Czym zwalczać mszyce?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Ja stosowałem na mszycę gnojówkę z pokrzywy i efekt był niewystarczający,ale głównie dlatego że nie byłem systematyczny,bo wyczytałem gdzieś że powinno się pryskać GzP conajmiej 2 -3 razy w odstepach kikludniowych,a ja opryskałem raz .Jutro pojutrze wypróbuję gnojówkę z pokrzywy z dodatkiem szarego mydła w płynie(biały jeleń) na kapuście ,bo pojawiły się na niej takie małe białe latające niby ćmy(jakaś odmiana mszycy zapewne) i zobaczę jak to się sprawdzi.
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

A ja właśnie skończyłem oprysk cocacolą :D Mszyce dobrały mi się do warzyw, a ponieważ unikam chemii jeśli chodzi o warzywa do konsumpcji to już drugi raz w tym roku zastosowałem ten patent. U mnie działa bardzo dobrze.
johnywawa
200p
200p
Posty: 215
Od: 23 sty 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Mydło ekologiczne.
Awatar użytkownika
Tournesol
200p
200p
Posty: 208
Od: 3 maja 2012, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja, pod Paryzem

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Dzien dobry,
My we Francji kupujemy biedronki larwy :D
jedna do 3 larwy na jeden paczek rozy. Do tunelu zbieram wszystkie biedroni i larwy z ogrodka

Robimy tez gnojowke z pokrzywy rozciecona na 5% (1 kg pokrzywy nie kwitnacej do 10 litrow wody)
robimy tez gnojowke z rabarbaru bez rozciecezenia (1kg na 5 litrow)

na mrowki od czasu do czasu uwaznie daje sol i sok cytrynowy (daleko od kozeni)
Tournesol
Moja pasja : pomidory, papryki i moje kury Marans
No i troche reszte ogrodu
Damik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2013, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Witam.
Przed godzinką natrafiłem na to forum i ... od razu zarejestrowałem się tu:-)
Co do mszyc to jest tak, że atakują one osłabione rośliny. To naturalne prawo przyrody, że słabe organizmy muszą zginąć. Mszyce często przenoszą, są wektorami (tak poprawnie) róznych wirusów i chorób roślin, więc po mszycach przychodzi często atak grzybów i wtedy roślinka jest "załatwiona ma amen":-( Pojawienie się mszyc to dla nas sygnał, że roślina jest słaba, a raczej w stanie stresu fizjologicznego i naszym zadaniem jest przyczynę tego znaleźć i starać się ją usunąć.
Niszcząc mszyce, usuwamy skutki, a nie przyczynę. Roślinę trzeba wspomóc i wtedy sama zlikwiduje szkodnika, tzn. jej soki komórkowe, bo to nimi się żywią - przestaną być atrakcyjne dla mszycy i wtedy zginie, lub formy uskrzydlone przeniosą się na inne słabe rośliny. Naszymi sprzymierzeńcami są właśnie larwy biedronek - naszej rodzimej Septapunktaty-siedmiokropki, ale również obecne już powszechnie, bardziej żarłoczne larwy Harmonii. Często też wspomagają nas larwy bzygowatych, np złotooka. Z tego powodu wszelkie opryski pyretroidami (większość insektycydów) powoduje ogromne straty, bo co prawda niszczy mszyce, ale przy okazji też owady pożyteczne i w pewien sposób jeszcze osłąbia bardziej rośłinę - wszak oprysk spada na roślinę i ta musi coś z nim zrobić, często więc kumuluje go w swoich wodniczkach w komórkach, osłabiając je.
Wspomniana tu gnojówka z pokrzywy i innych roślin jest dobra, ale do podlania roślin, a do oprysku korzystniejszy jest oprysk przez trzy kolejne dni (często wystarczą dwa) 24 godz. wyciągiem z pokrzywy. Zebrać garść pokrzyw, zalać letnią wodą i zostawić na 24 h. Po tym czasie zlać, rozcieńczyć 1:5 - 1:10 tym opryskać rośliny. Zabieg powtórzyć na drugi dzień z nową porcją pokrzyw - te "wykorzystane" mogą posłużyć do zrobienia gnojówki i następnie podlania roślinek. Wyciągi z pokrzywy nie unicestwiają mszyc, ale wzmacniają roślinę, a ta ma wtedy siłę do pozbycia się szkodników.
Damian
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

U mnie oprysk z coli nie zadziałał, teraz przetestuję ten z czosnkiem.
Damik dziękuję za informację, zasilę też roślinki pod korzeń gnojówką z pokrzywy.
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Beatriceee
200p
200p
Posty: 361
Od: 28 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy
Kontakt:

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

U mnie wywar z czosnku też nie zadziałał :/
Pozdrawiam Beata
Mój balkon i rośliny domowe
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=68297" onclick="window.open(this.href);return false;
Damik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2013, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Na mszyce nie działają raczej preparaty zapachowe typu czosnkowe, cebulowe, wrotyczowe itp., dlatego, że mszyca żywi się sokiem komórkowym roślin i to co na powierzchni nie interesuje jej :-)
Mszyca albo musi pooddychać insektycydem, albo ten musi dostać się do rośliny i ta wtedy może go ew. "wypić". No tak, ale w pierwszym wypadku my też podczas oprysku wdychamy truciznę, a w drugim zjemy:-(
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Kasienkar pisze:U mnie oprysk z coli nie zadziałał, teraz przetestuję ten z czosnkiem.
Damik dziękuję za informację, zasilę też roślinki pod korzeń gnojówką z pokrzywy.
Natrafiłeś na podróbkę coli.
Kalla_repkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 maja 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Macie coś skutecznego na te mszyce? Jarmuż mi zżarły z kretesem,brokuł tak samo ,kalarepka jeszcze''oddycha'' jakoś walczy o życie ale zdaje mi się że też wkrótce przegra ,pryskałam rozcienczoną gnojówką z pokrzyw ale mszyce jak były tak są :(
Kalla_repkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 maja 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

aha doczytalam -wzmocnić rośliny,no tak, to juz wiem,wyciąg z pokrzywy wczoraj nastawiłam,zobaczymy jak to zadziała.
mala85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 14 lip 2013, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Scotland

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

Mszyce tak mi dopadły jedną różę że pozbyć się ich nie da :( pryskałam targetem ale nic nie daje bo pojawiają się nowe,
Co sądzicie o tym by użyć karate? Nasz znajomy nam polecił ale jak poszliśmy do sklepu to odradzili, że niby za mocny na róże i mogą nam całkiem paść.
Czym można jeszcze spryskać w lipcu?
bo z tego co czytam to pokrzywa powinna być zerwana do gnojówki przed kwitnieniem czyli do końca maja.
No chyba że macie jeszcze jakieś sprawdzone metody.
Preferuję naturalne metody ale teraz chyba najpierw muszę użyć czegokolwiek by się tego pozbyć i dbać cały czas bo niestety zaniedbałam trochę róże i mam za swoje, poza tym doświadczenia człowiek nie ma to też nie wie co i jak.
regulamin
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co na mszyce ? Sposób na mszyce ?

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 17&t=68465

Poczytaj. Wklejam, bo ewondo by mnie zatłukł za kolejne karate :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”