Arboretum, ucywilizowane piękno przyrody

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Arboretum, ucywilizowane piękno przyrody

Post »

Arboretum...
(łc. arbor ?drzewo?) bot. zbiór drzew i krzewów dla celów naukowych, dydaktycznych lub chroniący dane gatunki.
W zasadzie jedyna instytucja, gdzie można znaleźć najwięcej odmian danego gatunku i porównać je z własnymi "zbiorami".
Wspaniałe galerie zdjęć zapierają często dech.
W Polsce istnieje 31 ogrodów botanicznych, z czego 15 to arboreta
Spróbujmy zmieścić je w jednym miejscu aby wykorzystywać ich zasoby dla celów estetycznych i użytkowych (porównawczych).
A może stanie się to również celem odwiedzin podczas trasy podróży w inne miejsce?
Mam jedno na zaczęcie.
Arboretum w Rogowie:
http://arboretum.sggw.pl/polozenie.html
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21744
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Świetnie nemo ,że mi przypomniałeś,byłam tam 29 kwietnia tego roku...
Miejsce przepiekne wiosną a cóż mówić latem czy jesienią kiedy park przybiera jesienna szatę...
Muszę się tam wybrać w październiku ...

http://ptob.sggw.pl/galeria_glowna/index.html

Jest to olbrzymi park z wydzielonym Alpinarium z którego pochodzą zdjęcia.
Przed wejściem ,w części administracyjnej jest kasa i sklep w którym można zaopatrzyć się w bardzo wiele różnych roślin ,głównie tych rosnących w arboretum.
W kwietniu właśnie odbywał się tam kiermasz pt.'Powitanie wiosny" .
Liczę,że dzięki naszemu forum ,następny kiermasz w Arboretum w Rogowie będzie miejscem naszego (forumowiczów)miłego spootkania . :D




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wszystko, co związane jest z tymi przybytkami piękna przyrody, nawet godziny otwarcia...
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Arboretum Warmii i Mazur
w Nadleśnictwie Kudypy k/Olsztyna


http://lp.olsztyn.rdlp.gov.pl/kudypy/arboretum.htm

"Arboretum kudypskie posiada jedyną w naszym kraju bogatą kolekcję rodzimych gatunków i form uprawnych drzew i krzewów oraz kolekcje roślin zielnych charakterystycznych dla warmińskich lasów w tym ok. 100 gatunków roślin zielnych prawnie chronionych i zagrożonych."

Od dnia 30 kwietnia br. w godzinach od 10-tej do 18 - tej Leśne Arboretum jest czynne codziennie.
Wstęp płatny
- dzieci, młodzież szkolna, studenci, emeryci - 1zł.
- dorośli - 2zł.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Nalewko.............SUPER
KaRo fotki mile widziane, no chyba wiesz.
Kto następny?
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Witajcie!

Arboretum w Kórniku koło Poznania :D
Byłam tam kilka razy ale niestety za każdym razem miałam aparat analogowy :(
Jak tylko będę miała zdjęcia z cyfrówki to je umieszczę :D
Póki co stronka:
http://www.idpan.poznan.pl/start_pl.html

Pozdrawiam wszystkich, którzy lubią arboreta, ogrody botaniczne itp.

--------------
Angelika
Awatar użytkownika
aagus
100p
100p
Posty: 128
Od: 25 gru 2006, o 13:35
Lokalizacja: Poznań

Post »

A ja w ostatnim czasie troszku zadomowiłam się w ogrodzie botanicznym UAMu w Poznaniu . Wychodziło się z pobliskiego budynku AR na ćwiczenia z dendrologii w teren. Niedługo znów tam zawitam i to nie raz , bo egzamin dopiero w sierpniu. Obiecuję , że zabiorę na moją wyprawe aparat i zrobię dla Was pare ładnych foteczek .

