Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Bonk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 wrz 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Spodziewałam się mniejszych korzeni :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

No to masz odpowiedź, zbyt przerośnięta bryła korzeniowa. Kolejna doniczka nie powinna być większa niż około 2 cm na średnicy od bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnnaDecou
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 kwie 2020, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Epipremnum złociste

Post »

Witam.
Proszę Was bardzo o pomoc. Marzy mi się mieszkanie pełne zieleni, ale zawsze coś mi nie p?jdzie.
Cudo to kupiłam jakieś 2 lata temu i do tej pory jakoś sobie dawało radę. W sobotę rozsadziłam, darenaż no i coś poszło nie tak. Ziemię dałam do kwiatów zielonych.
Jak ja ratować? Dałam 3 pędy do większej donnicze z myśla, ze zamiast zwisać w d?ł to dokupę babusowy kij ozdobny i na nim go wesprę, ale niestety kwiat powoli marnieje. :(
Z góry ogromnie dziękuję za wskazówki ;:167
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Zacząć od lektury tego wątku, to którego przyniosłem Twój post.

Stanowisko do poprawy - w tym ciemnym kącie możesz powiesić jedynie sztuczne kwiaty. Stanowisko powinno być przy oknie. Podłoże do wymiany - powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji 3:1 oraz również podlewanie - wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Na moje oko nie jest w złym stanie, ewentualnie może trochę za dużo słońca, bo niektóre liście są mocno wybarwione. Ziemiórki niestety kochają epipremnum, u mnie właśnie w nim najchętniej się rozgaszczają. Jednak to jest tak mało wymagająca roślina, że naprawdę niewiele potrzeba jej do szczęścia. Mój mąż uratował naszego biedaka w pracy. Był wsadzony w piasek zamiast do ziemi, totalnie wysuszony, stał na południowo-zachodnim parapecie. Mąż zaczął go podlewać i odżył. Mamy go do dziś, bo zabrał go stamtąd do domu.
Pozdrawiam Emilia
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Zarówno z moim epipremnum neon jak i u mojej znajomej zaczęło się robić coś takiego:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wydaje mi się że to jakiś brak składników pokarmowych albo nieodpowiednie pH (jedno nie wyklucza drugiego właściwie...), ale nie wiem jak temu zaradzić. Macie jakąś wskazówkę co mogę zrobić i jak temu na przyszłość zapobiegać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Jak zaradzić? Proste. Podlewaj wyłącznie miękką wodą oraz sprawdzaj co jakiś czas pH podłoża.

Brakuje ewidentnie składników mineralnych. Czym nawozisz? Powinieneś regularnie nawozić nawozem mineralnym (nie Biohumusem) co drugie podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Nawóz do roślin zielonych, ale nie aż tak często. Dzięki, wdrożę to :) Czyli wina może być w pH w stronę zbyt zasadowego, tak?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Jeśli podlewasz zbyt twardą wodą - to wtedy podłoże masz zasolone i korzenie po prostu w konsekwencji przestają pobierać składniki odżywcze. W takiej sytuacji najlepiej wpierw wymienić podłoże, odczekać 3 - 4 tygodnie i dopiero wtedy zacząć nawozić. No i oczywiście zmienić wodę.
Można też już teraz zmierzyć pH podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witam.

Na moim rocznym epipremnum od jakiegoś miesiąca zaczęły pojawiać się takie czarne plamy, niektóre zamieniają się w dziurki.
Ostatnio zauważyłam, że każdy nowy listek jest taki jak na ostatnim zdjęciu. Podziurkowany i zwinięty :(
Co może być powodem? Przelewanie, jakieś uszkodzenia mechaniczne, choroba grzybowa?

Roślinka stoi na północnym oknie w pracy, więc ostatnio jest podlewana raczej rzadko, niż za często. Kaloryfer jest pod drugą częścią parapetu, nie bezpośrednio pod roślinką.

Zauważyłam, że pojawiły się ostatnio ziemiórki, czy latające osobniki mogą tak uszkadzać roślinkę?


Zdjęcia nieaktywne/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Typowe objawy przelanie i choroba grzybowa. Przelanie to nie tylko efekt zbyt częstego podlewania ale również zbyt zbitego podłoża.

Epipremnum to epifity, więc muszą mieć bardzo przepuszczalne podłoże, mieszankę ziemi, perlitu, kory albo chipsów kokosowych w proporcji 3:1:1 albo nawet 2:1:1.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko w pobliżu okna, odmiany zielone mogą rosnąć nie dalej niż około 1,5 metra.

Zapewnij właściwe podłoże, podlewanie oraz stanowisko. Zrób też oprysk preparatem grzybobójczym.
Można też porobić sadzonki, zwłaszcza jeśli korzenie uległy uszkodzeniu.


Jeśli chodzi o ziemiórki, to oczywiście również mogą narobić szkód. Czarne plamy to infekcja grzybowa, może też być efektem żerowania szkodników, ale larwy ziemiórek niszczą korzenie roślin. Najlepiej wtedy całkowicie wymienić podłoże i kupić ziemię innego producenta. Jeśli ziemiórki wrócą, wtedy kup Nemycel. To inaczej nicienie, które zjadają larwy ziemiórek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Kochani a nie zastanawialiście się nigdy jakim cudem nasze babcie miały swoje kwiatki doniczkowe, gdzie ani jedna nie miała możliwości wglądu do ... forum internetowego?
Kwiatek stoi w szczerym słońcu i schnie? Przesuń go ciut dalej żeby miał jasno ale nie stał w szczerym słońcu.
Podlewasz regularnie i traci liście? To podlewaj rzadziej. I odwrotnie.
Mój epipremnum stoi obok okna ale nie w słońcu. Kiedyś podlewałam gdy tylko ziemia z wierzchu przyschła- efekt: żółte liście. Więc teraz podlewam... bo ja wiem, raz na 2 tygodnie? Zimą gdy podgrzewanie podłogowe było mocniejsze to podlewałam raz na tydzień.
Nawożę raz na miesiąc.
Latem nie nawożę żadnej roślinki w domu.

Każdy ma inne warunki domowe. Jedni mają w okresie zimowym w domu 18 stopni, inni 24. Jedni mają dużo okien i jasne pomieszczenia, inni mają ciemniejsze ściany, meble, wnętrze. Więc warunki bywają różne.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Po części masz rację, ale...
Łatwo komuś napisać, jak ktoś ma doświadczenie. Fora internetowe to bardzo dobre źródło informacji i lepiej zadać pytanie na nim, niż działać na własną rękę, zwłaszcza jak ktoś dopiero zaczyna uprawę roślin. Poza tym nie wszystkie objawy są tak proste do zdiagnozowania jak piszesz. Widziałem na forum takie działanie na własną rękę i skutki były często opłakane.
Przykład, przelanej rośliny, w tym wypadku Epipremnum nie zawsze wystarczy tylko ograniczyć podlewanie, gdyż po pierwsze: mogła wejść infekcja grzybowa, po drugie często oznacza znaczne uszkodzenia korzeni, co kończy się najlepiej pocięciem rośliny i zrobienie sadzonek.
Jeśli chodzi o babcine rośliny, to kiedyś było kilka podstawowych roślin na krzyż, a teraz masz w handlu szereg wrażliwych gatunków, również jeśli chodzi o Epipremnum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”