Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

A ja mam inne pytanie...jak doświetlić pomidorki? Tzn gdybym chciała kupić świetlówki powiedzmy do takiego domowego szeroko parapetowego chowu do czasu gdy będę mogła je wysadzić do foliaka, to jakie świetlówki czy też żarówki trzeba było by kupić by to coś dało? Są teraz fajne energooszczędne żarówki, można zrobić odbłyśniki... Chciała bym aby moje krzaczki pomidorów nie wyciągały się tak bardzo a jednocześnie nie były małe kiedy je sadzę na stałe miejsce. Kłopot w tym, że od paru lat mąż jest zły że skręcam grzejniki- mało światła, niższa temperatura i na odwrót i w tym roku chciała bym coś zaradzić zanim je posieję... Będzie ok 50 krzaków... Okna są nie wysokie i szerokie parapety... Można by było coś dać od góry :D
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

:wit W tym roku oprócz tego co miałam wcześniej (fluory ) dokupiłam żarówki o zimnej
barwie 6500- 6000k i tym doświetlam . Rozsada , która stoi na parapecie pod żarówkami wygląda dobrze .
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Zrobiłam w końcu mój growbox pod prysznicem. powierzchnię ok. 80x90 cm oświetlają 3 żarówki led 12W 6000K (miało być 6500 ale coś pokręciłam) i 1 żarówka 10W Grow led (niebieskie i czerwone ledy) lampy ustawione ok 50 cm nad roślinami, świecą 13 godzin na dobę. Na poniższym zdjęciu próbki kontrolne identycznych pomidorów -po lewej z południowo zachodniego parapetu po prawej spod żarówek.
Obrazek
Wielkością specjalnie się nie różnią ale te po prawej są wyraźnie ciemniejsze w rzeczywistości nawet wpadają we fiolet.
Jeszcze jedna różnica pod prysznicem jest trochę cieplej było 24 st. w dzień i ok 22 w nocy, po zmianach konstrukcyjnych udało mi się zejść do 22/20. Na oknie w nocy jest ok 18 st w pochmurny dzień ok 20 st a w słońcu 24 lub więcej.
Ponadto rośliny spod żarówek mają chyba lepiej rozwinięte korzenie - przerastają minidoniczki torfowe.
Trochę mnie ten fiolet niepokoi, więc pozostałe uprawy planuję zamieniać miejscami raz w tygodniu.
Dorota
Krasny
500p
500p
Posty: 521
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Dostałem trzy żarówki LED do uprawy roślin. Dwie 40W full spectrum (barwa ciepła, chyba około 3000K) i jedną 40W grow coś tam(taka fioletowo-różowa, 6000-6500k). Nominalny pobór mocy każdej to około 8W. Czy można je łączyć przy doświetlaniu siewek? Ile siewek pomidorów można doświetlić taką ilością tych żarówek? Dokupiłem już do nich statyw, ale nie wiem, czy używać takiego zestawu.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Czyli masz 24 W mocy.

Ja mam 40 W na diodach LED - i tym doświetlam parapet około 150 cm x 40 cm.
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Mam takie pytanie czy możliwe jest uprawianie rozsady wyłącznie na świetle emitowanym przez żarówki? Nie mam za bardzo miejsca w domu przy oknie a na pewno byłoby to bardzo uciążliwe. A takie sztuczne naświetlanie mógłbym zrobić nawet w pomieszczeniu gdzie okien nie ma.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Robię bez dostępu światła dziennego kilka tysięcy rozsad rocznie, gdzieś w tym wątku jest opis jak to robię, jest też gdzieś w moim wątku "Od ugoru" :uszy :uszy :uszy
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Znalazłem Twoje regały. O coś takiego mi chodzi tylko musiałbym mieć regulowane półki. Uprawiasz na nich warzywa też? Tak się zastanawiam czy do tych świetlówek nie dorzucić różowych ledów albo jakichś żarówek. Doradziłbyś coś? Mi chodzi o uprawę samych warzyw pomidory, papryki, pory itd.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Wiesz... moim zdaniem kota też można zagłaskać, robię na nim różne rozsady, również warzywa i zawsze się udają, nigdy nie próbowałem dodawać ledów, bo wszystko chulało aż miło :) :) :)
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. Do przyszłej wiosny coś ogarnę do doświetlania roślin.
Awatar użytkownika
SNOW
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 mar 2012, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Kochani, doradźcie, bo pogubiłam się w mnogości dostępnego oświetlenia.
Zrobiłam sobie stolik z sukulentami poniżej blatu, chciałabym dać nad nimi oświetlenie, bo będą miały bardzo mało naturalnego światła. Nad roślinami jest mało miejsca, więc chyba nie dam tam żarówki, bo byłaby tuż nad najwyższą rośliną. Moje jedyne doświadczenie z doświetlaniem roślin to żarówka sansi w lampie na biurku. :)
Widzę, że są dostępne cieniutkie listwy doświetlające, byłyby chyba najlepsze, bo nie zajmą miejsca pod blatem prawie wcale. Nie wiem tylko na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie. Średnica misy z roślinami to 45cm, ponad najwyższą rośliną jest 20cm miejsca.
Obrazek https://www.fotosik.pl/zdjecie/81718521d5f8ba5b

Obrazek
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Też zaczynam przygodę z siewem, sadzonkami i całą resztą z tym związaną no i oczywiście dowiedziałem się o doświetlaniu :D .
Temat rzeka i ciężko to ogarnąć.
Oczywiście duży wybór produktów z tym związanych więc ciężko zdecydować jakie lampy itd.
Na tą chwilę moim pomysłem są 2 świetlówki 120cm 6500 K, ale już niepokój zasiały wszelkiego rodzaju żarówki kolorowe, plafony itd..
Czas pokaże co z tego pomysłu wyjdzie, roślin potrzeba na szklarnię poliwęglan 3x4m więc nie za dużo a kupionych nasion masa i już jest ból gdzie to upchnąć .. :roll:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Chyba już decyzja zapadła :D Doświetlanie na parapecie południowym więc taśmy jako dodatkowe źródło światła.
W trakcie zakupu taśmy led 6500 K. Będzie 6 taśm po 1m, co 15cm równolegle, diody 2835 Premium Epistar , 120 led na metr, 15 lm na diode ( chyba wartość mocno zawyżona.. ) z opisu aukcji 16W na metr, ale w opiniach kupujący pomierzyli i jest 9-10 W / metr co chyba wystarczy zważywszy, że ktoś pomierzył i wyszło mu dla oprawy 240cm 500 luksów z odległości 1m i napisał, że to bardzo dobry wynik jak na taśmę. Taśmy produkcji polskiej więc raczej dobrej jakości..
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”