Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Wycinka drzew i krzewów - od 2017 r. BEZ POZWOLENIA.

Post »

Witam,
kilka dni temu pojawiła się informacja, że od 01-01-2017 dla osób fizycznych nie będzie potrzebna zgoda na wycinkę drzew i krzewów rosnących na prywatnej posesji.

Jednak gminy mogą "dodawać" do tego przepisy swoje "5 groszy".

W mojej gminie jak na razie brak szczegółów nt. temat.

Wiecie coś więcej w tamacie ?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Wraz z początkiem nowego roku w życie weszła nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Zasadniczym celem ustawy było wprowadzenie zmian do procedury uzyskiwania zgody na usunięcie drzew lub krzewów określonej w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Oto pięć najważniejszych zmian, które obowiązują od 1 stycznia 2017 roku w związku z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody:

1. Drzewa w pasie drogowym drogi publicznej
Uchylenie obowiązku uzgodnienia decyzji w sprawie zezwolenia na usunięcie drzewa w pasie drogowym drogi publicznej z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska (zmiany w art. 83a ustawy o ochronie przyrody).

2. Nowy katalog wyłączeń obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów

W tym dla:

rosnących na nieruchomościach osób fizycznych, gdy usunięcie drzew lub krzewów nie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,
drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm (wolno - rosnące) oraz 100 cm (szybko - rosnące),
krzewów, gdy rosną one w skupisku o powierzchni do 25 m2.

Dodatkowo, ustanowienie kompetencji rady gminy do dalszego rozszerzania tego katalogu w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego (zmiana w art. 83f ustawy o ochronie przyrody).

3. Ustalanie stawek przez gminy w formie uchwały

Przyznanie radzie gminy kompetencji do określania, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, wysokości stawek opłat za usunięcie drzewa lub krzewu oraz obniżenia maksymalnej wysokości tych stawek (zmiana art. 85 ustawy o ochronie przyrody).

Maksymalne stawki opłat dla:

drzew to 500 zł/1cm obwodu na wysokości 130 cm,
krzewów - 200 zł / 1m2 .

4. Poszerzenie listy wyłączeń z obowiązku uiszczenia opłaty za wycięcie drzew lub krzewów

Rozszerzenie katalogu wyłączeń z obowiązku uiszczenia opłaty za usunięcie drzew lub krzewów i ustanowienie kompetencji rady gminy do dalszego rozszerzania tego katalogu w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego (zmiana art. 86 ustawy o ochronie przyrody).

5. Kary pieniężne

Nowelizacja wskazuje również, iż osoba - zobowiązana do uzyskania zezwolenia wytnie drzewo bez uzyskania wcześnejsze zgody urzędu - zapłaci karę. Wyniesie ona dwukrotność opłaty za wycinkę.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Przedstawiona powyżej treść zawiera błędy (pisanie jednym ciągiem np. sugeruje wymóg odpowiedniego obwodu dla Kowalskiego). . Kowalskiego nie interesuje to 100 cm lub 50 cm, jeśli wycina na własne potrzeby. Mnóstwo treści jest błędnych. Proszę o zwrócenie uwagi na literalny zapis ustawy w pkt 3a (w treści pogrubiłem). Brak konieczności stosowania ustawy zachodzi gdy jest spełniony, choć jeden z niżej podanych punktów!!! :

Poprawna treść, zgodna z ustawą (stan na dzień 1.01.2017):
Art. 83f. [Wyłączenie stosowania przepisów ustawy] 1. Przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się do:

1) krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;

2) krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;

3) drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

a) 100 cm ? w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

b) 50 cm ? w przypadku pozostałych gatunków drzew;

3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

3b) drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;

4) drzew lub krzewów na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach;

5) drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni;

6) drzew lub krzewów usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;

7) drzew lub krzewów usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wału przeciwpowodziowego i terenu w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;

8) drzew lub krzewów, które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;

9) drzew lub krzewów stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;

10) drzew lub krzewów usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych;

11) drzew lub krzewów usuwanych z obszaru parku narodowego lub rezerwatu przyrody nieobjętego ochroną krajobrazową;

12) drzew lub krzewów usuwanych w ramach zadań wynikających z planu ochrony lub zadań ochronnych parku narodowego lub rezerwatu przyrody, planu ochrony parku krajobrazowego, albo planu zadań ochronnych lub planu ochrony dla obszaru Natura 2000;

13) prowadzenia akcji ratowniczej przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia;

14) drzew lub krzewów stanowiących złomy lub wywroty usuwanych przez:

a) jednostki ochrony przeciwpożarowej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, właścicieli urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, zarządców dróg, zarządców infrastruktury kolejowej, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania lub inne podmioty działające w tym zakresie na zlecenie gminy lub powiatu,

b) inne podmioty lub osoby, po przeprowadzeniu oględzin przez organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, potwierdzających, że drzewa lub krzewy stanowią złom lub wywrot;

