Przesadzanie róż

ODPOWIEDZ
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie - róża

Post »

. Najgorsze za nią, będzie rosła.
DarekPolco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 paź 2014, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Przesadzanie róż najlepiej wykonać późną jesienią. Wtedy róże naturalnie przygotowują się do snu zimowego. Można oczywiście przesadzić i wiosną, ale najlepiej gdyby udało się wykopać je razem z całą bryłą ziemi,co przy luźnej strukturze może być bardzo trudne. Na dodatek niektóre róże mają już 10 lat, więc na pewno są dość pokaźne i przeniesienie ich z bryłą korzeniową może być niewykonalne. Wiosenne przesadzanie dobrze jest wykonać jeszcze przed "przebudzeniem się" rośliny z zimowego snu.
W przypadku jesiennego przesadzania bryła korzeniowa nie ma tak dużego znaczenia, aczkolwiek też najlepiej gdyby się udało przenieść całą bryłę. Taka roślina o wiele łatwiej się przyjmuje. Jeśli czas nie nagli, to osobiście poczekałbym do jesieni. :-)
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie - róża

Post »

A co my teraz mamy? O tej porze róże przesadzane nawet z gołym korzeniem prawie na 100 % się przyjmą.
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Czytałam różne artykuły na temat róż, ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony zaleca się skracanie pędów po przesadzaniu, żeby korzenie miały mniej "do wykarmienia" i jednocześnie poleca się termin jesienny. A z drugiej strony w artykułach o pielęgnacji róż wyraźnie nie zaleca się ścianania przed zimą, aby róże nie przemrazły...

Mam do przesadzenia 7 starych róż rabatowych i w związku z tym poproszę o skorygowanie, jeśli coś robię źle:
Czy obecny termin (codzienne deliaktne przymrozki) to nie za późno? Dodam, że wykopałam dopiero 2 róże i już widzę, że wykopanie z bryłą przekracza moje możliwości. Grubych korzeni nie naruszyłam, natomiast jakoś nie widzialam za dużo małych, nie wiem czy róże tak mają, czy wszystkie pourywałam:(
Obciełam liście, pąki, łodygi skróciłam tylko nieznacznie, zostawiłam ok 40cm. czy tak może być?
Od razu zobiłam kopczyki z kompostu+ziemi, na to liscie, a na zewnątrz gałązki swierkowe. Czy nie za wcześnie?
Wydaje mi się, że jest już trochę późno (gdzies wyczytałam że nalezy przesadzac DO pierwszych przymrozkow) czy zatem lepiej będzie przesadzić połowe, a resztę wiosną, na wszelki wypadek?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Jesienią nie przycina się róż już rosnących. Przesadzanym należy skrócić korzenie i pędy.
Co do terminu sadzenia to są różne zdania. Ja zdecydowanie wolę jesień. Zima zwykle u nas przychodzi dość późno (a przynajmniej gleba późno zamarza) i róże zdążą się ukorzenić. Wiosną często bywa tak że nagle robi się bardzo ciepło i róża zaczyna puszczać pędy nie będąc dostatecznie ukorzeniona. Poza tym po silnych mrozach ziemia odmarza długo. Powierzchniowo wydaje się że można kopać a głębiej jest zmarznięte na kość. Myślę że lepiej przesadź swoje róże jeszcze teraz.
Starsze róże trzeba starać się wykopać jak najgłębiej. Zwykle po wyjęciu jest to gruby korzeń i niewiele drobnych. To co jest uszkodzone obetnij, reszta dobrze żeby została.
Pędy tak jak skróciłaś i obcięłaś liście to powinno być ok.
Po posadzeniu robi się kopczyki z ziemi, ale na tą resztę to raczej za wcześnie.

Ja w tym roku skończyłam sadzenie i przesadzanie wyjątkowo wcześnie, bo w ostatnią sobotę.Zwykle zajmuje mi to jeszcze początek listopada i przyjmują się bardzo dobrze.

Powodzenia :)
Pozdrawiam. Sławka
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Dzięki serdeczne za bardzo konkretną odpowiedź, w takim razie jutro czeka mnie pracowity dzień.

Aha, jeszcze jedno - kompost lepiej dać do dołka czy powierzchniowo?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Kompost najlepiej pomieszać z glebą powierzchniowo, do głębokości ok 25cm. Podobnie jak inne nawozy naturalne wymaga on działania mikroorganizmów glebowych które potrzebują tlenu. Oczywiście jeśli wsypiesz go do dołka to nic złego się nie stanie, będzie tylko mniej wykorzystany.
Jeśli gleba jest bardzo ciężka, gliniasta to można ją całą pomieszać z kompostem żeby ją rozluźnić.
Pozdrawiam. Sławka
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Nie miałam pojęcia o tym tlenie... Jeszcze raz dzięki!
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Primavera
Przesadzałem jeszcze większą - ponad 20 letnią, na własnym korzeniu.
Systemu korzeniowy przycinałem siekierą. Róża została wraz z bryłą korzeniową i ziemią przetargana na nowe miejsce. Cała operacja przeprowadzana była wiosną końcem marca. Błędem było nie przycięcie góry - i tak te najstarsze pnie uschły więc spokojnie mogłem je upiłować i zostawić tylko jednoroczne i dwuletnie. Regenerowała się rok i kwitnienia nie było.
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Przesadzanie róż ciepły Luty

Post »

Witam ,
Wczoraj 12.02.2015 postanowiłam przesadzić róże dwuletnią,która przeszkadzała mi w wykonaniu pewnych czynności ogrodowych ,
Co niektórzy powiedzą Wariatka,w Lutym nie przesadza się róż ;:124
Wiem to doskonale , w końcu to jest jakby doświadczenie i informacja dla potomnych .
System korzeniowy nie był na tyle rozrośnięty aby go uszkodzić ,
Nawet powiem więcej ,
Ziemia tak się fajnie trzymała między korzeniami ,że przeniosłam ją bez naruszenia i umieściłam w dobrze przygotowanym dołku .
Zrobiłam spory kopiec ,przykryłam igliwiem i czekam na rezultaty .
Zastanawiam się czy przyciąć pędy teraz , czy zostawić ?
:wit
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Przesadzanie róż ciepły Luty

Post »

W czasie łagodnych zim zdarzało mi się przesadzać drzewka i krzewy w tym róże nawet w styczniu i mimo,że później był przez trzy dni 15 stopniowy mróz, odbiły wiosną jakby nie zauważyły przesadzania.Przesadzonym różom zrobiłam kopczyk,a przycięłam wiosną jak wszystkie róże.
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie róż ciepły Luty

Post »

Nie tnij jej teraz. Przyjmij tak jak pozostałe gdy forsycja zakwitnie.
Alicja
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Przesadzanie róż ciepły Luty

Post »

Znam 2 szkoły. Pierwsza mówi, że przesadzamy wiosną lub jesienią ( bardziej odpowiednia pora).
Druga zaś, że w pozostałe pory roku sadzimy do gruntu rośliny tylko z doniczek ( o ile nie ma mrozów i ziemia nie jest zmarznięta).
Przesadzanie z gołym korzeniem zimą, przyznam, że pierwsze słyszę.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”