Cytryna - cięcie, przycinanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Dragen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 8 mar 2013, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Posiadam cytrynę wyhodowana z pestki. Mam ja ok. 2 lat. Kiedy najlepiej przycinać cytrynę i w jaki sposób trzeba to zrobić ? Tutaj link http://imageshack.us/f/521/zdjcie0141a.jpg/ do mojej cytryny, jeśli możecie to wskażcie miejsca w którym mam ja przyciąć.
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przycięcie cytryny

Post »

A jajaj ! Zupełnie dziki krzaczor. Cytrynę można ciąć o każdej porze roku. Najlepiej oczywiście wczesną wiosną. Gdzie ciąć? Zależy, czy chcesz mieć krzaczek, drzewko typu bonsai, czy też drzewko w kształcie kuli. Przy drzewku zaczynamy od tego, że zostawiamy jeden tylko pęd, przycinamy czubek na wysokości, jaka nas interesuje, a cytryna sama zacznie się rozkrzewiać. Póżniej pozostaje tylko "utrzymać ją w ryzach". Oczywiście, żeby otrzymać finalnie ładne drzewko, potrzeba kilku lat. Zapraszam do obejrzenia moich postów dot. cytrusów. Są tam fotki moich pupilków, w tym ponad 30-letniej pomarańczy.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Dragen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 8 mar 2013, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Czy mógłbyś wskazać na zdjęciu które umieściłem gdzie mam przyciąć cytrynę ? :wink:

ps. ładnie wygląda drzewko w kształcie bonsai
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Formowanie bonsai, to wyższa szkoła jazdy dla cierpliwych. Żeby Twoja cytryna w ogólnych zarysach je przypominała, potrzeba kilkunastu lat pracy: przycinania i drutowania. O wiele prościej zrobić tzw. kulkę. Wybierasz główny pień, czyścisz go z dolnych gałązek do wysokości, na której chcesz, żeby zaczynała się korona. Nastęnie skracasz wszystkie pędy boczne i główny w równej długości od tego punktu, który wybrałeś jako początek korony. Po kilku latach przycinania cytryna pięknie się zagęści. Jeden warunek - dobre zimowanie. Od listopada do marca najlepsza temperatura dla cytryny, to 5 - 15 stopni, nie nawozić, podlewać tyle tylko, żeby nie przeschła ziemia. A od maja do października - co dwa tygodnie nawozu i na dwór! I ciąć, ciąć, ciąć... po kilku latach będziesz miał coś takiego :

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Dragen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 8 mar 2013, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Mniej więcej mógłbyś wskazać miejsca przycięcia ?
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Musisz umieścić miniaturę zdjęcia, nie link, bo nie mogę go skopiować (zdjęcia).
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
Dragen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 8 mar 2013, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Dragen to pestkowiec czy roślina ukorzeniania, szczepiona? :wink:
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Ja bym to zrobił tak:

Obrazek


Główny, najgrubszy i najprostszy pęd (niebieska linia) zostaje przycięty, na tej wysokości, gdzie kończy się linia, wszystko, co znajduje się poza czerwonym okręgiem zostaje usunięte. A później tylko pilnować, żeby zachować kształt kulisty. Cytrusy bardzo dobrze znoszą cięcie, im więcej ciachać sekatorkiem, tym więcej puszczają świeżych przyrostów. Trzeba jednak najpierw je trochę oszpecić,żeby ładnie wyglądały. No i dużo cierpliwości - w pierwszym roku efektów nie będzie widać.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Popieram w 100% to co napisał krzand

krzand ty te swoje cytrusy masz owocujące? :wink:
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Te, które są na zdjęciu, to pestkowce: trzydziestoletnia pomarańcza i szesnastoletnia cytryna - nigdy nie owocowały. Mam też i owocujące, ale nie pestkowce i nie tak okazałe.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przycięcie cytryny

Post »

krzand pisze:Te, które są na zdjęciu, to pestkowce: trzydziestoletnia pomarańcza i szesnastoletnia cytryna - nigdy nie owocowały.
Dlaczego nie zaszczepiłeś żadnej? :wink:
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przycięcie cytryny

Post »

Tak wyszło - poza tym, nie hoduję ich dla owoców, tylko dla przyjemności. To wielka frajda wsadzić pesteczkę i trzydzieści lat obserwować, jak brzydkie kaczątko przemienia się w pięknego łabędzia... :)
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”