Świerk serbski (Picea omorika)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Świerk Omorica

Post »

Omorica na zdjęciu ma około 1,5m więc już powinna dawać konkretne oznaki czy jest pendula czy bruns....a może to mieszaniec?

Jutro jak dobrze pójdzie to zawiozę do szkółki na rozpoznanie bo nie chcę sadzić w ''ciemno'' bo w docelowe miejsce potrzebuję świerka o wąskim pokroju.
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Świerk Omorica

Post »

To jest świerk serbski Pendula, ta odmiana nie ma całkowicie płaczących pędów, są tylko lekko przygięte w dół co w powiązaniu z faktem, że są mniej rozbudowane niż u gatunku stwarza wrażenie, że mocno opadają. Z kolei Pendula Bruns ma pędy całkowicie przylegające do pnia i opadają zdecydowanie mocniej niż u Penduli. Na zdjęciu jest Pendula i w porównaniu z różnymi świerkami serbskimi w odmianie Pendula, które widziałem mogę stwierdzić że nie różni się praktycznie.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Witam, mam pytanie o świerka serbskiego - 4 drzewka są wsadzone w odległościach 2,5 - 3,5 m między sobą. Czy to nie za gęsto? Sadzonki chyba 4 letnie, wysokość ok. 40 cm, tydzień temu posadzone, na dziś mają sporo nowych zieloniutkich młodych przyrostów, także widać przyjęły się. Ziemia mieszana częściowo rodzima, częściowo kwaśna do iglaków, podsypane korą i podlewane sporo raz dziennie, stanowisko słoneczne, brak innych drzew obok. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Nie za gęsto wcale. Serby mają bardzo wąski pokrój i spokojnie w takim rozstawie się pomieszczą.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Po tygodniu jeszcze się nie ukorzeniły :wink: Niepotrzebna ta 'ziemia do iglaków', gdyż nieprawdą jest, że wszystkie iglaki lubią kwaśną ziemię.Świerk serbski akurat należy do iglaków lubiących wapienną, nieco gliniastą.Ma wtedy ładny ciemny kolor.
Ale miejmy nadzieję, że szybko wyjdzie z korzeniami do tej rodzimej jaką masz na działce i mu posłuży :)
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

No chyba moim zdaniem za gęsto.
To mój serbiak dopiero 8 letni. Sadzony jako ok.30-40cm choineczka. :wink:

Obrazek
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

No to teraz zgłupiałem. Rodzima ziemia to marny piasek - zielsko na tym urośnie ale dla drzewka na start pewnie za słaba. Domieszałem więc torfowej, tak na zmianę warstwa torfu i tej słabej i na wierzch torfowa i kora. Kupiłem te drzewka w doniczkach w szkółce, miały sporo korzonków już na dnie doniczki, bryła dość silna.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Do piasku to raczej trzeba było dać gliny też, z torfem będzie szybko przesychać.
Poczytaj na jakich stanowiskach naturalnych rośnie ten świerk.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

To nie taki lity piach, a taka słaba ziemia, jasna trochę i luźna. Czy te świerki muszę czymś opryskać, np. przeciw przędziorkom? Jeśli tak, to jakim preparatem? Nawozić nie trzeba, to wiem, dopiero za rok wiosną. Dziękuję za porady, pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

mlodzieniec pisze:Sadzonki chyba 4 letnie, wysokość ok. 40 cm, tydzień temu posadzone, na dziś mają sporo nowych zieloniutkich młodych przyrostów, także widać przyjęły się.
Sadzonki jednoroczne mają około 8-12cm, dwu latki 20-30cm a trzy latki już ponad 40cm - mowa o materiale w doniczkach, jeśli są kopane z gruntu lub gęsto posiane to te 40cm to może być przy 2-latkach.
Co do ziemi, serbski lubi też lekką zasadę.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Lub glebę wapienną . Nie sypać żadnych tam torfów / jakie sprzedają w worach ziemia do iglaków etc/ sadzić w ziemi rodzimej z podsypką piachu , gliny. Torf wysycha a ten świerk lubi wodę.
Sadzenie zależy jak sie będzie sprawował .U mnie na piachu posadzony co 1,50. Może i nie wysokością grzeszy ale gęsty jak szczota i już się pokazuje płożący pokrój / co tą odmianę stawia moim skromnym zdaniem za to na czele tanie i ładne :lol: /
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

Tak w szkółce mówili, że mogą mieć 4 lata, ja się nie znam więc może i tak jest. Nie są równe, jeden strzelisty 40 cm a inny bardziej rozłożysty i i niższy. Ważne, że zielony :) Dużo tego torfu nie dałem, półtora worka 50 L na 4 drzewka, trochę pochytrzyłem i może na dobre to im wyjdzie. :) Tak dla oka dałem na wierzch ciemnej ziemi, głębiej jest ta moja marna klasy chyba 5 lub 6 :wink: Odczynu gleby nie znam. A co z tym opryskiem?
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Świerk serbski - czy dobrze posadzony?

Post »

judyta pisze:No chyba moim zdaniem za gęsto.
To mój serbiak dopiero 8 letni. Sadzony jako ok.30-40cm choineczka. :wink:

Obrazek
Czy Masz może zdjęcie (zbliżenie) samych igieł i szyszek?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”