Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Park Krajobrazowy - znaczenia może mieć, jeśli są wprowadzone określone zakazy usuwania drzew. - do sprawdzenia w gminie.

Jeśli zakaz był, to opłaty liczy się 2x opłata (i wówczas traci się prawo do zwolenienia z ponoszenia opłat nie ma znaczenia)

Jeśli śladu po drzewach nie ma, to też prawo jasno określa sposob wymierzenia kar.

Jeśli robi to nielegalnie -tak zatrzymasz go. Jeśli jest na prawie, to nic nie zrobisz. No chyba że wchodzi na Twoją działkę. Wartość drzew, można liczyć jako opał czy tartak. Niestety w sprawach odszkodowania, nie liczą jak do opłat :(
kusior86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wycinka drzewa

Post »

Witam wszystkich,
Powiedzcie co z tym fantem zrobić?
Drzewo rośnie zaraz przy granicy działki na działce gdzie jest droga gminna i gałęzie wyrastają na moją działkę.
Granica działki jest tak jak płot idzie aż do białej skrzynki rozdzielczej ( z tyłu widać).
Obrazek
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

W czym Ci to drzewo konkretnie przeszkadza?
kusior86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycinka drzewa

Post »

Latem jest tam strasznie dużo pszczół, os, itp. Możliwe że nawet gniazdo tam mają.
Chciałbym żeby też więcej słońca "wpadało" do domu.
No i gałęzie wrastają na Moją działkę.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

Drzewo jest piękne. Ja cieszyłabym się, że mam taki piękny, stary okaz. Zaprzyjaźnij się z nim. Ludzie sadzą drzewka i wkurzają się, że tak wolno rosną, a Ty masz już 30letniego gotowca.
kusior86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycinka drzewa

Post »

A co w sytuacji kiedy wysokość drzewa jest większa niż odległość od domu i to drzewo podczas wichury przewróci się na dom?
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

Jeżeli drzewo jest zdrowe (sprawdzisz to, gdy się zazieleni i nie będzie miało suchych gałęzi), oprze się wichurom. Jeśli zauważysz za jakiś miesiąc gałęzie, które pozostaną suche, zwróć się pisemnie do gminy, by je wycięto ze względów bezpieczeństwa.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

Masz podobny problem co ja. U mnie podobnie przy granicy działki rośnie wierzba która ma część konarów uschnięte.
W gminie powiedzieli mi że w małym stopniu mogę sam podciąć gałęzie,zwłaszcza te które zwisają się nad moją działką.
Natomiast schody zaczynają się gdyby chcieć wyciąć. Ja na decyzję z gminy czekam od listopada 2019.
Pozdrawiam Paweł
kusior86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2020, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycinka drzewa

Post »

A nie ma tak że mają ileś dni na ustosunkowanie się do Twojego pisma?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Wycinka drzewa

Post »

Tłumaczą się że czekają na opinię z dyrekcji dróg i starostwa.
A konary wierzby rosną delikatnie przechylone nad moją działkę i przy silnych wiatrach połamane gałęzie spadają po mojej stronie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Wycinka drzewa

Post »

kusior86 pisze:Witam wszystkich,
Powiedzcie co z tym fantem zrobić?
Drzewo rośnie zaraz przy granicy działki na działce gdzie jest droga gminna i gałęzie wyrastają na moją działkę.
Granica działki jest tak jak płot idzie aż do białej skrzynki rozdzielczej ( z tyłu widać).
Obrazek
Latem jest tam strasznie dużo pszczół, os, itp. Możliwe że nawet gniazdo tam mają.
Chciałbym żeby też więcej słońca "wpadało" do domu.
No i gałęzie wrastają na Moją działkę.
Szkoda drzewa. Piękny okaz. I pięknie porośnięty jemiołą. Ja bym wystąpiła do gminy tylko z wnioskiem o przycięcie gałęzi rosnących nad twoją powierzchnią. Trochę cienia w okresie upałów na pewno nie zaszkodzi. A zimą drzewo jest bezlistne, więc raczej w niewielkim stopniu ogranicza dostęp promieni słonecznych. Duże drzewa w pobliżu domów chronią też od uderzeń piorunów. Piorun zawsze wybierze najwyższe drzewo. Kiedyś ludzie na wsiach specjalnie sadzili wokół zabudowań wysokie drzewa, by chroniły domostwa w trakcie burz.
W okresie kwitnienia jest pewnie pożytkiem dla pszczół, stąd ich masowa obecność. Czy wiesz jaki to gatunek?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
mjk34
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 lis 2012, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakup działki - problem z niechcianymi drzewami

Post »

witam forumowiczów (po latach).
Przymierzam się do zakupu działki budowlanej na której rosną dwie pospolite jodły o wysokości kilka metrów.
Nie bardzo widzę te drzewa na swojej działce, ale nie kolidują one z planowaną kiedyś zabudową. Na razie może i są ładne, ale nie chcę gigantycznych drzew za parę lat obok domu.
Moje pytanie kieruje do ludzi którzy mieli do czynienia z pozwoleniem na taką wycinkę. Czy trzeba solidnie uargumentować chęć wycinki aby móc dostać pozwolenie?
Moja argumentacja na razie dotyczyłaby tylko chęcią innego zagospodarowania ogrodu, bo na razie drzewo nikomu nie zagraża. Myślałem jeszcze o ewentualnym zacienieniu działki przez rosnące drzewo.
Nie ukrywam że jest to jeden z argumentów przemawiającym za zakupem działki, dlatego chciałbym poznać jak najwięcej wypowiedzi by dowiedzieć się jak urzędnicy podchodzą do takich spraw, by uniknąć odmownej decyzji po zakupie. Oczywiście mógłbym poprosić obecnego właściciela o załatwienie sprawy, ale wątpię by chciał za tym chodzić.
Chętnie poznam doświadczenia forumowiczów w tej sprawie.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zakup działki - problem z niechcianymi drzewami

Post »

Cześć,
jeżeli obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza:
a) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;

b) 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

c) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

to robisz wycinkę na zgłoszenie - nie jest wymagane pisanie podania o pozwolenie z uzasadnieniem.

Jeśli jest wymagane podanie o pozwolenie na wycinkę, polecam solidną argumentację - ja mam problem z wycięciem drzewa które usycha.
Często gmina chce nasadzenia zastępczego.
Jeśli pracownik rozpatrujący będzie rozsądny, to udzieli pozwolenie, jeśli drzewa utrudniają przeprowadzenie remontu domu.
Bez problemu uzyskasz pozwolenie, jeśli drzewa zagrażają życiu lub zdrowiu przechodniów (stare, pochylone, chore, itp.)

Na Twoim miejscu bym zmierzyła obwód pnia i jeśli ma około 50 cm, cięła jak najszybciej, bo takie drzewa nie są naniesione na gminne mapki zadrzewień.
Jeśli te sosny są grubsze, zetnij im czub na dozwolonej wysokości tak, aby powstrzymać wzrost drzew w górę i uszczykuj przyrosty. Innego pomysłu nie mam. Mam za to marne doświadczenia z pozwoleniami na wydawałoby się słuszną wycinkę.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”