Petunie kaskadowe F1 z nasion

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Dziunia87 pisze:ta miniszklarenka to podgrzewana jest?
Sama miniszklarenka nie jest podgrzewana. Postawiona jest na kablu grzewczym takim do terrarium 25[W]. Do tacki przyczepiony jest czujnik temperatury. Kabla używam tylko nocą ponieważ temperatura spada do 17 stopni, a tak mogę sterownik ustawić na 24 stopnie C i jest ok do kiełkowania.
W dzień natomiast siewki są doświetlane. Już trzeci sezon używam nowego systemu doświetlenia (właściwie z nim eksperymentuję) niebiesko czerwonych LED. Przedtem doświetlałem dwiema świetlówkami 18[W] barwy zimnej białej. LED'y w dzień utrzymują dodatkowo temperaturę ok 26 stopni C (nie grzeją tak jak świetlówki) a nocą tak jak już pisałem kabel grzewczy. Z doświetlać niestety muszę ponieważ nie mam parapetów z odpowiednimi warunkami oświetleniowymi.

Zainteresowanych zapraszam: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED
Można bardzo łatwo skonstruować sobie takie doświetlanie. Poniżej rozwiązanie używane w zeszłym roku.

Obrazek Obrazek
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Odniosę się jeszcze do postu z 1 strony
mirek55522 pisze:A ja znalazłem coś takiego na temat petuni kaskadowej

Problem wirusów

Petunie, jak większość gatunków należących do rodziny psiankowatych (Solanaceae), są wyjątkowo wrażliwe na wirusy. Dotychczas opisano ponad 20 różnych gatunków tych patogenów, powodujących mniejsze lub większe zaburzenia wzrostu i kwitnienia petunii. Cechą charakterystyczną chorób wywoływanych przez te organizmy jest łatwość przenoszenia i szybkość rozprzestrzeniania się. Owady-wektory, wśród których najaktywniejszy jest wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis), ręce i narzędzia z resztkami soku wcześniej pielęgnowanych, a porażonych roślin to typowe drogi rozprzestrzeniania się infekcji.

Praktycznie jest niemożliwe, by rośliny po całorocznej uprawie w celach dekoracyjnych były zdrowe i mogły stanowić materiał wyjściowy do rozmnażania. Pozostawione przez zimę zazwyczaj są źródłem infekcji dla zdrowych sadzonek, dostarczanych od wyspecjalizowanych producentów materiału wyjściowego. Ci ostatni zobowiązani są do przestrzegania najwyższych reżimów higieny w obiektach produkcyjnych oraz regularnego sprawdzania zdrowotności sadzonek. Materiał na mateczniki corocznie odnawiany jest w laboratoriach kultur tkankowych (in vitro), a rośliny mateczne uprawia się w specjalnie izolowanych obiektach, zabezpieczonych przed przenikaniem owadów.
Tak, petunie są wrażliwe na choroby wirusowe. Jednak wirusy nie przenoszą się przez nasiona . Czyli nowe rośliny z nasiona są wolne od wirusów. Zakażenie następuje poprzez owady, ręce narzędzia. Przy zachowaniu podstawowych zasad czystości nie powinno być problemu z wirusami. Z resztą ja nie zauważyłem jakiegoś problemu z wirusami podczas hodowli.
Inna kwestia to sadzonki pozostawiane z roku na rok i tu całkowicie się zgodzę. Z tym są same problemy bo trudno jest rzeczywiście takie rośliny utrzymać w całkowitym zdrowiu. Nawet mi się zdarzyło, iż kilkukrotnie kupione na targu czy w sklepie ogrodniczym sadzonki różnych odmian surfinii pochodziły z jakiejś "własnej hodowli" - źle rosły, słabo kwitły, na początku sezonu widać było na liściach dziwne przebarwienia, plamy a z pewnością nie były to choroby grzybowe ani szkodniki, gdyż na te już wyrobiłem sobie jakąś metodę postępowania chcąc utrzymać do końca sezonu zdrowe rośliny (niestety przed wirusami nie da się obronić naszych roślin...)

A tu dalszy ciąg mojej fotorelacji. Na zdjęciach już zaczyna widać tworzenie się liści właściwych.

Obrazek Obrazek
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Przesyłam zdjęcia z dnia 8

Obrazek Obrazek
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Dzień 11 od wysiewu

Obrazek Obrazek
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Szybko rosną siewki.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Mariola54 pisze:Szybko rosną siewki.
Sam się dziwię nie pamiętam aby mi tak szybko rosły jak w tym roku.
Praktycznie te same warunki co w poprzednich latach w tym roku tylko zmieniłem:
- w nocy utrzymuję 24 st. C,
- zamiast środków grzybobójczych, ziemię podgrzałem w mikrofalówce,
- wysiew w fazie liścia wg. kalendarza księżycowego 08.02.2014 przedtem 2 sezony w fazie korzenia albo nie zwracałem na to uwagi
- nasiona kupione za granicą, w poprzednich sezonach w Polsce

Dziś podeślę zdjęcia z 13 dnia. W sobotę chcę je przepikować (minie 2 tygodnie od siewu) - teoretycznie już dawno powinny być przepikowane (faza 2 liści)
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

j__k pisze:Dziś podeślę zdjęcia z 13 dnia.
Pomyłka, nie mam zdjęć z 13 dnia ale z dziś :) czyli 14

Obrazek
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Z dnia 15 po przepikowaniu

Obrazek

Trochę ciasno upakowałem, mogłem już do wielodoniczki ;:124
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Obrazek
Dzień 18

Obrazek
i tydzien później po przesadzeniu - dzień 21
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Piękne, brawo!
Widać profesjonalną rękę :)
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Dzięki za pochwały, sam jestem zaskoczony ładnie rosną, już widać rozetki z pędami bocznymi.
Myślę im trochę papu dać jakiś słaby roztwór PLANTON S
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Dokarmiacie już petunie?
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Petunie kaskadowe F1 z nasion

Post »

Aniu ja mam do pikowania specjalną ziemię
i na tym etapie nie trzeba dokarmiać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”