Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Post »

Jeśli chodzi o warzywa, krzewy drzewka, to nie wymagają jakieś specjalnego wyrównywania. Z tego co się orientuję, to w przypadku trawnika jest to ważne. Jeśli to ma zostać już na zimę, to zalecają pozostawienie w "ostrej skibie" - przemarzną korzenie chwastów, gleba zostanie dotleniona - ale do końca jesieni jeszcze mogą chwasty wybijać. Ja bym jeszcze na te grudy rzucił żyto i zagrabił. Wtedy do przekopania na wiosnę. Oczywiście dużo zależy od planu wykorzystania działki. Jak będziesz sadził czosnek, to wiadomo, że siać żyto jest bez sensu - czosnek sadzi się na przełomie października i listopada. U mnie piasek, to łatwo jest grabić zaraz po przekopaniu. Na cięższej ziemi może być trudno rozbić grudy grabkami. Żeby nie deptać po kopanym, robię to zawsze po kawałku.
Pozdrawiam Irek
Samogordnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sie 2022, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Post »

Przeznaczenie ogródka na warzywa. Fajne sugestie, szczególnie z żytem, zastanawiałem się nad nawozem zielonym, ale nie brałem pod uwagi żyta. Ostatnio pomyślałem, że będą teraz grabić liście na osiedlach i poproszę, żeby traktorkiem mi podwieźli pod ogródek - wtedy wyściółkowałbym liśćmi - ale żyto wydaje się lepszym pomysłem.

Wyczytałem, że w moim regionie optymalny termin wysiewu żyta ozimowego był 10-25 Września, może nie za późno teraz.

Tak, ciężko się pracuje z tą glebą, jest ciężka, a teraz jeszcze mokra. Ale akurat nadeszły suche dni, więc chyba będę działał z żytem :) Dzięki kolego!
outbreakz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 kwie 2022, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Post »

Cześć.

Zakładam nowy warzywnik na działce, ziemia piaszczysta, w zeszłym roku nawet cebula i marchewka nie urosły. Pomidorki dały radę, ale były podsypane kupną ziemią i obornikiem granulowanym. Na działce przez x lat nikt nic nie robił, więc czeka mnie sporo pracy żeby użyźnić glebę.

tak to wyglądało wiosną tego roku:

Obrazek

a tak wygląda obecnie:


Obrazek

Jak widać wziąłem się za przekopywanie ziemi na tak zwaną ostrą skibę. Co ważne - mam dostęp do świeżego obornika końskiego w dużej ilości.
Obornik powinien być rozsypany przez przekopywaniem prawda? Zrobiłem błąd, bo zacząłem najpierw przekopywać, a później chciałem dodać obornika.
Nic się nie stanie jeśli na goły piasek wrzucę obornik, a później z powrotem wrzucę wykopaną ziemię na obornik?
Na wiosnę powinienem mieć również trochę kompostu.
Powiedzcie co jeszcze mogę zrobić, żeby ten warzywnik miał ręce i nogi :)
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Post »

Nie wszystkie warzywa lubią "świeży" obornik. Poczytaj o tym. Ja stosuję wybiórcze nawożenie obornikiem granulowanym (nie mam dostępu do "normalnego" obornika, który jest lepszy, bo zawiera więcej części organicznych i przez to wpływa na zwiększenie warstwy próchnicznej). Na jesień staram się siać rośliny na poplon (nie zawsze zdążę czasowo). W tym roku posiałem na części działki mieszankę żyta i wyki ozimej. Obornika granulowanego nie daję jesienią, bo obawiam się, że przez zimowe miesiące część składników odżywczych zostanie wypłukana. Obornik granulowany daję na konkretnych grządkach, pod konkretne warzywa na wiosnę. Daję go pod pomidory, ogórki, dynie i inne dyniowate. W ten sposób co kilka lat każda grządka dostaje obornik. Przy piaszczystej ziemi bardzo ważne jest utrzymanie, ewentualnie zwiększenie warstwy próchnicznej, co nie jest łatwe na działce ROD w mieście. W poprzednich latach np. kupowałem kilka kostek słomy (uprawa bez herbicydów) i przekopywałem słomę. Słoma jest dobra, bo nie rozkłada się szybko, ale utrudnia przekopywanie. Nawozy zielone są bardzo dobre, nie tylko na jesień, ale można też siać w trakcie sezonu, np. przed później sadzonymi warzywami, lub po wczesnych.
W sobotę lub niedzielę będę jeszcze siał żyto z wyką, może wyrośnie biorąc pod uwagę dobre warunki pogodowe (jak gołębie nie wydziobią).
Pozdrawiam Irek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Post »

Jeżeli jest ciężka glina na działce to dobrze jest jesienią przeryć szpadlem grube skiby i odwrócić ich " do góry nogami" , że tak powiem, zostawić takie grube, deszcz naleje w to , przez zimę mróz rozsadzi te darnie i na wiosnę mamy pulchną ziemię.
Obornik można dawać jesienią ale wskazane jest go przykryć ziemią. Nie przewalcie sobie obornikiem, to działa i jest mocne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”