Alex_McKenze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 cze 2022, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Witam,
tydzień temu zauważyłam że coś dzieje się niedobrego z nowymi liśćmi mango. Szkodnik, choroba?
Całe lato stało na zewnątrz, a na zimę zabieram je do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Według wcześniejszych postów w tym wątku, albo za ostre światło i się sparzyły liście, albo za twarda woda ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Dokładnie jak wyżej plus beznadziejne podłoże. Rośliny sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, a nie samej ziemi uniwersalnej...
Sprawdź czy bryła korzeniowa nie jest przerośnięta, bo stawiam że tak jest.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madey93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2023, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango - choroby,szkodniki i inne problemy

Post »

Witam. Moje mango dostało czarnych plam na liściach. Proszę o pomoc w diagnozie co to takiego. https://photos.app.goo.gl/jYeSSf5HHnciAa4y5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”