A to stronka

http://www.ogrod.amu.edu.pl/
Dlaczego chcę być OGRODNIKIEM ??? ... Po co pytacie ...to oczywiste ktoś przecież musi PROFESJONALNIE grabić trawniki ;)
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Byłam, byłam ;:87 nie raz ani nie dwa ;:87 . Czekam na Twoje zdjęcia ;:1

Ja dopiero zacznę swoja przygodę z fotosikiem.
Jak się w to wciągnę to pokaże to i owo ;:106

Pozdrawiam

-------------
Angelika
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dwa dni temu byłam w Arboretum w Kudypach koło Olsztyna. Jedzie się 8 km. w kierunku na Ostródę, reszta na zdjęciach :)

Jest to piękny, pofalowany, zarośnięty i ogrodzony teren leśny z roślinnością rodzimą, ale nie tylko. Nikt od nas nie chciał 2 zł. za bilet, ale też nie było żadnych materiałów informacyjnych. Rośliny nieźle oznakowane, o ile w ogóle mają jakąkolwiek tabliczkę. Częściej nie mają... Urocze, zadbane zakątki, albo przecudne stoki leśne graniczą z łanem dorodnych pokrzyw. Niektóre rośliny piękne, wyrośnięte, aż dech zapiera, a inne jak suche badyle, albo całe zjedzone przez szkodniki. Najwięcej jest roślin z najbliższych okolic, ale i kwitnące moszenki południowe też się tam znalazły. Jednym słowem misz-masz, pięknie i tak sobie, czasem zachwyt, czasem zdziwienie, czasem oburzenie, ale i tak warto tam pojechać.

Pogoda nas nie rozpieszczała, bo najpierw polało solidnie i aparat nam nieco zmókł, ale potem wyszło piękne słońce i zrobiło się przyjemnie ciepło i jasno. Choć w głębinie lasu cień i rosa aż kapie ze zdjęć :) Zresztą kolory i odcienie zieleni, jeśli tylko się je odróżnia, powalają na kolana, barwnych kwiatów jest zdecydowanie mniej - to nie jest ogród botaniczny.

Przed wyjazdem na tę wycieczkę miałam nadzieję, że przy Arboretum jest też szkółka, albo chociaż stoisko z roślinami, ale nic z tego. Żywej duszy nie było, wodę do picia trzeba mieć ze sobą, a rośliny się tam tylko ogląda, albo ... no nie, nie powiem. W każdym razie wycieczka była wspaniała, roślin okrywowych, rozrastających się na ścieżki jest tam mnóstwo, nasion czekających na wysianie też, warto było pojechać.

Darujcie, że zdjęć nie wklejam, ale jest ich sto, przesyłanie ich do fotosika zajęło mi dwa pełne dni (słabe łącze, wolne, zrywające), nie dam rady umieścić ich teraz na forum. Zapraszam do albumu www.Nalewka.fotosik.pl - 20070731 - Kudypy.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Arboretum Bolestraszyce

37-700 Przemyśl, skr.poczt.471,
tel./fax. 016-671 64 25
http://www.bolestraszyce.com/
e-mail:arboretum@poczta.onet.pl

Dojazd:
Arboretum Bolestraszyce (rok założenia 1975), położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla, w kierunku Wyszatyce.

Areał:
Bolestraszyce - 25 ha, w tym 0,87 ha stawów, Cisowa 283,0 ha. Ogółem 308 ha.

Wstęp:
Od 04 maja do 31 października
pon. - piąt. - 09.00.- 18.00
sob. niedz. - 10.00 - 18.00

Od 01 listopada do 30 kwietnia
w dni robocze - 08.00 - 14.00

Ceny biletów:
dorośli 5,- zł.
dzieci 3,- zł.

Kolekcje roślin:
Drzewa i krzewy
Dzikie rośliny zielne
Porosty, grzyby, glony, mszaki
Kolekcja szklarniowa
Ro�liny rzadkie, zagrożone, ginące i chronione
Byliny
Kolekcja pomologiczna
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”