Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
wuszy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2017, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam,

mam pytanie: w sobotę wysiałem trawę, czy dzisiejsze nocne przymrozki (koło -5), mogły zaszkodzić nasionom? Mam nadzieję, że skoro jeszcze trawa nie wzeszła, to raczej nic się jej nie stanie.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Myślę, że nie powinno to mieć większego wpływu jeśli trawa jeszcze nie wzeszła.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

wuszy od soboty myślę jeszcze nie zaczęła kiełkować, bo było chłodno. Nie powinno się jej nic stać.
wuszy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2017, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Spytam się jeszcze, jeśli można w tym temacie, czy może warto podsypać ziemię jakimś nawozem, nim trawa wzejdzie. Jak sprawdzałem, to pH jest około 7, ziemia jest dość żyzna, poprzedni właściciel nawoził krowimi plackami :) ale od przynajmniej 5 lat nikt o ziemię nie dbał i rosły na niej chaszcze po pas.
Marcin1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 lip 2016, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam
Od 7 maja kiedy pisałem posta o pomoc już trochę minęło i co widać po zdjęciach jest znaczna poprawa. Od tamtego czasu regularnie kosze trawnik (1-2 razy w tygodniu) i podlewam jak tylko nie pada deszcz. Jednak do ideału jeszcze dużo mu brakuje. Co jeszcze mogę zrobić z trawnikiem żeby wyglądał lepiej??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Dosiewałeś trawę po wertykulacji? Wciąż widać ziemię w niektórych miejscach, więc to na pewno jest do poprawy, ale moim zdaniem trawnik wygląda przyzwoicie.
Marcin1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 lip 2016, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

witam
trawy nie dosiewałem czy można to jeszcze teraz zrobić??? W maju kiedy wyglądał tragicznie skosiłem go najniżej jak się dało a następnie zasiliłem nawozem florowit dwa razy. Najbardziej denerwują mnie te suche źdźbła trawy pod spodem czy jest jakaś możliwość żeby się tego pozbyć jeszcze w tym sezonie czy dopiero wertykulacja w przyszłym roku???
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Trawę można siać od kwietnia do października z tym, że akurat lato nie jest optymalnym okresem ze względu na wysokie temperatury i susze. Ja bym się wstrzymał z siewem aż do jesieni. Zrób wertykulacje we wrześniu, dosiej trawę (taką jaką masz tam wysianą), przykryj cienką warstwą piasku i podlewaj rano aż do pierwszego koszenia. W kolejnym roku raczej wertykulacja na wiosnę jest nie wskazana, gdyż ta dosiana trawka może być za słaba na taki zabieg.
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,
jest to mój pierwszy post na tym forum. Przeczytałem cały wątek Trawnik po zimie cz. 1. oraz cz. 2 od ogromu informacji aż boli głową :P.
Zapisałem bardzo dużo cennych porad od użytkowników tadeusz48 oraz ogrod2000 (z tego co zauważyłem już nie aktywny na forum).

Na podstawie przeczytanych informacji mam już opracowany plan działania dotyczący renowacji mojej małej trawki. Ale wcześniej kilka słów o niej.
Po wielu latach w końcu udało mi się wyrównać ziemię, wywieźć starą przywieść ładny czarnoziem. Nowej ziemi jest 10 - 15 cm. Trawę siałem w połowie sierpnia 2017 roku (niestety już wiem, że nie potrzebnie ją ubiłem zagęszczarką).
Trawa to GLORIA o składzie:
Życica trwała TURFGOLD - 27%
Życica trwała LIBRONCO - 33%
Kostrzewa czerwona ARETA - 25%
Kostrzewa czerwona BOREAL - 10%
Wiechlina łąkowa ZEPTOR - 5%
Po nawiezieniu ziemi i jej ubiciu(była twarda) spulchniłem ziemię grabiami na ok 1 cm. Posiałem trawę siewnikiem, zwalcowałem a na wierzch rozrzuciłem torf odkwaszony (pH 5,5 - 6,5) na grubość ok 1 - 2 cm. Na początku trawa bardzo ładnie rosła. Później zaczęła trochę żółknąc i tak już zostało na zimę. W październiku wysypałem jeszcze na trawę nawóz jesienny na zimę.
Taki nawózi.

Na tą chwilę wygląda tak: (jeszcze widać śnieg)
https://imageshack.com/a/img923/6507/k1on3L.jpg
https://imageshack.com/a/img924/9071/B9NKB9.jpg
https://imageshack.com/a/img923/3645/pfD9ys.jpg
https://imagizer.imageshack.com/v2/1600 ... BGkCU3.jpg

Proszę mi doradzić czy dobrze planuję kolejność prac.
1. Gdy ziemia rozmarznie, i trawa wyschnie (przełom marca/kwietnia, zależy od pogody) wygrabiam dokładnie trawnik przy pomocy grabi. Następnie go skoszę na 5 cm.
2. Z racji tego, że jest to trawnik młody (pół roku w marcu) nie wykonuje wertykulacji.
3. Za to chcę wykonać aeracje za pomocą wałka z kolcami (z Castoramy), ziemia jest chyba zbyt ubita i pewnie dlatego trawa później żółkła
4. Po aeracji wykonam piaskowanie (piasek 0,5 - 1,0 mm)
5. Niększe ubytki trawy (łyse pola) dosiewam trawę, i lekko ją ubijam.
6. Następnie rozsypię nawóz, najlepiej jakiś z wapniem neutralizującym zakwaszenie. SALETRA WAPNIOWA CAN 27% YARA BELA, YaraBela EXTRAN 27 zależy co znajdę. C
7. Nawożenie powtarzam co 3 - 4 tygodnie, do końca czerwca. Później stosuję nawozy bez azotu
8. Systematycznie koszę trawę na 4 - 5 cm i czekam z nadzieją "dywan"

Proszę o swoje uwagi dotyczące mojego planu.

