Lilak - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Bardzo dziękuję wszystkim za wypowiedzi :D , uspokoiliście mnie :lol: Naprawdę nie wiem dlaczego nasz bez miałby popaśc w niełaskę właśnie u tej sąsiadki, bo ona mieszka w trochę dalszym sąsiedztwie. Zresztą jest to naprawdę miła osoba, myślę, że zaszła tu jakaś pomyłka. Już prędzej o tego typu działania podejrzewałabym innego mojego sąsiada (bliższego) :?
No to bezik zostaje! :D
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Miałam podobną sytuację z młodą brzózką. W pierwszym roku po posadzeniu, liście były bardzo duże. Myślałam, że albo to jakaś dziwna odmiana, niezgodna z nazwą na etykietce albo wręcz jakieś inne drzewo. Jednak już od następnego roku wszystko wróciło do normy. :D
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Co dolega lilakowi..?

Post »

Słuchajcie, martwi mnie mój pojemnikowy lilak. Ogólnie rozwija się dobrze, ale zaczęły mu więdnąć dwie gałązki kwiatowe i jedna liściasta.. Sucho nie ma, ostatnio go nieco dożywiłam (po raz pierwszy od wsadzenia).. może nie powinnam była..?

Oto fotki:

ObrazekObrazek Obrazek
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Kasiu - ja Ci niestety nie pomogę ale też czekam na sugestie. Mój lilak (gruntowy) cały wyglądał właśnie tak-zwiędnięte zawiązki kwiatostanów-właściwie już zaschnięte, listki też. Nie wiem czy to nie przesuszenie -ale drugi też niepodlewany ma się swietnie. Dzisiaj ścięłam tego zaschniętego całkiem, może odbije?
Z Twoim może da się jeszcze coś zrobić, może nie jest za późno.
Pozdrawiam :)
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
zofjas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 kwie 2008, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

chyba za dużo składników pokarmowych w glebie.
Myślę ze Janusz z pogotowia o.
postawił by na zasolenie związane z odwrotną osmozą
zofjas
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wysadź go do gruntu, poza tym chyba ma raczej za mokro. :D
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Dziękuję Wam kochani za odpowiedzi :)

zofjas - składników pokarmowych za dużo to raczej nie ma.. siedzi w zwykłej ziemi ogrodowej, póki co był tylko raz delikatnie nawożony.

Przemo
tyle, że on ma być w tej donicy.. Nie posiadam ziemi niestety, dlatego wybrałam Lilak Meyera odmianę Palibin, która się do pojemników podobno nadaje.. Ale Twoja uwaga o tym, że ma zbyt mokro to może być dobry trop :)
Wstrzymam mu racje wody na jakiś czas, i zobaczymy :)
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

wielkiego pojęcia nie mam
doszukałem się czegoś takiego:

"-askochytoza
Wiosną wierzchołki pędów i pąki kwiatowe zaginają się do dołu i więdną. Pokryte są brązowymi plamami, które stopniowo zajmują cały obwód pędu;
choroba czasem przenosi się dalej na starsze pędy. Podczas częstych opadów deszczu widoczna jest biała grzybnia z czarnymi zarodnikami.
Jesienią na liściach pojawiają się mokre, zielonkawe plamy zmieniające potem kolor na jasnobrązowe z ciemną obwódką.
Zapobieganie i zwalczanie:
-wycinać i palić chore gałęzie,
-oprysk preparatami 3-4-krotny co 7-10 dni przemiennie:
Bravo 500 S.C.(0,2%)
Rubigan 12 EC(0,03%)
Sarfun 500 S.C.(0,1%)
Topsin M 70WP(0,1%)"
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Halfoat, dziękuję, ale to chyba nie to. Nie zauważyłam na niczym żadnych brązowych plam. :)
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mój też w tym roku wygląda nieciekawie, po prostu brakuje mu liści. Ten obok po prawej to już inny krzew. :)
Obrazek
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Lilak pospolity

Post »

mam 4 lilaki pospolite. Na jednym z nich zauważyłam, że kwiat jakby usycha a przecież dopiero co zakwitły. Czy to może jakis szkodnik jez zjada czy po prostu już przekwita?

Obrazek

Obrazek
na tym zdjęciu przyłapałam jakiegoś robaka złoto brązowego ale to chyba nie szkodnik?
tollo
100p
100p
Posty: 169
Od: 21 paź 2008, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police okolice Szczecina

Post »

Witam
Wiosną tego roku kupiłam bez szczepiony.Bez został mi przysłany z ,,gołym korzeniem,,
Od samego początku lilak słabo rósł,a od jakiegoś czasu nie wypuszcza młodych liści.
Z liśćmi które już ma dzieje się coś takiego jak na załączonych zdjęciach.Bardzo proszę o diagnozę
i o pomoc.dodam jeszcze,że lilak rośnie w pełnym słońcu i nie zauważyłam na nim robaczków.Pozdrawiam.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

czy czasami Twoje bzy nie zaatakował jakiś grzyb? Może opryskaj preparatem na grzyba, tyle deszczy ostatnio było, ze większośc moich liściastych roślin zaatakował
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”