Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
ilona58
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 lut 2012, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Wypełniasz druk i jest w nim punkt do kiedy chcesz usunąć drzewa.Mnie pasowało do końca marca i tak wpisałam. Ilona I
zakk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2016, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa zachod

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

W przypadku gdy nie wytnie się drzewa do np jak wyżej marca. , trzeba napisać podanie (przed upływem ustalonego terminu ) o przedluzenie tego terminu np o 6 m-cy.Ja tak zrobiłem i dostałem decyzje ze zgoda na następny okres
poloszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lut 2016, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

witam

a jak wytnę żywotnik który ma obwód ma wys. 5 cm - 30cm i wykopie korzeń całkowicie, to jak mi później urzędasz udowodni że złamałem przepisy???

i odwrotna sytuacja...

Wyciąłem drzewo które ma obwód ma wys. 5 cm - 18cm i pojawi się urzedas na kontrole i będzie obstawał przy swoim, że drzewo miało powyżej 25cm na wys. 5 cm !!!!!
zakk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2016, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa zachod

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Po wycięciu juz nic Ci nie udowodni.powinien taki urzedas przyjść po zgłoszeniu przez ciebie zamiaru wycięcia,zmierzyć drzewko i potem wydać decyzje na wycięcie -zgodnie z przepisami, po wycięciu nie ma co mierzyć.

-- 3 mar 2016, o 17:44 --

Po wycięciu juz nic Ci nie udowodni.powinien taki urzedas przyjść po zgłoszeniu przez ciebie zamiaru wycięcia,zmierzyć drzewko i potem wydać decyzje na wycięcie -zgodnie z przepisami, po wycięciu nie ma co mierzyć.
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

poloszka pisze:witam

a jak wytnę żywotnik który ma obwód ma wys. 5 cm - 30cm i wykopie korzeń całkowicie, to jak mi później urzędasz udowodni że złamałem przepisy???

i odwrotna sytuacja...

Wyciąłem drzewo które ma obwód ma wys. 5 cm - 18cm i pojawi się urzedas na kontrole i będzie obstawał przy swoim, że drzewo miało powyżej 25cm na wys. 5 cm !!!!!
Pamiętaj o "życzliwych", teraz prawie każdy ma aparat w telefonie. Ja miałem sytuację taką że jak ścinałem (miałem pozwolenie) to w trakcie operacji do sąsiada przybyła pielgrzymka zabrać trochę ziemi na swoje ogródki ROD. Zapytałem czy mają zgodę właściciela i jak się zaczęli motać to dałem do zrozumienia żeby sobie stąd poszli.. no i poszli zawiadamiając co trzeba. Gdybym wtedy liczył na "dyskrecję" to miałbym kłopoty.
Choć przyznaję - nie koniecznie musieli być to właśnie oni.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

poloszka pisze: a jak wytnę żywotnik który ma obwód ma wys. 5 cm - 30cm i wykopie korzeń całkowicie, to jak mi później urzędasz udowodni że złamałem przepisy???
zakk pisze:Po wycięciu juz nic Ci nie udowodni.powinien taki urzedas przyjść po zgłoszeniu przez ciebie zamiaru wycięcia,zmierzyć drzewko i potem wydać decyzje na wycięcie -zgodnie z przepisami, po wycięciu nie ma co mierzyć.
Sprawa jest prosta. Kwestię tę reguluje:
art. 89 ustawy o ochronie przyrody:
3. Jeżeli ustalenie obwodu lub gatunku usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu wykarczowania pnia i braku kłody, dane do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego, powiększając ją o 50%.

4. Jeżeli ustalenie obwodu usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu braku kłody, obwód do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się, przyjmując najmniejszą średnicę pnia i pomniejszając wyliczony obwód o 10%.