PS. Czy kwasomierze gleby dostępne na allegro po ok. 10 - 15 zł są warte zakupu ? Ewentualnie jakie możecie polecić ?
PS.PS Dosianie trawy na całej powierzchi "trawnika" ma jakiś sens ?
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Nie wygląda to zbyt dobrze jak na tak młody trawnik, ale z drugiej strony ta mieszanka traw miała aż 60% życicy, więc może część trawy wypadła ze względu na mrozy lub złe warunki glebowe itp. Tak czy inaczej wczesną wiosną na pewno trzeba dać nawóz azotowy i to na pewno poprawi wygląd trawy przez jakiś czas. Jeśli chodzi o grabienie to ja bym jeszcze sobie odpuścił, bo możesz wyrwać sporą część słabo ukorzenionego trawnika, który może jeszcze się zagęścić w tym roku. W maju zobaczysz jak wygląda trawa i wtedy zdecydujesz czy trzeba robić dosiewkę na całości czy tylko na pustych placach. Nasiona można przykryć piaskiem i codziennie zraszać by nie wyschły.
Jeśli chodzi o aerację to taki zabieg można śmiało wykonywać na wiosnę lub jesień, ale nie jestem przekonany do używania kolców do aeracji. Gdybyś mógł to najlepiej wypożycz profesjonalny spalinowy aerator z firmy ogrodniczej a jak nie ma takich w twojej okolicy to może znajdziesz gdzieś takie cudo:
https://www.youtube.com/watch?v=-B-KDv7YnNo
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Tak, grabienie jeszcze odpuszczam. Z tego co wyczytałem w wątku to:

"Za pracę pielęgnacyjne na trawniku zabieramy się dopiero, gdy ziemia rozmarznie. Do pracy można przystąpić gdy nie grożą już nocne przymrozki poniżej -5 stopni. Temperatura powietrza przez kilka tygodni musi utrzymywać się powyżej zera. Najczęściej jest to koniec marca ? początek kwietnia. Przed przystąpieniem do prac ziemia i trawa również być sucha"

Jeszcze czekam :) post dodałem wcześniej ponieważ martwi mnie trawnik, a chcę dobrze przygotować się na wiosnę. Jeżeli nie miał bym możliwości wypożyczenia "prawdziwego" aeratora to odradzasz aerację takim sprzętem ?
LINK

Czy może jednak warto nawet takim czymś wykonać i później piaskować.
PS. Glebę po nawiezieniu ubiłem z 4 razy, więc myślę że to jest powodem rzadkiego wzrostu, a później żółkniecia trawy.
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Problem z tymi kolcami polega na tym, że gdy one wchodzą w ziemię to nie usuwają ziemi by zrobić miejsce na piasek czy kompost, ale właśnie ściskają ziemię wokół tego otworu, więc nie jest to zbyt pożądany efekt na zbitych glebach. Pierwszy obrazek poniżej obrazuje ten problem:
https://www.google.pl/search?q=spike+ae ... =isch&sa=X

Niestety sam będziesz musiał podjąć decyzję czy warto inwestować w szpilki do walca czy może jednak wypożyczyć profesjonalny aerator, który na 100% zrobi robotę szybciej i lepiej. Są jeszcze takie manualne aeratory, ale to raczej ma sens na małych trawnikach:
https://www.yardbutlerstore.com/wp-cont ... Carded.jpg

W ostateczności, jeśli masz takie fundusze, możesz sobie kupić na własność aerator spalinowy (nowy lub używany). Najtańszy nowy na allegro jest za 6609zł (silnik B&S), ale nie mogę powiedzieć czy jest wart tych pieniędzy, a używany firmy husquarna to wydatek rzędu 9 tysięcy (silnik honda).
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Myślałem o kupnie urządzenia typu 2 w 1 (werytkulator i aerator), ale to było na samym początku zanim się dowiedziałem z forum że sprzęty po 400 są tylko wertykulatorami, a drugi wałek tylko wyczesuje trawę.

W dwóch wypożyczalniach jakie szybko znalazłem były aeratory ale tylko z nazwy, ponieważ miały właśnie ten wałek do wyczesywania trawy.

Też myślałem nad nożnym, podobnym do tego co Ty wstawiłeś, ale takim https://goo.gl/images/uqFhLP
tylko chcą aerować po 180 - 200 dziur na m2 to pewnie zanim bym skończył aerować całość to wcześniejsze dziury mógłby by się już zakryć ponownie.

Ale w linku który wysłałeś znalazłem ciekawe zdjęcie walca, który powinien się sprawdzić w aeracji.
https://goo.gl/images/rFWEnb
https://goo.gl/images/jGqm3Q
A wykonanie takich "rurek" na istniejącym walcu jest całkiem możliwe :D
Po areacji należy te "korki" ziemi zgrabić czy można zostawić ?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”