Świerk zrzuca igły. Żółknięcie,zasychanie igieł świerka.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
sqrha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 kwie 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Świerki usychają, jeden po drugim

Post »

Tak, chodzi o czubajkę kanię.
Nie, nie sądzę żeby to zmiana klimatu... 10 świerków obok ma się jeszcze nieźle.

Zacznę od Topsin zatem.
Ajdza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Bardzo proszę o pomoc.

Przyjechałam na działkę po ok miesiącu nieobecności i poradził mnie widok ogołoconego świerku :cry: . Drzewo na wiosne miało normalne nowe pędy. Kilka m dalej drugi świerk ma się całkiem dobrze.
Obrazek

Obrazek

70-80% igieł leży na ziemi. Część jest rdzawa, część blada, niektóre są w połowie zielone. Te co zostały na drzewie są blado żółto zielone. U nasady pnia ani na iglach nie widać plam.

Obrazek
Obrazek

Na wiosnę zasadziłam kilka nowych roślin po czym musiało walczyć z mszycami i kędzierzawością liści. Nie wiem czy właściwie zdiagnozowałam choroby i dobrałam preparaty (Morspilan i Syllit) bo część roślin padła.

Obrazek

Może to jedna choroba...

Post umieściłam wczoraj w innym wątku ale mam wrażenie że jest mniej uczęszczany. Niestety nie wiem jak to usunąć. Przepraszam więc za dublowanie.
Bardzo proszę o pomoc.
simple11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2019, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk srebrny - Co za choroba?

Post »

selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk srebrny - Co za choroba?

Post »

simple11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2019, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk srebrny - Co za choroba?

Post »

I teraz pytanie, czytałem że są dla drzewka pomocne, a gałązki świerków od tych porostów usychają, dlaczego?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk srebrny - Co za choroba?

Post »

simple11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2019, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk srebrny - Co za choroba?

Post »

Niestety tam piszą że nie są szkodliwe, a drzewka w tych miejscach gałązki usychają...
Vesami
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 maja 2019, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychanie świerków - bardzo proszę o pomoc!

Post »

Witam serdecznie, mój problem dotyczy około 20-letnich świerków rosnących w ogrodzie. Mniej więcej rok temu, wiosną zaczął usychać pierwszy z nich (obecnie zupełnie uschnięty). Jakiś czas temu zauważyłam, że kolejne świerki zaczynają zachowywać się dokładnie tak samo, co więcej nie tylko te znajdujące się najbliżej uschniętego, ale również świerki od niego oddalone - w dalszej części ogrodu...
Bardzo proszę o pomoc, nie wiem jak je ratować, a usychanie postępuje w bardzo szybkim tempie. Świerki od lat były regularnie nawożone (nawozami różnych firm), jednak faktycznie rok temu o nich zapomnieliśmy i nie zostały niczym dokarmione, w tym roku też jeszcze ich nie nawoziłam - być może ma to znaczenie?
Próbowałam znaleźć coś na ten temat, jednak przyczyn żółknięcia i/lub brązowienia i usychania świerków jest masa. Nie dostrzegłam żadnych pasożytów, pień drzew również wygląda normalnie - nie zauważyłam podejrzanych zgrubień, plam, przebarwień czy narośli.

Informacje, które mogą się przydać w ocenie problemu:
- ziemia, w której rosną jest dość ciężka, głębiej gliniasta i mało przepuszczalna
- nieopodal świerków rosną wierzby oraz stara reneta (martwa, uschła jakiś czas temu), natomiast koło tych nieco oddalonych rośnie klon i dzika śliwka (dawniej migdałek) -> drzewa te są obecne od około 15 lat, więc to nie tak, że w ostatnim czasie cokolwiek się zmieniło/doszły nowe rośliny
- uschnięty świerk zaczął porastać czarny bez (na moje oko), około 3 lat temu
- poziom wód gruntowych - niewysoki
- przy obfitych opadach trwających dłuższy czas jest spora wilgotność, ponieważ w okolicy świerków zbiera się wtedy woda - delikatny spadek terenu, więc raczej nie mają za sucho
- igły zaczynają usychać w różnych częściach - przy końcach, od środka - nie ma reguły

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Jeśli potrzebne są jeszcze jakieś informacje do oceny problemu, bardzo proszę mnie pytać - mogłam o czymś zapomnieć/coś przeoczyć :wink:

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ghost3001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2020, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usycha kilkunastoletni świerk (żółkną igły)

Post »

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów!
Bardzo proszę o pomoc. Usycha mi świerk pospolity który ma kilkanaście lat, szukałem sporo na ten temat i niestety nadal nie wiem co powoduje żółknięcie igieł. W poprzednim roku usechł mi świerk który znajdował się obok, objawy były identyczne, tamtego nie udało mi się uratować. Poniżej zamieszczam kilka zdjeć. Jeżeli mielibyście jakieś sugestie co się dzieje będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
GEMMEI
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2019, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Świerk choroba?

Post »

Witam. Każdego roku wypadają nam 2-
3 świerki. Zawsze zaczyna I kończy się tak samo. Plamy żółte na igielkach.
Od góry idzie powoli do góry. Drzewko ostatecznie usycha. Pryskane były na grzyba I przedziorka. Czy może ktoś podpowie, jak mam uratować moje drzewka? Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk choroba?

Post »

Kiedy sadzone?
GEMMEI
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2019, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świerk choroba?

Post »

selli7 pisze:Kiedy sadzone?
Jeden swierk rok temu , drugi 2 lata temu .
Andrzey
200p
200p
Posty: 247
Od: 11 kwie 2013, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Świerk choroba?

Post »

Ja podejrzewam, że zostały sprzedane z uszkodzonym systemem korzeniowym. Często w taki właśnie sposób kończą życie "świąteczne choinki" lub iglaki wykopywane z plantacji i sprzedawane do sklepów pseudoogrodniczych. Im większe drzewko, tym większe ryzyko tego, że może mieć poważnie uszkodzony system korzeniowy.
Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”