5. Jeżeli ustalenie wielkości powierzchni usuniętych lub zniszczonych krzewów jest niemożliwe, z powodu usunięcia pędów i korzeni, wielkość tę przyjmuje się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego.
Kto, kogo będzie chciał oszukać? Warto będzie? Imho, dwie takie sprawy wygrałem.
1. Sąsiad doniósł - i było kilku świadków;
2. przypadkowa informacja, bezczelny właściciel (co spowodowało brak współczucia) i GOOGLE STREET + GEOPORTAL :D potwierdzające że w tym miejscu rosło takie a nie inne drzewo, o wymiarach ........

Podaję, pod rozwagę.
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Mam pytanie do Hosta.

Aktualnie staram się o wycinkę drzew. Drzewa to samosiejki i rosną na działce budowlanej. Aktualnie nie zamierzam tam nic budować ale chciałbym tą działkę oczyścić i zniwelować teren. Czy niwelacja terenu jest dla urzędnika właściwym argumentem czy raczej takich określeń się nie stosuje ? Dodatkowo chcę tą działkę ogrodzić aby inni ludzie nie wyrzucali mi tam śmieci lecz ogrodzenie koliduje z drzewami, które stoją na granicy (czyli na tą chwilę nie mogę go postawić).
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

MagnetoX
Musisz pamiętać iż argument jest nie istotny. Traktuj to jak zgłoszenie, nikt nie pyta o twoje powody.
A twoje są wystarczające - nawet jeśli Inspektor się w luźnej rozmowie zapyta.
Zgodę otrzymasz bez opłat - warunek nie wycinasz drzew w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Warto zrobić szkic sytuacyjny rozmieszczenia drzew i zwymiarować ich położenie, tak żeby urzędnik nie musiał się zastanawiać czy daję zgodę na wycinkę konkretnych drzew (możesz też je ponumerować i oznaczyć w terenie - mi tak sugerowali, nie zrobiłem tego bo wybrałem się razem z nimi na wizję i wskazałem co trzeba).
Powodzenia :)
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ok, ale tam we wniosku jest taki punkt: "Przyczyna usunięcia drzew lub krzewów". Czyli ten punkt zostawić pusty ? Mam zrobioną inwentaryzację terenu przez firmę, która się tym zajmuje. Oznaczyli wszystkie drzewa w terenie , sporządzili mapkę oraz pełną tabelę z gatunkami drzew i ich obwodami na wys. 130 cm.

Oczywiście nie prowadzę działalności gospodarczej a wycinka nie jest związana z zamiarem prowadzenia jakiejkolwiek działalności na tym terenie. W przyszłości chciałbym tam wybudować dom.
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

A faktycznie, co gmina to inny wniosek.
Napisz że działka jest budowlana, zaś drzewa znajdują się w miejscach planowanej zabudowy i uniemożliwiają ci jej zagospodarowanie.
Jeśli chodzi o zabudowę to nie rozwijaj tematu tj. zabudowa to zarówno planowany budynek mieszkalny, gospodarczy, garaż, altana, studnia, utwardzenie terenu.
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ok, a jeżeli będą chcieli projekt zabudowy jakakolwiek ona by nie była ? :) :?:
ms2pl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 sty 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

U mnie nie chcieli, zresztą na jakiej podstawie mogą czegoś takiego żądać?
Jako inwestor masz prawo mieć plany i je realizować, etapem jest właśnie wycinka.
Masz również prawo plany te zmieniać.
Gdyby się upierali że walory przyrodnicze, ochrona krajobrazu (zależy co tam u ciebie w MPZP czy też studium kierunków rozwoju gminy), zobowiąż się do nasadzeń w tej samej ilości co wyciętych - to mocny argument, a z reguły coś tam zasadzisz w przyszłości w upatrzonym miejscu.
Ogółem nie obawiaj się tematu, bo zobaczysz że to idzie niemalże "z automatu" (o ile nie pomniki przyrody, natura 2000 itp.)
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004 o ochronie przyrody(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ok, dziękuję bardzo za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”