Cytryna - cięcie, przycinanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ZapachSzkla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 mar 2015, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

U niej nowe listki wygladały zawsze inaczej niż teraz, te wydają się być od zupełnie innej rośliny :P

Może ktoś będzie tak miły i podpowie mi jak ją przyciąć? :) Wczoraj wzięłam się za delikatne podcięcie mojej kalamondyny i skonczyło się na tym, że na dole jest łysa :(
kayjra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 maja 2016, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Witam serdecznie
Przedstawiam moją cytrynkę wyhodowaną z pestki ,która ma dokładnie 2 lata ;:3 :heja Przycinam ją dwa razy w roku wiosną i jesienią. W tym roku została przycięta w marcu :) Na pierwszym zdjęciu krótko po przycięciu na drugim obecne zdjęcie :)
Chcę ją wyprowadzić na kulę ale taką niewielką jej wysokość od górnej części donicy to 60cm
W moim mieszkaniu jest niewiele słońca (do południa),więc jestem szczególnie z niej dumna,że mi tak urosła :D
Może ktoś da pomysł jak ją przyciąć następnym razem ? :)



Obrazek

Obrazek
bahamut24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 kwie 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Witam,

Proszę o poradę w sprawie mojego krzaka cytryny . Kupiłem ją w lidlu ( nie wiem czy zaowocuje kiedyś) na początku słabo rosła , wnet uschła ale po uzbrojeniu sie w nawóz i wiekszą doniczkę z ziemią do cytrusów ruszyła w bardzo szybkim tempie w górę. Szukałem informacji o cięciu , bardzo spodobało mi się formowanie kuli jednak nie wiem jak sie zabrać za to. Cytryna zaraz od ziemi rozgałęzia sie na 2 główne pędy i nie wiem jak to ugryźć w tą kulę.
http://i.imgur.com/X09vtLN.jpg?1

http://i.imgur.com/avtt99C.jpg?1
kayjra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 maja 2016, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Witam zdecydowałam jednak wcześniej przyciąć cytrynkę. I bardzo mi się podoba :heja
Obrazek


---17 sie 2016, o 21:57---

bahamut24 nie wiem jak inni, ale ja mając taką cytrynę obcięłabym wszystko co znajduje się po prawej stronie (bo widać, że lewa już bardziej zdrewniała). Lewy bym skróciła co najmniej o połowę, ale to zależy jak wysoką chcesz mieć. Chodzi o to, że musi zostać jeden aby mogła się rozrosnąć na boki, bo bez sensu żeby rosła tylko w górę, a chodzi o to żeby ją zagęścić. :) Ten prawy trzeba odciąć nad tym pierwszym rozrostem (nie przy ziemi). :) Z cięciem bym poczekała jeszcze z dwa tygodnie, żeby przed zimą zdążyła wypuścić nowe pędy, a dopiero potem zapadła w "sen zimowy." :P Nie bój się ciąć. Wiem, że dużo obetniesz i będzie nieładnie, ale warto bo one to lubią. :) Ja swojej często robię zimny prysznic. Swoją mam w zwykłej ziemi i tylko czasem naprawdę rzadko daje płynny nawóz do cytrusów. :) Jutro zrobię zdjęcia mojej i wstawię. :)

---18 sie 2016, o 19:28 ---

Moja cytryna aktualnie wygląda tak :D jej wysokość to 100cm. Za jakieś dwa/trzy tygodnie będę cięła i obetnę około 60cm :). Moje drzewko "kula" będzie nie duże około 40cm taki mam plan,bo na większe nie mam miejsca :) będę cięła w miejscu czerwonej kropki :)
Obrazek
neron
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 15 sie 2016, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Wygląda zacnie. A co zrobiłaś z resztą, będziesz ukorzeniać?
Su1414
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 sie 2016, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Witam. Mam cytryne, wychodowaną z pestki. W te wakacje urosła bardzo dużo w porównaniu do innych lat i ma już 100cm. dlatego chciałem się zapytać o przycinanie. Kiedy, jak i gdzie? Dodam że stoi na południowym oknie, a w zimę będę miał niestety jakieś 20 stopni w domu.

Tu parę zdjęć. Cytryna cały czas rośnie w górę, i ma tylko jedno małe rozgałęzienie na dole, które widać na zdjęciach.

http://m.imgur.com/WmT0JWR,RmZfv69,ClKqBwG,jDPRzpc
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

A to zależy czy chcesz drzewko, czy też krzew.
Pozdrawiam
Tomek
Su1414
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 sie 2016, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Drzewko.
kayjra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 maja 2016, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

neron- z obciętą częścią nic nie zrobię,niestety poszło do zabawy :)
Awatar użytkownika
Hipek00985
50p
50p
Posty: 57
Od: 19 gru 2015, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Dlaczego przyciąć ? One mają ledwie do 10cm wysokości.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna z pestki

Post »

Aby się rozkrzewiła. Jak tego nie zrobisz będzie rósł pojedynczy pęd tracący z czasem dolne liście. Ogołoci się od spodu.
Ja pierwsze cięcie na Cytrynie Skierniewickiej zrobiłem gdy miała 3 listki. Odciąłem górny z kawałkiem pędu. Listek ten ukorzeniłem.
Jak wyrosły pędy boczne to znowu odcinałem po jednym listku i go ukorzeniałem.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cytryna z pestki

Post »

Moja cytryna z pestki rośnie sobie trzeci rok bez żadnych zabiegów przycinających. Nie umiem sobie wyobrazić jak ukorzeniłeś listek(listki), choć w sumie to nie wiem po co to robić. :roll:

Wieczorem postaram się zrobić fotke mojego malucha. :wit
Awatar użytkownika
Hipek00985
50p
50p
Posty: 57
Od: 19 gru 2015, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna - cięcie, przycinanie

Post »

Mam do Was pytanie odnośnie przycięcia cytryn ...
One są jeszcze malutkie więc jak je przyciąć aby im niezaszkodzić?


Obrazek


Obrazek




---- 28 lis 2016, o 12:03 ----

dziadek22 Jak to zrobić, jak przyciąć mam kiedy nigdy tego nierobiłam?
O tak BobejGS dodaj mi otuchy bo się zestresowałam 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”