Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

1-2mm będzie prawie idealny, a już na pewno lepszy od tego bardzo drobnego (i.e. lepszy drenaż). Polecam poczytać wątki kolegi ogrod2000 [lub x - o -0]
x - o -0 pisze:
alphax pisze:Pozwole sobie rozszerzyc poprzednie pytanie. Czy piasek budowlany, taki bialo-zolty nadaje sie na piaskowanie trawnika?
Tak

-- 24 kwi 2013, o 08:17 --
ciapino pisze:Czy piasek kwarcowy z tzw. Castoramy nadaje się na piaskowanie. Grubość ziarna 01-1,2mm. Ile zużyć na 1m2 trawnika ?
Dobry jest 0,5-2.0
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

W takim razie kupie na wiosnę 1 - 2 mm. Jedna tona 50 złotych, więc jest to kolosalna różnica co do kwarcowego 480 zł/t.
Dalej będę się rozglądać za trochę mniejszą frakcją.


Mam zapisane te dwa posty ogrod2000/x-x-o. Jego wiedzą jest ogromna ;:oj ;:oj ;:oj
Tylko nie wiem czy ta podana przez niego frakcja 0,5 - 2,0 mm, dotyczy też tego piasku budowlanego czy tylko piasku kwarcowego. W sumie piasek budowlany (biało-źółty) jest nie do kupienia o frakcji 0,5 - 2, bardziej o 0 - 2 :/.
Z wątku "Trawnik po zimie cz.1/2" dodatkowo mam zapisane takie informacje (może innym się przydadzą)

Po piaskowaniu nie trzeba podlewać trawnika.
Piaskuje się piaskiem o frakcji 0,5 ? 1,0 (średnio gruby)
Może też być piasek kwarcowy (0,5 ? 2,0)
Po piaskowaniu trawnik można delikatnie przegrabić, aby zagłębienia wypełniły się gruboziarnistym piaskiem.
Zaleca się wysypać ok. 100 litrów (0,1 m3) pisaku na 100 m2 (jedna taczka). Piasek rozsiewamy na całym trawniku, wcześniej skoszonym i idealnie suchym. Piaskowanie przeprowadza się bezpośrednio po zabiegach aeracji i wertykulacji.


Możesz mi również doradzić w nawozach ? Ogrod2000/x-x-o (oj szkoda że nie ma konta) polecał nawóz Yarabela Extran 27.
Ogrod2000 pisał aby:
"Nawożenie zaczynamy wczesną wiosną, gdy trawa się zazieleni. Na wiosnę (maj) dajemy więcej azotu (ok. 20%) i nawozimy tak co 3 ? 4 tygodnie do kończa czerwca. Od lipca nawozimy nawozami z mniejszą ilością azotu"

Jednak nie znalazłem informacji jaki nawóz z mniejszą zawartością azotu stosować od lipca do sierpnia (jest coś o polifoska, ale 12 rodzai wymienione) :/. Wiem tylko, że od września nawozy bez azotu tzw. jesienne

Tak w ogóle to dziękuje za zainteresowanie się moim problemem. ;:138 ;:138
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Ja przestałem się interesować nawozami mineralnymi, bo ich po prostu już nie używam. Żeby wiedzieć jaki nawóz należy użyć trzeba by zrobić badania gleby itd, bo inaczej to trochę takie wróżenie z fusów.
Jeśli chodzi o mnie to ja przeszedłem na naturalne nawozy takie jak kompost czy mączka bazaltowa jak również całoroczne mulczowanie trawnika. To oczywiście nie jest wystarczająco dużo azotu żeby trawa wyglądała jak na polu golfowym, przynajmniej w moim przypadku, ale wystarczająco dużo żeby trawnik wyglądał znośnie przez cały rok.
pozdrawiam
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Ja znowu nie mam czasu na kompostowniki. A ten nawóz Yarba nie zakwasza gleby co jest bardzo ważne, bi nie trzeba sypać wapna.

Dziękuję leszeg za Twoją pomoc.

Jeżeli jeszcze ktoś chciałby dorzucić istotne informację to zapraszam :)
Pozdrawiam
olek12341
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lut 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam serdecznie. Cieszę się, że trafiłem na to forum, bo w końcu jest miejsce gdzie mogę zdobyć dużo ciekawej wiedzy na temat ogrodnictwa :)
Na początku chciałbym zacząć od tematu trawy.
W tamtym roku na wiosnę założyłem trawnik.
Teren piaszczysty, na to nawiezione 10-15 cm ładnej przesianej ziemi.
Nasiona Barenbrug Watersaver, trawa systematycznie koszona, dwa razy nawożona, raz polifoską drugi raz nawozem yara mila hydrocomplex.
Trawa ładna gęsta, tylko mam problem z tym, że jakoś zżółkła po zimie.
Zastanawiam się na wertykulacją, tylko czy to nie za szybko jak na roczny trawnik?
Chciałbym dodatkowo trawnik opryskać przeciwko chwastom oraz odpowiednio nawozić.
Czy ktoś z Państwa może mi powiedzieć jaka powinna być odpowiednia kolejność tych wszystkich zabiegów?
Jutro postaram się podesłać zdjęcia trawnika oraz jak się uda zmierzyć pH gleby aby sprawdzić czy potrzebne jest wapnowanie
Proszę o porady
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Przeczytaj cały wątek to znajdziesz odpowiedzi :).
Z tego co pamiętam do wertykulacja powinna być wykonywania na minimum trzy letnim trawniku.
A po zimie trawa często nie wygląda fajnie.
Pozdrawiam
olek12341
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lut 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam. Wyżej opisywałem w dniu wczorajszym swoje problemy z trawnikiem. Wrzucam zdjęcia trawnika oraz kwasomierza z dzisiejszych pomiarów zakwaszenia gleby.Na moje oko pH 7-7,5.
Jakim preparatem można obniżyć pH do 5,5-6,5? Siarczanem amonu czy może coś specjalnego pod trawnik?Jakie zabiegi następnie wykonać na takim trawniku aby w lato było na co popatrzeć?:)
https://images83.fotosik.pl/990/e4a0f0593e3aae94med.jpg
https://images82.fotosik.pl/993/7aaa7879b1eeb96fgen.jpg
https://images84.fotosik.pl/991/a15b0794678a9b3dgen.jpg
https://images84.fotosik.pl/991/286f2e7eb09d35a4gen.jpg
https://images81.fotosik.pl/992/dee51ae0ab29a011gen.jpg


