Cyklamen perski jak ratować,jak mu pomóc?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cyklamen wypuszcza pąki i jednocześnie gubi liście

Post »

no to może ja go niepotrzebnie nawozem potraktowałam i on zgłupiał.... ?
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

Kupiłam cyklamena (czerwony) na jesieni i to jest najbardziej wybredna roślina, jaką kiedykolwiek posiadałam. Trzeba toto podlewać na spodeczek, wylewać resztkę wody jak nie wchłonie, nie może mieć za zimno, za ciepło, za sucho, za wilgotno. Mój albo leży niby zalany, albo jak już jest dobrze (ogonki liściowe sztywne), to ma zaschnięte wszystkie pąki, zanim przekroczą 4 cm wysokości. No dajcie mi spokój z taką królewną :D Ktoś chciał zarobić na sprzedaży takich trudnych roślin, bo fajnie wyglądają. Więcej nie kupię. :roll:
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

To te sprowadzane z Holandii i Belgii takie wstrętne. Tylko jak tu w kwiaciarni odróżnić, które polskie, a które nie :(
U mnie w pracy jak szef przywozi z Holandii cyklameny, to wszystie zgrzytamy zębami ze złości i połowa i tak ląduje w śmieciach.
Pozdrawiam - BabajAGA
karcias
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 mar 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

to i ja podbiję temat skoro się wzięłam za kwiatowe porządki w domu :D

Moja mama dostała cyklamen na urodziny, jednak jak zwykle - wszystkie liście i kwiaty opadły i zaczęły gnić - da się go jeszcze odratować? czy lepiej sobie darować? Ponieważ tak się dzieje z każdym jej fiołkiem postanowiłam w końcu interweniować :D Swoją drogą nie wiem czy to jej wina - próbowała różnych wariantów - za dużo wody - źle, średnio wody - to samo, różne miejsca - nic, mało wody - nic, na spodeczek - to samo, do doniczki - dalej nic...

Oberwałam wszystkie wysuszone i więdnące listki i wpakowałam doniczkę do piwnicy - nie wiem ile wytrzymam z trzymaniem go tam, bo baaardzo chcę już sprawdzić czy ocaleje. Została mi sama lekko wystająca nad ziemię bulwa. Myślicie, że po miesiącu mogę spróbować czy przeżył? Dłużej chyba przy mojej cierpliwości nie wytrzymam, albo o nim zapomnę :D
pozdrawiam
Karolina
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Cyklamen- jak mu pomóc?

Post »

To wychodzę z założenia, że podlewanie rzadziej ale od góry tez roślinkom wcale nie zaszkodzi :shock: ,byleby tylko nie zamoczyć bulwy,czyli można lać im picie po brzegu doniczki i będzie ok.
To już jest moja druga przygoda z cyklamenkiem ,kiedyś przed laty miałam jednego,lecz niestety jego żywot trwał krótko. Podlewałam jak wiekszość kwiatów u mnie w domu(oprócz kaktusów i fiołków) od góry co 2/3 dni i niestety ale go przelałam,wszystkie liście powiędnięte ale jakieś takie mokre w środku jego bulwa była miękka jak zepsuty ziemniak i musiał wylądować na śmietniku.
tralaluszy pisze:To te sprowadzane z Holandii i Belgii takie wstrętne. Tylko jak tu w kwiaciarni odróżnić, które polskie, a które nie :(
U mnie w pracy jak szef przywozi z Holandii cyklameny, to wszystie zgrzytamy zębami ze złości i połowa i tak ląduje w śmieciach.
;:202

Nabywając właśnie w Holandii cyklamena z powyższych fotek(nie dlatego aby poeksperymentować czy Holender da radę-tak już wyszło nic o tym nie wiedziałam) postanowiłam zaopiekować się nim inaczej niż poprzednim,troszeczkę książkowo.Ale i z tym nie obyło się bez problemów,po miesiącu(w kwietniu) jego liście zrobiły się żółte,powiędłe ta sama rzecz działa się z pąkami i kwiatami,powykręcałam wszystko co szpeciło,zostało dosłownie kilka maniunich listeczków,przez dwa tygodnie był na diecie i nie dostał za karę ani kropelki wody :twisted:
Mam małe parapety i z moich obserwacji na innych kwiatach(np.storczykach) wywnioskowałam,że te żółte liście mogły być przyczyną poparzenia szybą nagrzaną od słoneczka,więc dlatego kręcę doniczką :lol:

