Ziemiórki jakie preparaty stosować

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Ania_Plants
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 cze 2018, o 00:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Nicienie też zastosowałem już kilka razy, jeszcze przed chemią, ale nie pożarły wszystkich larw. Może to kwestia ich stężenia, choć miałam ich dużo i z dobrego źródła. Z tego, co na razie obserwuję, gruba wartstwa piasku sprawia, że nie ma nowych inwazji, tylko tam gdzie ziemióry znalazły jakąś szparę - pomiędzy doniczką a osłonką - tam jeszcze coś łaziło. Dorosłych osobników już nie widuję. O muchozolu będę pamiętać. Każdy nowy głos w tym temacie cenny. Pozdrawiam.
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Witam,


Ostatnio też zauważyłem to dziadostwo u mnie szczególnie koło Fikusa w domu, na razie spryskałem jakimś ogólnym Eco productem, te latające zniknęły ale ciągle pojawiają się nowe, myślę że larwy są w ziemi :(
Więc chialem się spytać co to jest Nicienie ? i jak to stosować? nie wiem czy musze ale wole być przygotowany.

na razie położyłem ziemniaka i czekam :)

Pozdrawiam wszystkich ogrodników.
Ania_Plants
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 cze 2018, o 00:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Bardzo polecam przeczytanie całego wątku. O nicieniach jest też sporo. To gatunek podłużnych robaków, które atakują larwy ziemiórki. Zabieg trzeba jednak powtarzać, bo nawet jedna latająca muszka jest w stanie popsuc nam całe leczenie. Wiem jednak, że według botaników pracujących na co dzień z roślinami, nicienie są najczęściej stosowane ze względu na bezpieczeństwo ekologiczne.

A larwy najłatwiej zaobserwować po ciemku - wystarczy skierować światło latarki lub innego wąskiego strumienia do doniczki (najlepiej po podlaniu), wówczas larwy wychodzą.

Pozdrawiam i zachęcam do kontynuowania dyskusji, także przez bardziej doświadczonych ogrodników.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

eryk2kartman pisze: Więc chialem się spytać co to jest Nicienie ? i jak to stosować? nie wiem czy musze ale wole być przygotowany.
Prosto mówiąc to są glisty,które kupujesz i wpuszczasz w ziemię żeby zjadły to co ziemiórka składa w doniczkach. Podobno jak pojedzą i skończy się pokarm to umierają. I podobno są najskuteczniejsze.
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Dziękuje za wytłumaczenie, mam nadzieję że nie będą potrzebne bo pewnie tutaj w Irlandii to te robaki są nie do dostania znając życie :)
Trzymam kciuki żebym poradził sobie bez nich.
Pozdrawiam
miru
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 paź 2018, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Witam
To ja się pochwalę :)
Pozbyłem się ziemiórek z mieszkania, a roślin mam sporo! Oto najlepszy i najtańszy sposób. Czysty piasek taki z piaskownicy lub ze sklepu. Ale żeby był bardzo drobny (nie żwirek) i czysty, a nie z domieszkami ziemi. Rozsypać ok. 1 cm warstwę na wierzchu bardzo dokładnie, żeby nie było szczelin nawet najmniejszych. Owady nie będą w stanie jej spenetrować, więc nie złożą jaj. Bez jaj cykl rozrodczy zostanie przerwany. Należy tylko uważać, żeby podczas podlewania nie przerwać warstwy piasku wodą i piasek nie wymieszał się z ziemią. Kontrolować warstwy piasku czy są szczelne do momentu zaniku muszek. Tadaaam! Potem piasek można usunąć, ale ja nie usuwałem. Z czasem ziemia zmiesza się z piaskiem, a nowe muchy mogą pojawić się z zewnątrz. Wówczas trzeba proces powtórzyć od nowa.
Wcześniej stosowałem kilka preparatów chemicznych ze sklepów ogrodniczych i wydałem w sumie kilkaset złotych. Stosowałem również zalecane pułapki z wodą, rośliny owadożerne, wodę utlenioną, czosnek, zioła, preparaty z nicieniami (to była ostatnia deska ratunku, podobno niezawodne, ale u mnie nie udało się... być może coś robiłem źle) oraz kartki z klejem. Wiele much i larw zabiłem, ale nigdy nie został przerwany cykl. Piasek dał radę. Bez chemii i wydawania kasy.
Uwaga! Bardzo ważne, odnośnie kartek z klejem. Jeżeli macie w domu zwierzę to nie stosować nigdy!!!! Owszem, trochę much się złapało, ale nie przerwały cyklu. Natomiast złapał się na nie mój kot. Na szczęście tylko na koniec ogona, ale pozbycie się tego dziadostwa kosztowało go trochę stresu i bólu.
Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i powodzenia! U mnie zadziałało :)
Ps. Już nie pamiętam ile trwa cykl rozrodczy. Chyba ponad 20 dni. Co najmniej tyle trzeba utrzymywać warstwę piasku. Być może owady mogą wchodzić od spodu doniczek, i rozmnażać się w dolnych warstwach? Może potrzeba będzie również zasypać podstawki piaskiem? Nie wiem, nie znam się, ja nie musiałem. Ważne, żeby odciąć je bardzo szczelnie od ziemi, która stanowi dla nich pokarm i miejsce lęgu nowych pokoleń.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

