Mączka bazaltowa

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Tyle miesięcy i żadnych rezultatów? I ja się ostatnio naoglądałam na Instagramie, kupiłam i pewnie wysypię pod nowe drzewka.
Macie jakieś opinie? Jak testy?
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Ja w tym roku użyłam po raz pierwszy mączkę bazaltową pod marchew ,cebulę i buraczki,cebulę żżarły robale mimo oprysku wrotyczem ,marchew róniez pogryziona a buraczki mimo,że na nowym poletku podsypane mączką bazaltową to i tak miały grzyba.Dlatego nie do końca wierzę,że ta mączka pomaga na wszystko.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Nie zauważyłem jakichś super efektów, a może po prostu mam zbyt wybujałą wyobraźnie co do wielkości na raz ich uzyskania. Tak czy owak nadal mam trzy worki i nie zawaham się ich użyć. Oczywiście doglebowo.

Posypywałem rośliny(buraki) na mszyce i chwościka i mizerny skutek był.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Nie pomaga na wszystko, nie łudźcie się. Ta zmielona skała zawiera mnóstwo makro i mikroelementów i jest dobrym nawozem ale jesiennym. Zero azotu. Na dodatek można go mieszać z obornikiem - czego nie można robić z wapnem. Jakoś nie mogę się dopatrzyć sposobu w jaki mączka mogłaby zapobiegać/leczyć z chorób np grzybowych, że o wirusowych czy bakteryjnych nie wspomnę. Śmietki czy mszyc nie odstraszy. Na pewno podnosi kondycję roślin ze względu na dużą zawartość krzemu, no i ciut odkwasza. Pod borówki na jesienie można trochę sypnąć, bez obaw.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Wydaje mi się że w opisie było że właśnie zabija mszyce, ze względu na to jaka jest drobna i zapycha je, czy niszczy ich pancerze. Co do chorób grzybowych, to też wydawało mi się, że czytałem to w opisie. Chyba bym sam nie wymyślił, by to sypać na rośliny i się cały obrudzić. ;:306
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

:) :) Może się i tam komuś pare sztuk mszyc udusiło , przy zmasowanym ataku znaczenia to nie ma, a aby zarodniki choroby grzybowej do liści nie dotarły to niby w jaki sposób musiałbyś je obsypać? Ja jakoś z zasady nie wierze w entuzjastyczne opisy dopóki sama tego nie sprawdzę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Nie zagladałam w ogóle do tego wątku, a tymczasem nawet mnie ktoś pytał o skutki
zastosowania.
W efekcie podsypałam tylko czosnek, efektów nie było i tyle w temacie.
Mam jeszcze trochę to po prostu rozsypię w sadku, bo coś z tym trzeba zrobić.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Tania jest to można sobie pozwolić poszaleć . Miałam ją dobre kilka lat temu . Nawet próbowałam nią pryskać
po rozrobieniu wcześniej wodą . Pewnej jesieni postanowiłam , że wysypię wszystko by o mączce zapomnieć .
Nie wiem czy się przypadkiem nie nabawiłam wtedy zapylenia płuc .
Teraz mam diatomit i gips budowlany , niestety jedno i drugie pylące . Ja się na błędach nie uczę . :)
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Obawiałabym się stosować ją , może mieć w składzie jakieś pierwiastki ciężkie, w końcu to pochodzenia wulkanicznego.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

https://niepodlewam.pl/maczka-bazaltowa ... -ogrodzie/ "Przeciętny skład mączki bazaltowej: Krzemionka – 45% Glin – 13% Żelazo – 11% Wapń – 10% Magnez – 10% Sód – 2,8% Tytan – 2% Potas – o,9% Fosfor – o,45% Mangan – 0,2% Bor – 0,05% Siarka – 0,05%
niepodlewam.pl Wszystkie prawa zastrzeżone"

Ołowiu w składzie nie widzę :wink: Bardzo bogata w mikroelementy, zawiera prawie wszystkie naturalne pierwiastki i nie da się jej przedawkować. Mnie to akurat pasuje. Nigdy mączki nie stosowałyśmy na działce do tej pory, a piach mamy.
Jednego nie wolno robić; rozpylać kiedy żerują owady - zabije wszystkie, które znajdą się w zasięgu pylenia, te pożyteczne też. Dlatego wolę mszyce na warzywach potraktować olejem. A mączkę rozsiałam teraz, jesienią. Kupuję w ogrodniczym, w pojemnikach plastykowych po 3 kg (tyle udźwignę bez problemu ) po około 13 zł za opakowanie. Rozsypuję tak średnio 1 kg na powierzchnię 5 x 5 m. Mam jeszcze zapas do posypywania po kompoście.
Pozdrawiam! Gienia.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mączka bazaltowa

Post »

A ja będę uparta i wolę doładować kompostem własnej roboty. Glin- aluminium, Tytan- stymulator wzrostu, Sód- rośliny nie lubią.
Czy zdaje egzamin ściółkowanie truskawek igliwiem ze sosny? Wiecie, że np. kwieciaka truskawkowca odstraszają liście paproci pościelone na ziemi wśród truskawek. Robił ktoś z was? No, ale sok z liści paproci jest chyba trujący.

A jakim olejem pryskasz mszyce: jadalnym czy jakimś preparatem olejowym-kupnym/?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Pryskam olejem neem .

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Muszę odnaleźć jutro moją mączke bazaltową, by zobaczyć ile jej jeszcze mam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”