Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Post »

Poprzedni wątek w tej sprawie znajdziecie tutaj




Witam :wit Ponieważ w kilku wątkach byłem już pytany o stosowane przeze mnie sztuczne oświetlenie , myślę że pora temat uporządkować. Moja wiedza pochodzi z różnych źródeł , z naszym Forum włącznie oraz doświadczeń dwóch lat stosowania świetlówek. W ubiegłym roku korzystałem z jednej półki oświetlanej świetlówkami firmy Polamp :

Obrazek

W tym roku mam regał z trzema półkami z trzema obudowami 3 x 2 x 36W :

Obrazek

Jak dotąd spisują się dobrze , choć wiem że dostępne są lepsze rozwiązania , takie jak świetlówki Osram Fluora. Chciałbym w tym miejscu wymieniać doświadczenia z innymi Forumowiczami korzystającymi z podobnych rozwiązań :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Kiedyś miałem malutkie żarówki do akwarium przyklejone :D też tam hodowałem różne roślinki było im z pewnością ;:3
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Niewiele żarówek spełnia normy konieczne do doświetlania roślin , przede wszystkim temperaturę światła. Nie przeczę , że te które miałeś mogły być odpowiednie :roll:
Tu znajdziesz więcej na temat temperatury światła koniecznej dla prawidłowego wzrostu roślin :
http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Dos ... oslin.html
Przyjemnej lektury :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Przyznam się nie były to jakieś giganty tylko kilka przyklejone na ściankach akwarium
coś podobne do tego tylko ze mniejsze
http://www.google.pl/imgres?q=zarowki+d ... 0,s:0,i:67

-- 26 maja 2012, o 16:29 --

Dziękuję za lekturę chyba jeszcze raz zrobie coś takiego ale na wiosnę
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Odświeżam wątek,gdyż niedługo zaczniemy siać nasionka, robić rozsady i obserwowac jak z braku światła wybiegają się trochę. Pokazuję swój regał ze swietlówkami i dzielę się informacjami . Wyżej Zibi podał świetnego linka - warto przeczytać . Udało mi się kupić za normalne pieniądze świetlówki które dają barwę 6700 K . Kupiłam w Prakt.... za niecałe 10 lub 12 zł za sztukę . Chyba warto.

Obrazek
Zdjęcie zrobione w ubiegłym roku. Miałam naprawdę świetną rozsadę . Dodam jeszcze,że parapet południowy i doświetlałam ok 5-6 godz. Gdy było pochmurno do 8 h.
Izabela
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Na jakiej zasadzie są zrobione półki? Czy roleta jest zasłaniana podczas działania świetlówek?
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Mam parapet 65cm szerokości . Na nim stawiam regał, który skręca M na confirmaty (póżną wiosną znoszony jest do piwnicy i czeka na następny sezon).Parapet jest duży i regał stoi bardzo stabilnie. Roleta jest generalnie podczas dnia podciągnięta do góry aby wpadało dużo światełka.Jak świeci słońce i jeszcze włączę świetlówki to roslinki się cieszą... :D Boki regału w ubiegłym roku dodatkowo obkleiłam folią aluminiową . Zdjęcie nie oddaje tego odblasku bo nie udane , postaram się jak najszybciej wkleić lepsze z tego roku. Napiszę tylko,ze wiosną ubiegłego roku chodziło kilka osób pod balkonem i zadzierali głowy :;230 . Straż patrzyła również (byłam wtedy z psem i podeszłam do nich) Pewnie myśleli,ze marychę doświetlam a to były pomidorki . ;:oj . Jedynym chyba błędem który zrobiłam to ilość półek (jedna za dużo)... Ale co miałam zrobić z rozsadą :roll: ? Pozdrawiam
Izabela
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Bardzo zgrabny regał :uszy Myślę , że półek nie jest za dużo , wystarczy czwartą podnieść wyżej :uszy :uszy :uszy
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Czy nie lepiej świetlówki umieścić od strony pokuju aby rośliny nie wydłużały się tylko w jednym kierunku ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Wówczas mogły by wybiegać w stronę pokoju :roll: Mam podobną sytuację z cyprysem goldcrest który dostałem od dzieci i zanim trafi do gruntu stoi sobie w domu. Zamiast do okna ciągnie do świetlówki kompaktowej :roll: :roll: :roll:
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Czyli chcesz powiedzieć że światło świetlówki jest mocniejsze od dziennego ?
Przyjmuję że jak jest dzień to nie doświetlamy. Doświetlamy tylko brakujące do 14h okresy dnia (mamy programator)
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami

Post »

Tego bym raczej nie porównywał :roll: Choć w pochmurne dni na pewno. Nie wiem dlaczego tak się dzieje . Jeśli doświetlasz do 14 h to chyba za długo , moje rośliny nie miały dostępu światła słonecznego i naświetlałem nawet poniżej 12 , też wystarczyło :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

ABan pisze:Chciałbym zapytać, czym najlepiej podlewać siewki w wielodoniczkach? Mi wyszło na to, że spryskiwaczem. Konewka niestety wypłukuje ziemię. Może ktoś ma lepszy pomysł?
Do palet wielodoniczkowych można kupić tacki na których je stawiamy i podlewamy od spodu przez podsiąkanie ułatwiają też przenoszenie
  • Pozdrawiam Jurek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”