Klon palmowy (Acer palmatum)-odmiany

Drzewa ozdobne
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Dziękuję za linka, fajna strona.
Tak, to z duża doza prawdopodobieństwa bvędzie ten disectum.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

W moim ulubionym sklepie ogrodniczym rosnie sobie taki klon palmowy.
Wilgoć związana z bliskościa oczka wodnego dobrze mu słuzy, a rosnie sobie dość dziwnie- posadzony jest w najwyzszej części nasypu , a jego pień, średnicy ponad 10 cm jest wygięty w kierunku tafli wody. Jest bardziej płozący, niz wzniesiony, przypomina jakąś tam formę bonsai.Fotka robiona komórką.

Obrazek
Awatar użytkownika
izabella1004
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3631
Od: 18 kwie 2008, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnio-pomorskie

Post »

Jurek ten klon z twojego ulubionego sklepu ogrodniczego jest piękny i ciekawa jestem co to za odmiana?
Klon palmowy Katsura mam już 3 rok w ogrodzie i też bardzo mi się podoba szczególnie teraz.
Ten większy na zdięciu to Katsura.
Pozdrawiam Izabella

Ogród Izabelli
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Wg mnie ten klon to będzie disectum, odmiana czerwonolistna.
A odmiana katsura od razu wpadła mi w oko, ze względu na lekko pomarańczowy odcień lisci.
Napisz o niej cos więcej- jak zmienia kolor lisci na jesień, czy zabezpieczasz go na zimę, a może też masz jakieś fotki w zblizeniu?
Awatar użytkownika
izabella1004
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3631
Od: 18 kwie 2008, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnio-pomorskie

Post »

Jurku poszukam zdięć jesiennych bo powinnam mieć a zbiżenie zrobię póżniej.
Na zimę go już nie zabespieczałam i bez problemów przezimował u mnie.W tamtym roku miał bardzo brzydkie liście jak by przypalone przez słońce.Oprysklałam go dwa razy na choroby grzybowe ,ale w tym roku pięknie wygląda.
Pozdrawiam Izabella

Ogród Izabelli
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Klon ktury pokazałeś na zdjęciu to na pewno nie jest A palm. Orangeola (bo ta odm. ma czerwone strzępiaste liście).Stawiałbym raczej na A palm. Dissectum lub Seiryu
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

sprawdziłem w "Japanese maples", i tak jak pisze Janusz, orangeola powinna być czerwona i strzępiasta. Przy tej ilości odmian (300 - 400 ?) różnice między nimi są tak niewielkie, że dojście z całą pewnością co to, jest często niemożliwe. Radosna twórczość szkółkarzy, którzy przyczepiają etykiety, jakie mają pod ręką... zamiast upewnić się u źródła, co to za odmiana. Ech szkoda nerwów, polecam literaturę Timberpress'u. Tam opisane jest, ile pomyłek, błędów w tłumaczeniu i innej radosnej twórczości, mamy w dzisiejszym nazewnictwie :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dziękuje Jakubie za potwierdzenie moich przypuszczeń odnośnie Orangeoli a co do identyfikacji odmiany na zdjeciu to rzeczywiście ciężko na 100% powiedzieć co to za odmiana. Teza wysunięta że, jest to jedna z wymienionych odmian oparta jest raczej z mojch przypuszczeń co jest odmian oferowane na polskim rynku. Sam jestem posiadaczem ponad 30 kilku odmian klona palmowego. Jak widzę ty też lubisz zbierać różne rośliny szkoda że nie wiem gdzie dokładnie masz tą kolekcję bo ostatnio byłem w Kłodzku bo chętnie bym ją zobaczył.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Ja staram się sprawdzać odmiany w 'Japanese maples' Vertrees'a. Tam opisanych jest chyba z 320 odmian klonu palmowego + kilkadziesiąt innych japońskich gatunków. Niestety z krótkiego opisu i jednego zdjęcia, czasem ciężko dojść, czy to to, czy to tamto. Są odmiany typowe, co do których, wydawać by się mogło, nie ma wątpliwości. Ale... tak jak już pisałem, Acer palmatum 'Atropurpureum' już nie istnieje i jest to nazwa niepoprawna, Acer palmatum 'Dissectum' już nie istnieje... Istnieje natomiast tzw. grupa odmian dissectum, do których zaliczamy wszystkie odmiany o strzępiastych liściach w tym Acer palmatum f. dissectum. Pogmatwane to dość...

Co do mojej kolekcji, to jest to Kłodzko, na ulicy Długosza 26 (przy cmentarzu komunalnym).Tak więc jak będzie Pan następnym razem w Kłodzku to zapraszam. Na pewno jakaś ciekawostka się znajdzie, którą mogę się podzielić :) Każdy, kto chce pooglądać, mile widziany :) tylko najpierw zadzwonić proszę i sprawdzić, czy jestem. niestety Kłodzko leży w takim miejscu Polski, że wszędzie jest daleko :roll:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
Reni4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 21 wrz 2009, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska..

Re: Klon palmowy " orangeata"

Post »

Jurku widzę ze masz tę odmianę Klona co właśnie kupiłam ...:)))Też nie mogę odszukać jej w necie;)Jednak myślę że specjalnych warunków nie potrzebuje ..i przeżyje mi :))))A ten piękny bordowy nad oczkiem też mi się podoba i to jest moje kolejne chciejstwo,,,one nie lubią wilgoci w korzeniu .Jednak mogą nad oczkiem rosnąć jak mają odpowiedni drenaż i właśnie wzniesienie;)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21746
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Klon palmowy (Acer palmatum), rozpoznanie odmiany

Post »

Link do strony ułatwiającej identyfikację Klonów palmowych - klik -
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
nazira
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 25 mar 2012, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon palmowy Acer palmatum Enkan, znaczy chyba nie do konca.

Post »

Co znaczy podkladka w uprawie klonów?
Czy to normalne zeby na karle szczepic normalnych rozmiarow drzewo ?
Nie powinno byc odwrotnie ? A moze to ja cos knoce...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=57492" onclick="window.open(this.href);return false; <- moj ogrod, kiedys pewnie bedzie piekny
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon palmowy Acer palmatum Enkan, znaczy chyba nie do konca.

Post »

Podkładka to mniej szlachetne, czasem dzika sadzonka, na której szczepi się gatunek szlachetny. Stosuje się zabieg szczepienia, ponieważ podkładka jest wytrzymalsza na np susze bo ma głębszy system korzeniowy. Jeśli na pniu występuje zgrubienie (miejsce szczepienia), a mocniej rosnący pęd wyrasta pod nim, to trzeba go wyciąć, ponieważ może zagłuszyć roślinę szlachetną. Nad miejscem szczepienia są pędy szlachetnie, które są mniej wytrzymałe.
Czy to normalne żeby na karle szczepić normalnych rozmiarów drzewo ?
Jest dokładnie na odwrót. :D
Na pniu jest widoczne takie jakby V i to jest to miejsce szczepienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”