Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Bardzo dobrze, że są grudy, gdy się przemrozi, to ziemia rozleci się na małe gruzełki, korzystne dla struktury gleby.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Tego z grudami nie widziałem. Przetestuję na wiosnę dopiero.;) :heja :heja :heja
:)
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Dokładnie, na zimę przekopanie, przeoranie powinno być w tzw. "ostrą skibę" ma to wiele plusów. Tak jak wcześniej pisano, gleba przemarza, poprawia się struktura, ale także nabiera wilgoci ze śniegu.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Ostra skiba podda się erozji wiatru, wody i śniegu. Wiosną zachowa pulchność i wystarczy ją przed siewem wzruszyć np: motyką i zagrabić.
Do samego kopania polecam zamiast narzędzi z drewnianym trzonkiem szpadle, widły profilowane tzw. ergonomiczne. Są droższe od tradycyjnych, ale znacznie poprawiają komfort pracy - na pysk pada się dopiero po przekopaniu znacznie większej ilości morgów :D
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Mam taką ergonomiczną łopatę, faktycznie jest to znaczna ulga dla mojego zrypanego kręgosłupa. Przy moim kręgosłupie, to faktycznie jestem w stanie przekopać ok. 50% więcej niż tradycyjną łopatą, ale mimo to kopię mój 80m2 areał przez niemal tydzień. Jak dla mnie ciekawą alternatywą jest ta chudo łopata ruskiego mnicha, będę musiał jej się lepiej przyjrzeć. Może też w niedalekiej przyszłości sobie taką sprawię. :)
Pozdrawiam Józef
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

chudo łopaty jeszcze nie robiłem, ale mam porównanie przy kopaniu wyprofilowaną łopatą a tymi widłami z podpórką. Niebo a ziemia. Rano wstajesz i nie czujesz żadnej łopaty w krzyżu. ;:224
:)
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

jabu pisze:Rano wstajesz i nie czujesz żadnej łopaty w krzyżu.
Tak, jeśli Ty masz jeszcze w miarę zdrowy kręgosłup. :) Ja taką wyprofilowaną łopatą po przekopaniu 5 mb. tam i nazad, z powodu potwornego bólu kręgosłupa zmuszony jestem usiąść i zrobić sobie minimum 15 minut przerwy w kopaniu. Dlatego myślę, że taka chudo łopata była by dla mnie zbawieniem godnym mojej uwagi. :cry:
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Trzeba chronić kręgosłup, pracując nogami, zamiast zginać plecy, tak jak sportowcy przy podnoszeniu ciężarów. Nawet ze zwykłą łopatą. Przykłady:
http://www.mystrengthtraining.com/wp-co ... ft-man.jpg

http://winchesterchiropractor.com/wp-co ... _00091.jpg

ŹLE:
http://winchesterchiropractor.com/wp-co ... _00011.jpg
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Możesz mi to wytłumaczyć jak kopać nie zginając kręgosłupa? :D Po 48 latach ciężkiej pracy fizycznej?
Obrazek
Taki jest stan mojego zdrowia, a te leki z lewej strony to silne leki przeciw bólowe, dzięki nim jeszcze jakoś funkcjonuję. :(A moje bóle są właśnie w okolicy zgięcia kręgosłupa jak na Twoich fotkach.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

:wit Józefie, w Twoim przypadku może metodą "na wnuczka", znaczy niech wnuczek kopie (piszę żartobliwie, nie obraź się).

Albo zrobić jak Ruth Stout, która tak sadziła kartofle w mocno zaawansowanym wieku:

https://youtu.be/GNU8IJzRHZk?t=421
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

:D Ależ ja się wcale nie obrażam. Co do metody na wnuczka, to też jak na razie odpada, bo moja jedyna wnuczka ma na razie dopiero 7 lat. :)
Ja mam matkę w wieku 95 lat która jeszcze uprawia przy domowy ogródek. Nie dziwota bo to jest stary przedwojenny materiał po naturalnej selekcji! Ja działką zająłem się od jesieni ub. roku dlatego, że poprzednia ekipa ewidentnie nie radziła sobie z uprawą.No i też dlatego żeby się nie poddać chorobie, ani też myśleć o niej.
Pozdrawiam Józef
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Można też przestać przekopywać ogródek i zacząć stosować permakulturę. Ja jestem dopiero po pierwszym sezonie takiej uprawy (ostatnie przekopywanie była jesienią 2014) i nie zauważyłem by plony były mniejsze lub w jakikolwiek sposób gorsze niż w poprzednich latach.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

:wit Ruth Stout w linku powyżej również stosuje metodę ściółkową, bezprzekopaniową. Dlatego tak łatwo jej sadzić te kartofle. Ja ostatniego przekopania na jesieni 2014 roku zaliczyłam już dwa sezony ściółkowe ;:3
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”