No tylko piaskiem nie podsypiesz np w przypadku storczyków. Druga sprawa, czy po podlaniu woda u Ciebie od razu przechodzi przez tak szczelnie nasypany piasek? Z moich obserwacji jeśli w podłożu jest zbyt dużo drobnego piasku, woda wtedy bardzo wolno wsiąka w podłoże, zwłaszcza jeśli się go nie zbierze jak piszesz tylko go zostawiasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Ja stosuję muchozol i jestem zadowolona.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Po roku ponad zaczęły muszki latać. Początkowo kompletnie zignorowałem. 3 dość sporej wielkości donice z Zamiokulkasami zaczęły generować duże ilości muszek. Dopiero jak zainteresowałem się tematem okazało się, że ziemiórki ;) Wczoraj odkurzyłem warstwę ziemi z kwiatów i zasypałem piaskiem warstwą 1-2cm. Teraz pozostaje czekać na ewentualne rezultaty.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Nomolt- co zamiast?

Post »

Szukam skutecznego środka na ziemiórki, to ma być bazuka ;:163 dla tego latającego ścierwa. Dość ekologicznej litości, która tylko ogranicza populację. Nomolt-u nie mogę znaleźć. Podpowiedzcie.
MajkaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 sty 2019, o 05:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Witam. Ziemiórki zadomowiłam ziemią substral osmote :evil: Przesadziłam dwie rośliny,a po 2ch tygodniach ulokowały się głównie w doniczkach z dracenami,palmami,skrzydłokwiatami i fikusami.Nie obsiadały zamioculkasów,sansewierii i kalanchoe (ewidentnie nie lubią suchego podłoża). Rozpoczęłam walkę na kilku frontach: tablice lepowe-średnia skuteczność,rozstawienie pojemników między doniczkami z mieszanką wody,octu jabłkowego,płynu do naczyń i kurkumy-skuteczność podniosło nieco dolanie aromatu pomarańczowego (do ciast).Podlanie polysectem (firma ta sama co skażony substrat...).Piasek zakupiony w zoologicznym o gradacji 1mm(jak ten nad morzem,w grubszy właziły).Na piasek warstewka czosnku granulowanego (smród w domu gwarantowany).Wyczytałam że larwy przebywają na głębokości ok 2-4 cm podłoża,u większości moich roślin nie można dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej,a więc ostatnim zabiegiem było podlewanie strzykawką z długą igłą-chyba to załatwiło sprawę.Po ok 6 tyg. nie wykrywam cholerstwa.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Piasek daje radę ;:333 , ale musi być go gruba warstwa. W tych kwiatkach gdzie było na tyle miejsca żeby zrobić warstwę piasku mam już spokój, tam gdzie jest za mało miejsca w doniczkach wbite są żółte lepy, ale jak tylko zrobi się cieplej, przesadzę wszystkie i każdy zasypię piaskiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemiórki jakie preparaty stosować

Post »

Lepszy będzie Nemycel od piasku. Gruba warstwa piasku może powodować, że woda będzie długo wsiąkać, a po podlaniu może utrudniać właściwe przesychanie podłoża. Poza tym w przypadku storczyków użycie piasku może być zabójcze. Natomiast Nemycel to naturalny produkt, są to po prostu Nicienie, które zjadają larwy ziemiórek. Dobra alternatywa dla chemii, która też nie zawsze działa. Nomen omen Polysect jest za słaby, z chemii już lepszy Mospilan, który jest o wiele silniejszy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”