Bukszpan

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Bukszpan

Post »

Widzę na tym zdjęciu że z jednej strony są zacienione szmaragdami, może kwestia braku światła? Od której strony są posadzone względem tui szmaragdowych, pólnocnej czy południowej?
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

W miejscu cienistym bez przewiewu może atakować grzyb i tak się chyba w tym przypadku stało.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

Szmaragdy są od północy, bukszpany tylko 3-4 godziny są ocienione przez dom, poza tym pełne słońce. Były to malutkie sadzonki z doniczek z ładnymi korzeniami, wsadzone do ziemi z kompostem. Czytałam gdzieś, że przywleczono do Polski grzyb, mało reagujący na tradycyjne środki p-grzybicze. Najdziwniejsze, że jak już opadły chore liście, to powstały nowe przyrosty, choć już nie tak gęsto jak poprzednie.
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Bukszpan

Post »

Może to jakiś import z holandii. Wg mnie troche tam za gęsto jest, z jednej stron szmaragdy w śroku świerk srebrny, jak on się rozrośnie to wogóle nie będą doświetlane. Poradziłbym pościelić wokół bukszpanów korą, bo po deszczu błoto osadza się na dolnych liściach i będą zamierać i brzydko to wygląda. Planując ogród trzeba myśleć również o przyszłości, jak dana odmiana będzie się rozrastać. Bukszpany tak tragicznie nie wyglądają, mają młode odrosty. Jak dalej będą chorować nie należy ich wyrzucać, czasem wystarczy przesadzić w inne miejsce bardziej korzystne dla nich. Jeszcze błąd popełniany wg mnie to sadzenie w dołki obsypane kompostem, gdyż roslina aby dobrze się ukorzeniła nie może mieć w zasięgu dużo nawozu. W nowym posadzonym miejscu występuja naturalne substancje odżywcze zawarte w glebie, nawożenie powinno moim zdaniem odbywać się bardzo delikatnie i dopiero w nastepnym roku po posadzeniu.
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

Dzięki za podpowiedzi. Świerk jest szczepiony na pniu i cięty w kulkę, nie urośnie duży. Pewnie rzeczywiście przesadzę w inne miejsce, może przestaną chorować. Ja mam małe doświadczenie, ale moja znajoma ogrodniczka kazała mi pomieszać ziemię z kompostem, gdyż gleba w ogrodzie to piasek.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Bukszpan

Post »

Tak, to jest na pewno grzyb, a do tego trudno go wyleczyć:(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Bukszpan nie lubi gleby z zawartością próchnicy, może być przyczyną chorób korzeni, co też objawia się na liściach.Najlepsze są gleby nieco gliniaste, zasadowe, a stanowisko powinno być odsłonięte, lekko cieniste, nawet częściowo słoneczne jeśli gleba jest wilgotna.To rośliny typowo ozdobne, wymagają stanowisk reprezentacyjnych i przewiewnych, również po to, by szybko obsychały po deszczu.Ciecie korony powoduje dodatkowo zagęszczenie i grzyb zaczyna się rozwijać wewnątrz korony.
Radzę przesadzić te krzewy i dodać gliny, tym bardziej, że szybko zacznie dokuczać tam konkurencja korzeni żywotników i świerka.W gliniastej glebie bukszpan bardzo dobrze znosi suszę, ale konkurencję korzeni iglaków znacznie gorzej nawet podlewany.Korona również nie znosi zacienienia spowodowanego bezpośrednim sąsiedztwem innych roślin, będzie miała 'dziury'.
Na piaszczystych glebach te rośliny czasem mają brzydki żółtawy odcień, więc lepsze jest miejsce stale ocienione np.budynkiem.
Awatar użytkownika
emilka79
200p
200p
Posty: 358
Od: 29 maja 2014, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

Miałam zamiar posadzić sobie wzdłuż chodnika takie kulki bukszpanowe- mam piaszczystą glebę-wprawdzie jest świeżo nawieziona nawierzchnia z dobrej ziemi, ale boję się, że i tak to nie pomoże.
Miejsce jest przewiewne.
Poradzi mi ktoś- czy bukszpan się utrzyma?
Czy jednak posadzić kulki z iglaków?
Pozdrawiam -Marta
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Zależy czy jest tam cień, bo jak piaszczysta gleba i słoneczne stanowisko to odradzam.
Awatar użytkownika
emilka79
200p
200p
Posty: 358
Od: 29 maja 2014, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

To jest miejsce od strony północno-zachodniej- do południa całe w cieniu, ale po południu całe w słońcu ;:3
Chyba nie będę ryzykowała- zakupię kulki z iglaków, te wiem, że u mnie rosną.
Dziękuję za pomoc :D
Ila ja bym dała, żeby perznieść swój dom i działkę w miejsce z dobrą ziemią ;:173
Pozdrawiam -Marta
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bukszpan

Post »

Rosną u kogoś kolumnowe odmiany bukszpanów ? Mam okazję zakupić odmiany fastigiata,która według źródeł osiąga 3-4m wysokości i zaledwie 1m i to przy podstawie szerokości czyli wąsko kolumnowy pokrój co wobec wszechobecnych thui i jałowców o takim pokroju bardzo oryginalnie się prezentuje. Tu można zobaczyć - http://www.saundersbrothers.com/index.c ... /index.htm. Ciekawy jestem jakie to ma tempo wzrostu. Jest jeszcze inna podobna odmiana - pyramidalis.

Co do wymagań to gleba najlepiej piaszczysto gliniasta albo nawet gliniasta,wilgotna ale przy tym dobrze zdrenowana o pH najlepiej obojętntm do lekko zasadowego. Bardzo nie lubią zbyt kwaśnych gleb co często objawia się żółknięciem liści.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Bukszpan

Post »

Piękna odmiana:
Obrazek
Rotundifolia Aurea
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Po przeczytaniu wątku, wnoszę że można przesadzać zwłaszcza teraz, starsze krzaczki bukszpanowe. Po Przesadzeniu przycinań, czy zostawić, jak zostawić to kiedy przycinać ?.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”