-
Pozdrawiam Bożena
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyklamen-problem

Post »

Czy tego fiołka można przesadzać, kiedy kwitnie? Dziś zakupiłam sobie właśnie to cudo (jeszcze z nim nic nie robiłam) i czytam sobie, a tu że ziemia torfowa pochłania dużo wody... i zastanawiam się, czy można tak od razu zmienić. Mam taką uniwersalną ziemię do kwiatów, mam keramzyt, a z czym wymieszać?
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Cyklamen - jak ratować

Post »

Witam.
Tak przeczuwam co powinnam dalej zrobić ale wolę sie podpytać wszystkich, zanim zrobię coś źle. To nie mój pierwszy cyklamen w życiu ale każdy le skończył ;:131 :oops:

Ten poniżej to miniaturka cyklamena (średnica doniczki 7cm). Kupiłam 12 października , długo nie kwitł pomimo tego, że pąków miał mnóstwo. Listki , kwity i pąki jakis tydzień temu zrobiła się miękkie , wszystko jakby zwiędło i zżółkło. Dziś pousuwałam wszystko, została mała bulwka. Łapałam ja palcami i jest twarda, więc raczej nie zgniła w środku. Co mam dalej z nią zrobić ?

Dodam, że mieszkam w blokach, temperatura teraz w zimę 20-21 stopni, ogrzewanie centralne, suche powietrze, nie mam chłodnej komórki ani chłodnego pomieszczenia. Mogę ewentualnie wsadzić do lodówki ;:oj ewentualnie na zimę do małego pudełka styropianowego i wystawić na balkon, ale czy nie zmarznie ?

Dodatkowo nie wiem , czy na razie zasuszyć tą ziemie , nie podlewać , albo podlewać ale skąpo, czy miejsca po wyrwaniu liści czymś "odkazić" np cynamonem (jak w przypadku storczyków? )

Poradźcie coś
Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

Cyklamen musi przejść okres spoczynku. :D Opiszę Ci go: Kilka tygodni po kwitnieniu, gdy liście zaczną żółknąć, należy stopniowo ograniczać podlewanie, aż bulwy wejdą w stan spoczynku, i pozostawić doniczkę w miejscu chłodnym i ciemnym przez około trzy miesiące( może to być dolna szuflada lodówki w mieszkaniach w blokach gdzie nie mamy możliwości naturalnego spoczynku cyklamena). Po okresie spoczynku sadzimy w kwaśne próchniczne podłoże, pozostawiając połowę bulwy na powierzchni. Trzymamy w miejscu nieco zacienionym i jeśli to możliwe - w temperaturze 8-10°C do czasu pojawienia się pierwszych liści. Nawożenie rozpocząć po około miesiącu od wsadzenia bulw w nową ziemię i doniczkę. :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

a powiedz mi , jak go wsadzę do lodówki, czy wtedy mam np zwilżyć ziemie raz na jakiś czas czy tak zostawić suche ?
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

zanim go wsadzisz do lodówki ziemia musi być bardzo ale to bardzo leciutko wilgotna, cóż wydaje mi się że lepiej go nie podlewać aby mógł przejść pełny okres spoczynku (ma on cebulkę a podobnie tak jak amarylisy nie podlewa się ich w okresie spoczynku). Cebulka lekko się przesuszy, ale przez ten cały czas cebulka będzie żyła "śpiąc" :D A i nic nie musisz odkażać
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

dzięki ;:168 ;:196 ;:168
Mam nadzieję , że przezimuje w zdrowiu a na wiosnę puści listki. Bardzo bym chciała by tym razem udało mi sie przechować cyklamena przez okres spoczynku tak by go nie zabić :shock:

Dodatkowo mam nadzieje , że komuś ten wątek sie przyda i nie będzie musiał tyle szperać po necie w poszukiwaniu odpowiedzi.

Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

cyklamen w lodówce ;:oj mam nadzieje , że mi go mąż nie wyrzuci przez przypadek (albo celowo :;230 )
To teraz mam kolejny powód by z niecierpliwością czekać na wiosnę ;:138
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Cyklamen - co dalej ? zwiędłe liście i kwiaty

Post »

NomiMalone w lodówce podlewaj go małą ilością wody raz na jakiś czas, oraz cyklamena oznacz aby nikt go nie zjadł :;230 bo ich cebulka (czy tam bulwa) jest trująca :shock: :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”