Przesadzanie róż

ODPOWIEDZ
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy przesadzać można różę,która ma już pąki?

Post »

Witam. Ja swoje dwie róże przesadziłam na początku maja...miały już piękne liście a jedna nawet pączek. ładnie się przyjęły.Możesz sprobować... W ubiegłym roku mąż mi przywiózł w lipcu kwitnącą pnącą różę z Holandii. Była w opłakanym stanie, ponieważ tam gdzie pracowali musieli usunąć wszystkie roślinki.. nie miał sumienia wyrzucić.. wiec ją przytargał do Polski i mówi...ratuj ją!! Przycięłam pędy, ponieważ przy takiej wysokości jak ona miała(ponad 2 metry) nie dała by sobie rady. No i w tym roku mogę cieszyć się jej licznymi kwiatami.. Zawsze warto sprobować!! życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie Wanda.
mao
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 maja 2008, o 10:50
Lokalizacja: Łask

Re: Czy przesadzać można różę,która ma już pąki?

Post »

Jezeli zrobisz to z całą bryłą korzeniową przykrytą ziemią, to powinno sie udać, bo to jest tak jakbysmy wysadzali z doniczki do ziemi, co mozna robić przez cały rok. Proponuję wykopać ja ostroznie i ułożyć na geowłókninie ( ale naturalnej) Najlepsze są takie stare brązowe worki, jakie kiedyś były na ziemniaki. Owinąć, zawiąć przy pedach i wsadzić do nowego dołka taki tobołek. Po posadzeniu, obficie podlać, żeby wytworzyło się " błotko". Albo poczekaj do jesieni i przesadź tak jak sadzi się nowe kupione róże. Jęśli Ci bardzo na niej zależy, to lepiej poczekaj do jesieni, bo daje wieksza gwarancje, a nawet pewność przyjęcia się jej w nowym miejscu. Ten jeden sezon w zacienionym miejscu na pewno jej nie zniszczy.
Pozdrawiam.
kejtrin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Przesadzanie róż

Post »

Szukam i szukam, ale o przesadzaniu róż znalazłam nie wiele. Dużo wątków o cięciu i sadzeniu... No ale przesadzanie chyba ma swoje zasady.
Przesadzać jesienią czy wiosną? A jak jesienią to można przyciąć? Trochę się pogubiłam :)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie róż

Post »

Ja głównie przesadzałem na jesieni.Przycinałem ,ale nie tak drastycznie jak wiosną ,pędy powiedzmy skrócone o 1/2 lub jak bardzo duże to o 2/3. Pamiętaj,że musi się jeszcze ona ukorzenić przed zimą.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
kejtrin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przesadzanie róż

Post »

Ale wstrzymam się jeszcze chyba ze 2-3 tyg aż zimniej będzie? Boje się zeby mi nowych pedow nie pusciła
tona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 sie 2012, o 02:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie róż

Post »

przesadzam róze dzis jest 19 pazdziernik chcę to zrobić 20 pazdziernika czy muszę je obciąć mają 50 cm wys. aliscie im opadły co to za przyczyna całe lato były takie i słabo kwitły:((
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie róż

Post »

Mogła to być czarna plamistość

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 7#p1728925

Wykopać i skrócić a jak mają 50 cm nie skracał bym wcale.
Powodzenia :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
xrob
100p
100p
Posty: 119
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Przesadzanie - róża

Post »

Witam posiadam 6 letnią krzaczastą różę, mam pytanko czy jak ją wykopie i przeniosę w inne miejsce czy mi się przyjmie? Kiedy najlepiej to zrobić jesienią czy wiosną? Dodam tylko, że róża jest duża, pędy osiągają nawet 2m wysokości. Pozdrawiam
Pozdrawiam Aga
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Jest duże prawdopodobieństwo, że się przyjmie. Ja bym to zrobiła jesienią kiedy zakończy się okres wegetacji. No i oczywiście trzeba postarać się aby uszkodzić jak najmniej korzeni. A 6-cio letnia ma ich całkiem dużo i pędy są dosyć grube. Należy je skrócić. Na wiosnę wybije nowe.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Ja przesadzałam przed dwoma laty jesienią kilkuletnią Alchimist. Korzenie były bardzo zdrewniałe i grube. Jeden gruby zostawiłam trochę skracając . Na zimę bardzo starannie okryłam/ aha- zerwałam z niej wszystkie liście by mniej transpirowała wodę- bo ja ją przesadzałam mającą około 2m wysokości-zaryzykowałam taka dużą bo nie chciałam zbyt długo czekać na jej ponowny wzrost. :wink: / Taki ryzyk-fizyk... W pierwszym roku po przesadzeniu nie kwitła, ale się rozrastała. Jak bardzo cieszyły nowe przyrosty! :D W tym roku zakwitła- cudo :wink: Trzeba pilnować podlewania- a na zimę nałożyłam na całej długości na pergoli kartony i owinęłam włókniną. :D
W tym roku trochę przycięłam górą- by się od dołu zaczęła zagęszczać. :wink: Na zimę skrócę boczne gałązki...

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
xrob
100p
100p
Posty: 119
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Dzięki za pomoc. Zabieram się za przesadzenie mojej róży, może będzie dobrze i przeżyje. Pozdrawiam
Pozdrawiam Aga
Primavera
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 mar 2014, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Ja przesadzałam róże wielekroć. Wszystkie się przyjęły - zarówno przesadzane jesienią, jak i zimą. Niestety, kilka się obraziło i musiałam czekać rok na kwiaty (wielkokwiatowych!).
I właśnie zastanawiam się, jak przeprowadzić operację przenosin Fruhlingsduft, która wyrosła na 3,5-4m krzaczor. Ma już 5 lat i tak dobrze się czuje, że leciutko powtarza kwitnienie; jednak jest za duża i muszę ją przesadzić (sądziłam, że uda mi się ją prowadzić przy bramce, jednak wymknęła mi się spod kontroli) Czy wyciąć - spiłować raczej! - wszystkie pędy? Czy czekać, aż opadną liście? A może lepiej poczekać do wiosny? Czy ktoś ma doświadczenie z takim smokiem różanym?
Pozdrawiam różanie Primavera
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Przesadzanie - róża

Post »

Czyli z tego co mówicie mogę śmiało przesadzić różę która rośnie u mnie od zeszłego roku? Rose de Resht - pięknie wyrosła, z małego 30cm krzaczka zrobił się ponad metrowy krzak :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”