Goździki - uprawa,rozmnażanie,sadzonkowanie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Goździki - sadzonkowanie

Post »

Już trzeci rok rośnie w moim ogrodzie kępa goździków. Kwitną, ale chyba już się trochę zestarzały. Łodygi się wyciągnęły - leżą na ziemi razem z kwiatami. Chciałbym je odmłodzić, by znów postała taka "poducha". Słyszałem że goździki można sadzonkować. Niestety nie mogę znaleźć jak to zrobić, i czy zdążą się jeszcze ukorzenić tego lata. Każda uwaga mile widziana ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Krycha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 783
Od: 26 mar 2010, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Mam podobny wątek i problem, u Ciebie kwitną już trzeci rok to jest nadzieja że i u mnie tak będzie. Bałam się, że po kwitnięciu wyschną tak jak dwuletnie goździki brodate.Jeżeli trzeci rok kwitną to przesadzanie im nie zaszkodzi, a więc jesienią przesadzajmy i dzielmy się doświadczeniami. Mi bardzo zależy na dużym mocnym kwiatku, bo je wycinam.

Obrazek
heliofitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7921
Od: 2 cze 2010, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

:wit bukiet niesamowity i aromatyczny ;:138 aż tutaj czuję jego zapach :D goździki nie są trudne w uprawie. Ja po przekwitnięciu usuwam kwiaty i lekko przycinam, dzięki temu zabiegowi ładnie krzewią się. Odrywam też kilka gałązek (bez korzenia) i zakopuję w wybranym miejscu, w ten sposób mam nowe sadzonki :D spróbujcie, a przekonacie się same, jak wdzięczne to są byliny :D pozdrawiam
Pozdrawiam Iwona
Domowe Ogród
Spis treści
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Podobnie zrobiłem z gożdzikami kwitnącymi wiosną- piękna biała pełna niska odmiana, urwałem z starej małą kępkę wsadziłem do doniczki utrzymywałem stale wilgotne podłoże i ostatnio sprawdziłem, bryła korzeniowa w całości przerosła :) już poszła na nowe miejsce. To naprawdę łatwa metoda nawet się niespodziewałem :) :)
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Też mam taką nie za ładną kępkę goździków. No to spróbuję Waszym sposobem ją odmłodzić. :D
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

A moja kępka goździków ale tych wysokich ma chyba więcej niż 5 lat, rosła bardzo nieporadnie,pojedyncze i to bardzo mizerne kwiatki wcale mnie nie cieszyły,myślałam że powodem jest że to z własnego siewu. W ubiegłym roku podsypałam trochę ziemią te łodyżki które kładły się. W tym roku goździk zachwycił mnie ,kępa rozrosła się niesamowicie a co najważniejsze, że nigdy nie kwitła w takich kolorach jak teraz,po przekwitnięciu dość nisko przycinam, dla mnie jest bajeczna, oto część jej... Obrazek
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Spróbuje ściąć dość nisko. Zobaczę co się stanie z kępą, zaś ścinki ukorzenie. Dzięki.
saklawi
50p
50p
Posty: 86
Od: 1 maja 2010, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Mam pytanie może trochę nie na temat, ale interesowałyby mnie wieloletnie goździki, czy ktoś z Was ma w swoim ogrodzie taką kolekcje? Jak sprawdzają się w naszych warunkach? Jak się rozrastają? Macie zdjęcia jakiś odmian?

Pozdrawiam, Rafał
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Co masz na myśli pisząc wieloletnie? te które rozrastają się w szerokie kobierce i kwitną wcześneij niż odmiany ogrodowe?
saklawi
50p
50p
Posty: 86
Od: 1 maja 2010, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Chodzi mi o goździki będące bylinami, bo z tego co się orientuję są zarówno jedno, jak i dwuletnie oraz takie, które żyją wiele lat? :wink:
Awatar użytkownika
MsJutka
100p
100p
Posty: 111
Od: 5 maja 2010, o 23:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Dzięki serdeczne Wam za podpowiedź, ja też mam pełno kęp goździków i ostatnio myślałam co zrobić żeby stały się ładniejsze,a tu taki prosty sposób. :) ;:138
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Sakalwi ja mam takie kępy goździków są pełne, pięknie pachną, kolor biały, niskie ok 15-20cm, zakwitają w maju/czerwcu jedna z takich roślin miała ponad 15lat... więc chyba o te chodzi :) teraz je odmłodziłem oraz zrobiłem jedną sadzonkę na wypróbowanie czy się uda.

tak wyglądały rok temu jesienią, niestety nigdzie nie mam ich kwiatów
(wzdłuż skalniaka na dole zdjęcia, tak przewieszające się)

Obrazek
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Goździki - sadzonkowanie

Post »

Odgrzebie troche temat.
Sprzedajcie mi swój patent na to by goździki (wysokie, nie miniaturowe) nie wyciągały się i kładły, a tworzyły ładną zwartą kępe.
Chce wysadzić jeszcze teraz swoje ukorzenione i wysiane goździki i chciałbym uniknąć tego co stało sie w tym roku - tj. gozdziki zamiast rosnąć i kwitnąć w górę to położyły się na ziemi.
Przycinać? Wsadzać głębiej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”