15) drzew lub krzewów należących do gatunków obcych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 120 ust. 2f.
i rzecz ważna. Zgodnie z art. 4 ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz.U. 2016 poz. 2134) które stanowią, iż do postępowań :
w sprawach, o których mowa w art. 83?87 ustawy o ochronie przyrody, wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy nowe, chyba że opłata za usunięcie drzewa naliczona na ich podstawie byłaby wyższa niż opłata naliczona na podstawie przepisów dotychczasowych.
ilona58
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 lut 2012, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Hosta czyli mogę bez zezwolenia wyciąć drzewo na własnej działce nie mierząc obwodu jako obywatel Kowalski .Pytam ,bo w mojej gminie jednak mam złożyć wniosek na wycinkę ,bo drzewo ma w obwodzie powyżej 50 cm-chyba tak na wszelki wypadek.
Mam na swojej działce sporo drzew -sosen ,świerków ,modrzewi i co roku występuję pozwolenie na wycinkę drzewa .Urzędnicy w mojej gminie nie robią mi problemu z uzyskaniem zezwolenia.Wycinam to co muszę. Pójdę do gminy jeszcze raz i dopytam może zmieniła się interpretacja przepisów.Ilona
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Hosta przepraszam za ewentualne wprowadzenie w błąd. Treść skopiowane została czysto że strony miejskiej. Nie sądziłam że tam są błędy.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Mam pytanie odnośnie terminów. Mam na własnej działce do wycinki kilka drzew i krzewów. W jakim terminie mogę je wyciąć? Co mam zrobić z pozostałym drewnem i gałęziami? Czy mogę to wszystko spalić na wielkim ognisku? Te drzewa zarosły samoistnie ok. 0,4ha gruntu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

seedkris przeczytałeś powyższy post Hosty? ! Jeśli to twoja działka i nie prowadzisz na niej działalności gospodarczej, nie wycinasz drzew w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, to tnij sobie kiedy chcesz, i czemu pytasz co zrobić z gałęziami? Jeżeli będziesz je palił a komuś się nie spodoba i zadzwoni po straż miejską lub policję to Ty będziesz odpowiadał , a nie forumowicze, ja akurat na wsi palę ogniska, wszyscy palą, ale wiem ze różnie to bywa w różnych miejscach w Polsce.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Nie znalazłem podanego terminu na przeprowadzenie wycinki. Inaczej w jakim miesiącu roku mogę to wykonać?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Boże, a jakie to ma znaczenie, przecież chcesz wyciąć, KIEDY CHCESZ, kiedy Ci pasuje, kiedy masz czas i ochotę.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Z uwagi na okres lęgowy ptaków - lepiej wycinki wykonywać w okresie jesienno zimowym. Chyba że mamy pewność (na jakiej podstawie? jak ptaki się dobrze kamuflują) lub jest wyższa konieczność. Ale przepisy nie regulują tego jednoznacznie.
Ot, zgodnei z ustawą nie należy szkodzić zwierzątkom chronionym (niemal wszystkie ptaki). Można powiedzieć, że skad będzie urząd wiedział - nie będzie wiedział. Ale czy własne sumienie nie wystarczy?

Czytając ustawę: art.83f ust. 1 pkt 3a - Kowalski u siebie już nie musi nikogo pytać.

To jakaś rozpacz, że łączy się ten punkt 3a z punktem 3. A one są przecież nie zależne. Wystarczy jeden z tych warunków, by nie trzeba było stosować przepisów ustawy.

Mnie oczywiście też się nie podoba aż taka wolność, nie rozróżniająca ochrony cennych środowisk polnych, zadrzewień śródpolnych od posesji. Ale tak jest, i należy się z tym pogodzić.

Ilona - nie wiem kiedy pytałaś - jeśli przed ogłoszeniem tych przepisów, to nie dziwię się ostrożności urzędnika. Woli wydać Ci zezwolenie, niż miałby potem nakładać karę. Ale dziś, ustawa jest ogłoszona w pełnym brzmieniu - i sprawa jest już jasna. A po różnych gazetach, jest pisane z wieloma błędami - mieszanie opłat, średnic itp. - a od dawna opłąty nie dotyczyly w ogóle Kowalskiego. A jednak straszą nimi i dziś :D
ilona58
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 lut 2012, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Ustawa nie była jeszcze ogłoszona w dzienniku ustaw.Ale mam teraz jasną sytuację i mogę wyciąć uschnięte drzewo.
Ja staram się wycinać drzewa od początku pażdziernika do końca marca ,mając na względzie okres lęgowy ptaków.No ,chyba że wichura powali drzewo to wtedy trzeba zrobić porządek.Dziękuję za odpowiedź.Ilona
Baku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2016, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Post »

Mam nadzieję, że ustawa wejdzie jak najszybciej w życie. Nie będę musiał latać już z każdym drzewkiem do urzędu. Przecież to była głupota!
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”