Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Zbyszek T pisze:
Zibi_41 pisze: Ale, życie pokaże. Finansowo to pewnie nie warto kombinować - najtaniej i tak kupić pomidory w Biedronce ;-)
Ale jak się lubi swoje, to można się pobawić :heja :heja :heja
Finansowo nie warto kombinować... możliwe, gdy robi się 150 sadzonek :) ja na regale robię 4-5 tysięcy, od paru lat :)
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Zibi_41 pisze:
Finansowo nie warto kombinować... możliwe, gdy robi się 150 sadzonek :) ja na regale robię 4-5 tysięcy, od paru lat :)

Zibi, pokaż jakieś zdjęcia jak to wygląda :-) Jaka jest konstrukcja regału i gdzie on stoi i jak doświetlasz ?
Ciekawa sprawa, tyle sadzonek zrobić ;:215
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

To jeszcze stara wersja, na 4 półki, teraz mam pięć :) w moim wątku "Od ugoru" są gdzieś zdjęcia nowego :)

Obrazek

Obrazek

Regał stoi w mieszkaniu bez dostępu światła dziennego, naświetlam około 12h dziennie, dwie świetlówki 36W/6500K na półkę :uszy
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Ja rozsady na oknie doświetlamy ledami zawieszonymi na takich drążkach
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Bardzo mnie się podobają te drążki rozporowe :) Ciekawe, czy w sklepach stacjonarnych takowe kupię?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

:wit Drążek rozporowy kupowałam do zawieszenia zasłonki pod prysznic ,
w Ikei lub Brico .
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Wysiałm na próbę rzodkiewkę i sałatę. Podniosłam tackę na wysokość ramy okiennej, żeby było więcej światła oraz dorobiłam ekran z tektury i folii aluminiowej (od strony pokoju). Okno południowe. Lampa 50W. Temperatura przy parapecie oscyluje ok. 20 st.C (+ - 2 st.C) przy zakręconych wszystkich kaloryferach w mieszkaniu. Sałata nie weszła, a rzodkiewka wyciągnęła się.

I nie wiem teraz, czy światła za mało, czy temperatura za wysoka dla rzodkiewki :?:
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Właśnie ja mam podobny problem.

Jak zrobiłem ekrany z każdej strony parapetu + doświetlenie to było za gorąco. Bez słońca 20+ *C. A jak słońce przygrzało to było 25-30*C....

Teraz zrezygnowałem z ekranów, trochę pomogło...
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

kuneg pisze: Sałata nie weszła, a rzodkiewka wyciągnęła się.

I nie wiem teraz, czy światła za mało, czy temperatura za wysoka dla rzodkiewki :?:
Na pewno te proporcje złe, czyli za ciepło w stosunku ilości światła.

Wie ktoś jaki jest idealny stosunek godzinowy światło/noc dla rozsady pomidora? 16/8 będzie ok?
Pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

:wit Co roku o tej porze robię rozsadę rzodkiewki , którą po dwóch tygodniach wysadzam
do gruntu w szklarence . Rozsada rośnie w pralni , temperatura okolo 18 stopni , doświetlana
fluorą . Rozsadę stawiam bardzo blisko pod lampą około 10-15 cm. , jak podrośnie obniżam ,
nachylam pod kątem w kierunku okna . Doświetlam w ciągu doby dość długo , może za krótko
doświetlacie ? Rzodkiewka roślina krótkiego dnia , ale może tak należy zrekompensować niedobór
światła .
A jakie nasiona , to może mieć duże znaczenie ?
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dotychczas tylko pomagałam naturze doświetlając sadzonki dwoma żarówkami, po 10 W, jedna z diodami niebieskimi i czerwonymi specjalnie do roślin druga zwykła ze zdjętą osłonką plastikową. W tym roku mam na przechowaniu 2 ciekawskie koty więc sadzonki muszę eksmitować pod prysznic (na szczęście mam jeszcze wannę to brudem nie zarosnę).
Zaczynam więc eksperyment z doświetlaniem pomidorów wyłącznie ledami. Planuję docelowo 50-70 sadzonek pomidorów. Dokupiłam jeszcze 2 żarówki LED E27 12W=100W 1390lm 6000K. Woda pod prysznicem odłączona.
Na początek będzie karton 40x60cm wysoki na 40cm wyklejony białym błyszczącym papierem, jak będzie potrzeba zrobię jakieś otwory wentylacyjne. Pierwsze króliki doświadczalne maja po 2 liścienie i na razie stoją na parapecie w miniszklarenkach z tacek po mięsie. I tu mam już pierwsze pytanie czy sensowne jest zdejmowanie plastikowej kuli z żarówek led takich jak pokazał Błażej?
Dorota
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Plastik na ledach rozprasza światło i nieco przytłumia, warto się go pozbyć.
Ja zrobiłem skrzynię 120x60x100 cm.
Oświetlenie: 100W (pobór) grow led + zwykła 200W jako grzałka. Dwa wentylatory przetłaczania powietrze. Oddzielne sterowania temperaturą dzień/noc, za noc odpowiada mini farelka 400W, w trybie dzień grzeją się mocno ledy plus termostat załącza żarówkę 200W
Kurkumę i imbir też tam wrzuciłem, ładnie ruszyły - widać, że klimat im pasuje.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

A ja mam inne pytanie...jak doświetlić pomidorki? Tzn gdybym chciała kupić świetlówki powiedzmy do takiego domowego szeroko parapetowego chowu do czasu gdy będę mogła je wysadzić do foliaka, to jakie świetlówki czy też żarówki trzeba było by kupić by to coś dało? Są teraz fajne energooszczędne żarówki, można zrobić odbłyśniki... Chciała bym aby moje krzaczki pomidorów nie wyciągały się tak bardzo a jednocześnie nie były małe kiedy je sadzę na stałe miejsce. Kłopot w tym, że od paru lat mąż jest zły że skręcam grzejniki- mało światła, niższa temperatura i na odwrót i w tym roku chciała bym coś zaradzić zanim je posieję... Będzie ok 50 krzaków... Okna są nie wysokie i szerokie parapety... Można by było coś dać od góry :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”