Kwasomierz:
https://images82.fotosik.pl/993/e9cb77a373ebb021gen.jpg
https://images84.fotosik.pl/991/e6a6914f3541266agen.jpg
tgrzebien
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sie 2016, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

U mnie podobny problem. Właśnie jestem po badaniu pH ziemi tam gdzie rośnie trawnik. Według mnie wyszło pH 8. Badałem w dwóch różnych miejscach na głębokości około 3-5 cm i wyszło to samo. Załączam zdjęcia. Myślałem, że ziemia jest mocno zakwaszona, bo trawa nie chce za bardzo rosnąć, a okazało się w drugą stronę. Możecie poradzić co mam teraz zrobić? Trawnika mam około 900 mkw, więc prosiłbym o jakieś w miarę tanie rozwiązanie. W necie, tak na szybko, znalazłem że trzeba zakupić siarczan amonu. Może ktoś poradzić w jakich dawkach muszę go wysypać i kiedy? W środę będę kupował nawozy. Mam zamiar kupić jakąś polifoskę i saletrę. Do kwaśnej ziemi pewnie powinna być wapniowa, ale w moim przypadku chyba powinienem kupić amonową?



Obrazek

Obrazek
olek12341
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lut 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam.
Ja już zakupiłem siarczan amonu.
Tylko pytanie kiedy i w jakich dawkach go rozsypać? I czy na pewno sypać go jako pierwszy nawóz wiosenny czy lepiej może teraz jakiś nawóz wieloskładnikowy sypnąć a siarczan później?
Z sypaniem nawozu poczekać aż się zrobi ciepło, wygrabić trawnik i sypać czy dopiero później po koszeniu?
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Ja mam podobnie.
Na trawniku mam kilka sosen i zawsze pod nimi trawnik rósł słabiej, to normalne. Z boku domu, od północy jest cień i tam to już w ogóle tragedia.
W tym roku pod sosnami trawa zupełnie znikła i jest sama, czysta ziemia, natomiast po tej północnej stronie mech jest taki jak prawie w lesie. Gdzieniegdzie źdźbło trawki, reszta mech...
Więc otworzyłem worek wapna pozostały z zeszłego roku i już chciałem rozsypać, ale postanowiłem zmierzyć pH. Wyszło 7-7,2...
I to w miejscu gdzie mech rośnie w najlepsze...
Na całej działce mam takie samo pH.
Myślałem, że mech lubi kwaśną glebę, a tu niespodzianka...

Ja na pewno będę stosował środek na bazie żelaza. Kiedyś kupowałem w workach siarczan żelaza, ale skleja się w kawały które trzeba młotkiem rozwalać, grudki są duże, trudno to sensownie rozsypać. Słabo rozpuszczalny, zawsze na dnie coś zostanie, więc nawet w konewce zostaje na dnie. Raz zakupiłem mikrovit, to nawóz żelazowy w płynie, łatwo go rozcieńczyć i użyć w opryskiwaczu. Mech robi się brązowy i trzeba go wygrabić, zabieg trzeba powtarzać i trzeba uważać, żeby kostki nie opryskać bo beton robi się żółty, tak jak buty i ręce...
Zostało mi trochę mikrovitu, więc chyba nawet zaraz pójdę opryskać te najgorsze miejsca i zakupię nowy zapas.
Masz 900m2 trawnika, to dwa razy więcej niż ja, nawet przejście z opryskiwaczem to nie jest jakieś czasochłonne zajęcie.
Na dłuższą metę też muszę zakupić ten siarczan amonu i jakoś sensownie go używać, żeby zbić pH do 6-6,5. Pewnie to trochę potrwa...
dbfr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2018, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy trawnik po zimie

Post »

Witam,

We wrześniu poprzedniego roku wysiany został trawnik - mieszanka Wimbledon. Przed zimą skoszony raz.

Na wiosnę koszony pierwszy raz 1 maja na ok. 3 cm. Efekt:
http://www.dbfr.pl/trawa1.jpg

Po 23 dniach skoszony na 3,5 cm i generalnie cały wygląda dużo gorzej niż po 1 koszeniu - dużo źdźbeł przesuszonych , czasem nawet czarne. Przez okres od koszenia - przez 15-16 dni praktycznie nie padało. Później kilka dni z rzędu dość intensywnie.

http://www.dbfr.pl/trawa2.jpg

Co mogę zrobić w zainstnialej sytuacji? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Trawnik koszony na 35mm będzie ciężko utrzymać w trakcie upałów, szczególnie jeśli nie masz kosiarki bębnowej i nawadniania. Trzeba kosić częściej i/lub wyżej by uniknąć efektu "skalpowania".
dbfr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2018, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

leszeq - no teraz już wiem... a jak ogarnąć aktualna sytuację aby go doprowadzić do lepszego stanu? Czy wystarczy wygrabić + regularnie podlewać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”