Przesadzanie róż

ODPOWIEDZ
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie róż

Post »

Ja nie zauważyłam. Jeśli są w odpowiednim czasie przesadzane, tzn w okresie spoczynku nie powinno być różnicy.
kacha22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sty 2017, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie róż

Post »

Witam,

Dostałam różę, która u korony jest zasuszona, ale łodyga dalej jest dobra, nie gnije a ponadto puściła 5 nowych pędów - moje pytanie brzmi co mam zrobić i w jakim momencie, żeby przesadzić łodygę róży do ziemi? Jakie warunki powinna mieć? Co zrobić z koroną łodygi? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Betrix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 lut 2013, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Przesadzanie róż

Post »

Dwa lata temu w lipcu zmuszona byłam przesadzić 18 róż, w tym 5 angielskich.
W efekcie duże starsze krzewy oraz wszystkie angelki nie przetrzymały tego.
Przycięcie krzewów nic nie dało.
To było wyjątkowo upalne lato i myślę, że to było główną przyczyną niepowodzenia.
Róże, które posadziłam w zacienionym miejscu-przetrwały.
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie róż

Post »

Witam w zeszłym roku kupiłam cztery róze na pniu RU nie wkopałam ich na miejsce docelowe tylko z doniczkami poszły w ziemie w tym roku chciałam je posadzić w grunt i mam pytanie jak to zrobić i kiedy żeby tego nie sknocić jedną wielkokwiatową dziś przesadziłam z doniczki w grunt bo też była w ziemi z donicą i tak puściła korzenie że żeby ją wyciągnąć musiałam jej te korzenie na zewnątrz obciąć co robić!!!! :(
Ewa
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przesadzanie róż

Post »

Jeśli chcesz je przesadzić to teraz jest dobra pora. Korzenie pewnie będą poza doniczką więc nie ma innego wyjścia jak je obciąć.
Posadziłam kiedyś Szopena na pniu w dużym, ażurowym koszu wyłożonym grubą agrowłókniną. Chciałam go na zimę wyjmować i wstawiać do gospodarczego. Korzenie przebiły agro i tak się rozrosły że byłam w szoku. Posadziłam normalnie do ziemi, kładę ją na zimę i jest ok.
Pozdrawiam. Sławka
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie róż

Post »

Sławka tak właśnie miało być miały być wyciągnięte na zime ale nie zdążyłam ;:oj W poniedziałek jak pogoda dopisze będę działać dostaną mączki to wystartują jak strzała ;:oj
Ewa
Awatar użytkownika
seema
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 kwie 2017, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Będzin

Re: Przesadzanie róż

Post »

Cześć :)

Mam pytanie, muszę wykopać 2 róże pnące (niestety nie wiem jak się nazywają).
Róże na chwilę obecną są mocno przycięte ponieważ kwietniowe przymrozki mocno je zmroziły.
Czy jak je wykopię to mogę wsadzić je do doniczek aby je w październiku wsadzić w miejsce docelowe ?

Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Nowicjuszka Natalia
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie róż

Post »

Nie wiem co ci inni doradzą- ja tak przesadzałam zmuszona ratować przy pracach remontowych. Duże donice postawiłam w zacisznym, niezbyt słonecznym miejscu i przetrwały-wykopałam wiosną- wkopałam jesienią. Po zimie widzę, że mają się dobrze. Pnące róże sporo przycięłam.
Natomiat przesadzałam z miejsca na miejsce wiosną Alchymista. troche tylko przycięłam, bo było mi żal i c-następnego roku żył, ale nie kwitł. Jeszcze następnego cudnie zakwitł, ale niestety do końca sezonu było po nim. Padł...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
seema
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 kwie 2017, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Będzin

Re: Przesadzanie róż

Post »

Nela a powiedz mi czy róże mam przesadzić do doniczki z całą bryłą ziemi czy mam korzeń oczyścić i dać nowej ziemi ? Dodam, że róże na pewno mają ponad 10 lat może około 15 lat.
Pozdrawiam

Nowicjuszka Natalia
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie róż

Post »

Sorry, ale nie zaglądałam tu i nie widziałam pytania... Już pewnie po sprawie- ale ja tak starych róż nie przesadzam nigdy- co najwyżej 3-4 letnie. Starsze wyrzucam / z żalem/ czyli wykopuje tnę na patyki i mąż spala w piecu. Są -przynajmniej u mnie- mocno zdrewniałe i grube mają korzenie. Mam tak dużo róż, że raczej nie ryzykuję zabawy ze starymi różami. Raczej nie uważam tego za dobry pomysł.
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
seema
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 kwie 2017, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Będzin

Re: Przesadzanie róż

Post »

Wykopałam je, kopania było a kopania a korzenie to mają po metr długości i z racji, że do doniczki mi się nie zmieściły przesadziłam je w inne miejsce no i jak na razie się przyjęły :) za rok w kwietniu przesadzę je w miejsce docelowe mam nadzieję, że też im nic nie będzie :)

a jak mogę zapytać czemu wyrzucasz ?
Pozdrawiam

Nowicjuszka Natalia
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie róż

Post »

Z wieloletniego doświadczenia wiem,że jak takie mocno zdrewniałe korzenie są u przesadzanej róży nie rokuja jej późniejszego, w nowym miejscu "zdrowia"..Choruje, marnieje- szkoda mi czasu na ratowanie z niewiadomym skutkiem.
Jeżeli przesadzana róża ma względne korzenie- to tak- przycinam je trochę, przycinam wierzch i jest o key... Przesadzanie uzależniam od stanu korzeni.
Gdy zamierzam trzymać jakiś czas te wykopane w donicach to przycinam korzenie do wysokości donicy- nawet jak ma je dłuższe sporo. Pilnuję by miała wilgotno cały czas- wtedy dobrze taka przeprowadzkę zniesie.
Przykład- róża Cesar- na fotce po mocnym wiosną cięciu korzeni i wierzchu, w donicy latem odrosła. / Posadziłam jesienią na nowym miejscu, ma się dobrze- ciekawe czy zakwitnie.../


Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Marek87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 20 wrz 2021, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Przesadzanie róż

Post »

Włączając się do tematu : czy termin grudniowy na przesadzenie róży jest odpowiedni czy zbyt późno na to i ryzyko przemarznięcia? Mam też róże która od lat nie kwitnie i chciałbym ją przesadzić następnie chciałbym coś na niej zaszczepić latem przez okulizacje.

Pytam o Termin grudniowy gdyż jestem obecnie zagranicą i wracam w grudniu i będę do max polowy lutego i na wiosnę znowu mnie nie będzie , wrócę dopiero późnym latem a to już kiepski termin na przesadzanie róż.
Marek87
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”