Epipremnum - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Lepsze warunki są tylko dla maluchów, w parapetowej szklarence z Ikei, później kwiatki wędrują na parapet czy półkę. Jak sadzonka Skeletona przeżyje to na pewno wstawię niejedną fotkę ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Olcia, tak wygląda:

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Ooo ładny. Myślałam, że ten srebrny kolor liści, to jest pic na wodę. Ale faktycznie jest bardzo ładny!
W ogóle u Ciebie wszystko taki wychuchane i wyniuniane ;:215
Malenstwo93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 lis 2020, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witajcie

Z moim epipremnum mam problem praktycznie od zakupu. Połowę lisci swego czasu musiałam obciąć ponieważ brązowiały. Ostatecznie zaczął wypuszczać masę nowych listków i pędów. Stoi na parapecie północno-wschodnim, bo tam mam najwięcej światła ale bezpośrednie promienie słoneczne go nie dosięgają. Ma przepuszczalne podłoże lecz na nowych liściach znowu robią się plamy. Podlewam jak podłoże praktycznie całe przeschnie. Czy znowu robi się tutaj grzyb?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Na lewym liściu uszkodzenie mechaniczne, po prawej faktycznie wskazuje na grzyba.
A jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Asia898
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2021, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Epipremnum i Scindapsus pictus - zwijające się liście

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Od jakiegoś czasu borykam się z problemem mojego Epipremnum złocistego, którego liście zaczęły zwijać się do środka. Ostatnio też obwisły. Roślina miała dostęp do światła rozporszonego, przeniosłam je do bardziej zacienionego, to jednak nie pomogło. Nie wydaje mi się również żeby roślina była przelana.

Niestety widzę podobną tendencję innej rośliny, Scindapsus. Zaczyna dziać się z nią dokłądnie to samo. Jest ona stosunkowo nowa i być może nadal aklimatyzuje się w nowym miejscu. Biorąc jednak pod uwagę, że problem jest ten sam co w przypadku Epipremnum, muszę robić coś nie tak. Pozdrawiam

Dodam, że jestem początkującą planciarą :)

Obrazek
Dwa pierwsze zdjęcia to Epipremnum, ostatnie to Scindapsus
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f5762c4855359a99
https://www.fotosik.pl/zdjecie/c3b4b37f0fcdb0cd
https://www.fotosik.pl/zdjecie/950427325969c904
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum i Scindapsus pictus - zwijające się liście

Post »

Przede wszystkim przeniesienie do cienia nie było dobrym rozwiązaniem. Przenieś na poprzednie stanowisko.
Liście się zwijają, bo jest posadzone do nieprawidłowego podłoża, czyli samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Epipremnum to epifity, potrzebują mocno przepuszczalnego podłoża, czyli mieszanki ziemi, żwirku, można dodać jeszcze podłoża do storczyków, w proporcji około 3:1:1.
Do tego musi być doniczka z odpływem, na dnie drenaż i stać na podstawce.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być dużo od niej większa.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie całkowicie wierzchnia warstwa podłoża.
Standardowo, trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki, sprawdzić stan korzeni i zapewnić nowe podłoże i właściwą doniczkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szogun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 10 mar 2015, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epipremnum i Scindapsus pictus - zwijające się liście

Post »

Asia898 pisze:Witam wszystkich serdecznie.
Od jakiegoś czasu borykam się z problemem mojego Epipremnum złocistego, którego liście zaczęły zwijać się do środka. Ostatnio też obwisły. Roślina miała dostęp do światła rozporszonego, przeniosłam je do bardziej zacienionego, to jednak nie pomogło. Nie wydaje mi się również żeby roślina była przelana.
Zdjęcia pokazują, że zwinięte liście są na końcach - to normalne, bo to są niewykształcone liście. Ale widać też oklapłe liście. Jeśli roślina ma długie pędy, a została jeszcze przeniesiona w inne miejsce to taki może być efekt. U mnie było podobnie przy przenoszeniu, zawsze możesz zostawić 30cm, a z reszty zrobić nowe sadzonki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

U mnie oklapłe liście to był efekt przelania i od tego zawsze trzeba zacząć. Epipremnum jak wszystkie epifity mają wrażliwy system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie.
Sądzę, że przelałem mojego epipremnum. Za często chyba podlewałem. Ziemia od spodu jest taka lekko mokra, na zewnątrz też. Liście zaczynają brązowieć, 1 już się pozbyłem. Roślina nie stoi na parapecie, tylko przy drzwiach na szafce(na zdjęciu chwilowo tylko nie bo pokazuję), nie wiem czy nie ma za mało światła. Czyli teraz muszę wyciągnąć roślinę z doniczki, by sprawdzić stan korzeni?
Kwiata mam krótko bo dopiero co był 2 tygodnie temu kupiony :(

Pozdrawiam.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epipremnum - problemy w uprawie

Post »

Od razu powinieneś przesadzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ganimedes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 paź 2021, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

SCINDAPSUS PROBLEM

Post »

Witam
Przez cały sezon wiosenno letni mam problem z kwiatkiem którego chyba zwą Scindapsus. Przez cały okres wegetacji od wiosny aż do teraz nie wypuścił ani jednego listka. Doniczka jest w porządku, ma drenaż, nie przelewałem go a jednak tylko wegetuje. co pewien czas zrzuca pożółkłe liście. Dość powoli ale sukcesywnie. W miejscach zrzuconych liści z łodygi (bo jest dość długa) widać małe odrosty ale niestety jak powstały tak i trwają w tej wielkości. Na liściach pojawiają mu się dziwne plamy. Liście nie są typowo brązowe i suche ale mają właśnie te dziwne przebarwienia. Już nie wiem co mam z nim zrobić bo ze dwa lata temu rósł jak szalony. Wypuszczał piękne duże liście w okresie wiosenno letnim. Teraz zmarniał ale jestem z nim bardzo związany i chciałbym go bardzo bardzo uratować. Problem w tym że nie wiem już jak:). Dołączam kilka zdjęć liści tego kwiata. POMOCY

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: SCINDAPSUS PROBLEM

Post »

Przede wszystkim to nie jest Scindapsus, tylko Epipremnum aureum i tutaj mamy wątek poświęcony tej roślinie oraz opisane problemy w uprawie: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... Epipremnum

Ślady na liściach wskazują na albo przelanie wskutek posadzenia do nieprawidłowego podłoża - powinna być mieszanka ziemi, żwirku/perlitu oraz kory lub podłoża do storczyków. Doniczka powinna stać na podstawce. Rośliny przesadzamy co około 2 lata. Jeśli nie rośnie to może być również przerośnięta bryła korzeniowa.
Z opisu można również wywnioskować postawić na nieprawidłowe nawożenie albo w ogóle jego braku, albo zbyt ciemnym stanowiskiem - za daleko od okna.
Musisz opisać dokładniej te dwie kwestie.

Najlepiej zacząć od wyciągnięcia rośliny z doniczki i sprawdzenia stanu korzeni. Odciąć ewentualnie chore i posadzić do nowej w/w mieszanki.
Stanowisko powinno być niezbyt daleko od okna.
W okresie jesienno-zimowym nawozimy raz w miesiącu mineralnym nawozem do roślin zielonych. W okresie wegetacji co 2 tygodnie.
Ponadto trzeba odciąć wszystkie chore liście i na koniec polecam zrobić oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”