Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Odświeżam wątek :wit

Mam taką oto wąską rabatę wzdłuż ogrodzenia frontowego, długość ok. 16m, szerokość do murku ok. 50-60cm.

Obrazek

Jak widać teraz królują cebulowe (część sadziłam ja na jesień, dużo zostało po poprzednich właścicielach). Jeszcze planuję wyściółkować rabatę zrębką (korą) z dębu, żeby zachować wilgoć i zmniejszyć ilość chwastów, trawnik będziemy siać niedługo, czekamy na wywrotkę ziemi. Wykopywanie
cebul nie wchodzi w grę, nie mam na to czasu a i większość jest sadzona luzem.
Płot jest od południa, pełne słońce, ziemia lekko gliniasta, będzie linia kroplująca.

Nie wszystko widać na zdjęciu, więc opiszę - przy płocie jest jedna stara róża, 2 powojniki (fioletowy i różowy, pną się po ogrodzeniu), jedna różyczka miniaturowa i kilka przesadzonych jesienią piwonii - i te piwonie to był dobry pomysł, za nimi (przy samym płocie) rosną hiacynty (posadzone rzadko) a piwonie już puszczają pędy i kiedy hiacynty przekwitną, piwonie je zamaskują. Co zrobić z resztą rabaty? Mam wizję zaschniętych kikutów cebulowych na tle zrębki - słabo ;:185

Co posiać, posadzić? Myślałam o paru niskich daliach tam, gdzie łatwej kopać, ale na tym. skończyły się pomysły.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Obrazek

Mam cebulowe w czyśćcu wełnistym. Kiedy kwitną krokusy czyśćca właściwie jeszcze nie widać. Teraz zakwitły cebulice. Czyściec jest nie do zdarcia, nawet jeśli się dosadza czy wykopuje cebulki. Swoją barwą jest ładnym tłem dla wszystkich kolorów. Z tulipanami też chyba byłoby ok.
W tulipany najczęściej wsiewam aksamitki. Poza tym że niezawodnie kwitną to zniechęcają nicienie i gryzonie czyli chronią cebule.
Pozdrawiam. Sławka
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Bardzo ciekawie wygląda, aż chciałoby się dotknąć takiego futrzaka. Czy jest sens dosadzić na tę rabatę czyściec w kompozycji z szałwią omszoną i/lub przetacznikiem kłosowym? Niestety w internecie nie mogę znaleźć informacji, kiedy te rośliny wyrastają na wiosnę ani jak gęsto się rozrastają (aby nie zarosły rabaty tak, że cebulowe nie wybiją na wiosnę). W dalszej części ogrodu planuję wyspę z lawendy, paru większych kamieni polnych, floksów szydlastych, smagliczki nadmorskiej, pewnie dodam szałwię lub przetacznika oraz ten czyściec - podobałaby mi się taka powtarzalność roślin w różnych częściach ogródka :tan

Sawko, a czy ten czyściec "trzyma fason" aż do jesieni? Dobrze się prezentuje cały czas? Nie chciałabym w środku lata znowu czegoś dosadzać na tej rabacie.

Aksamitki planuję w sadzie, blisko grządek, w tamtym roku wyrwałam na jesień kilkaset sztuk w ogrodzie przed domem - wizualnie mi się nie podobają (celuję w biel, niebieski, fiolety i róże) a roboty i śmieci kupa ;:185
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Czyściec trzyma fason tylko trzeba obciąć przekwitające kwiaty. Ale tak ma większość bylin.
Pozdrawiam. Sławka
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

A co robisz z nim na zimę? Trzeba go ściąć przy samej ziemi na jesień?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Adwena pisze:Odświeżam wątek :wit
Co posiać, posadzić? Myślałam o paru niskich daliach tam, gdzie łatwej kopać, ale na tym. skończyły się pomysły.
U mnie na rabacie z wiosennymi cebulkami sprawdzają się jednoroczne, bo na zakończenie sezonu mogę je wyrwać i ich system korzeniowy nie zagłusza na wiosnę kiełkujących cebulkowych. I też nie lubię aksamitki. Wysiewam lwie paszcze (są dostępne w kolorze różowym, liliowym i białym), floksy Drummonda i w tle werbenę patagońską. Lwie paszcze i floksy Drummonda mają jedną wielką zaletę, a mianowicie bardzo długi okres kwitnienia, do pierwszych silniejszych mrozów.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

U mnie tulipany, narcyzy, hiacynty rosną razem z brunnerą, tą zwyczajną o zielonych liściach, bo jest ekspansywniejsza i mniej wybredna niż odmiany o pstrych liściach, choć ta też jest do towarzystwa.Jej delikatne kwiatki podobne do niezapominajek dodają uroku cebulowym, a gdy te przekwitają brunnerom rosną duże liście, które są ozdobą do jesieni.Tulipany sadzę w koszykach i wyciągam je po przekwitnięciu zastępując doniczkami (po chryzantemach) z niecierpkiem Walleriana, umieszczając między liśćmi brunnery.Liście narcyzów dopóki są ładne to zdobią, a potem lekko skracam i chowam pod liśćmi brunner.
Szafirki rosną pomiędzy prymulami w innym miejscu.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Co sadzić na rabacie z tulipanami ?

Post »

Adwena pisze:A co robisz z nim na zimę? Trzeba go ściąć przy samej ziemi na jesień?
Nic nie robię. Zwiędłe i zaschnięte liście są ściółką dla cebulek. Bardzo wczesną wiosną delikatnie zbieram.
Generalnie rabaty bylinowe "sprzątam" wiosną żeby gleba była jak najkrócej goła.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”