Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

Jak już pisałem, ziemie nie dość, że bym zostawił "gołą" to i bym przekopał. Nie ma dużo to sztychówką przekopać i zostawić w "ostrej skibie" na zimę, to warunki powietrzno-wodne w glebie się poprawią. :)
Można też wysiać coś jako nawóz zielony i przekopać wiosną, co by polepszyć ziemię. :)
Jak zostawić "gołą" nic nie będzie, jedynie to nasionka chwastów wykiełkują, których pewnie nie ma mało.
zbynio
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 gru 2010, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

AriannaN pisze: Przede wszystkim chcę się pozbyć oczka wodnego, by zyskać więcej przestrzeni. Ambitnie zaplanowałam już na przyszły sezon posianie trawy. ?
Do likwidacji oczka wodnego zabrałbym się jak najwcześniej, już teraz zanim coś posadzisz lub zasiejesz w tym miejscu. Mam to za sobą i wiem, że oczko zasypane ziemią po kilku miesiącach się zapada i trzeba znowu dosypać sporo ziemi by wyrównać ubytek. No chyba że ktoś dysponuje ubijarką, dobrze byłoby zagęścić nią grunt.
AriannaN
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2016, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

Dziękuję bardzo za rady :) w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak tylko zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Jeszcze jedno mnie zastanawia - do ogródka przylega ściana kamienicy sąsiadów (mają tam schowek i rupieciarnię). Farba odłazi, generalnie szpetnie to wygląda. Na pewno całość obszkrobię i odmaluję, ale co myślicie o zasadzeniu tam czegoś pnącego? Teren jest w większej mierze zacieniony i wilgotny. Marzą mi sie róże pnące, ale nie jestem pewna czy to dobry pomysł.
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

Z tą pnąca roślinką świetny pomysł, tylko jeśli ma się piąć po tej rupieciarni, radzę się dogadać z sąsiadem i czy róża sobie poradzi w takim cieniu to nie wiem, ale może jakaś odmiana się znajdzie, ale są i inne ładne roślinki pnące do cienia.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

AriannaN pisze:Mam dość skromny ogródek (około 15m2), który długo był zaniedbany.
... rajska jabłonka i klon ozdobny (wyrósł już na jakieś 3m).
Przede wszystkim daj glebę do zbadania do Stacji Chemiczno Rolniczej. Poproś o zalecenia.

Rajska jabłonka i klin ozdobny to jak dla mnie za dużo naokoło 15m2.
Niektóre klony dorastają do 6 m. Postaraj się dowiedzieć jaki to jest dokładnie klon.
Rajska jabłoń to może być kolejne 5-6 metrów.
Iloletnie są to drzewa?

Nieestetycną ścianę sąsiada zasłoń pergolą. Uzgodnij wysokość pergoli i jej odległość od granicy z sąsiadem.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Prośba o poradę - jak przygotować ogródek na kolejny sezon

Post »

matt55 pisze:Z tą pnąca roślinką świetny pomysł, tylko jeśli ma się piąć po tej rupieciarni, radzę się dogadać z sąsiadem i czy róża sobie poradzi w takim cieniu to nie wiem, ale może jakaś odmiana się znajdzie, ale są i inne ładne roślinki pnące do cienia.

A może zamiast róży, hortensja pnąca , ona daje radę na stanowiskach zacienionych.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy jesienne przekopywanie jest niezbędne?

Post »

Przygotowuję ziemię jesienią do uprawy gruntowej na sezon następny czyli po prostu kopię widłami amerykańskimi. Jak to dziadek nie za wiele mogę przekopać jednego dnia i tak się zastanawiam czy to jesienne kopanie jest niezbędne? Co o nim sądzicie?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Jest zbędne. Zamiast kopania możesz rzucić ściółkę. Albo kompost, jeśli masz dużo. Ja zaczęłam tak uprawiać na jesieni 2014 i bardzo sobie chwalę.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

W zasadzie jesienne przekopywanie ziemi nie jest zabiegiem niezbędnym, ale korzystnym dla gleby, bowiem poprawia warunki fizyczne gleby.
Dzięki temu zabiegowi gleba ulega rozluźnieniu i napowietrzeniu.
Jesienne głębokie przekopanie ziemi jest szczególnie ważne dla gleb ciężkich.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Czy jesienne przekopywanie jest niezbędne?

Post »

dziadek22 pisze:Przygotowuję ziemię jesienią do uprawy gruntowej na sezon następny czyli po prostu kopię widłami amerykańskimi. Jak to dziadek nie za wiele mogę przekopać jednego dnia i tak się zastanawiam czy to jesienne kopanie jest niezbędne? Co o nim sądzicie?
polecam taki oto wynalazek :)
https://www.youtube.com/watch?v=9AS8HhoSa_U
sam go zrobiłem i jak na moje oko to idzie 6 razy szybciej i 10 razy lżej ;-))
:)
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Fajne ale pod warunkiem, że nie przekopuje się obornika lub poplonu.
Pozdrawiam Ela
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

ands pisze:W zasadzie jesienne przekopywanie ziemi nie jest zabiegiem niezbędnym, ale korzystnym dla gleby, bowiem poprawia warunki fizyczne gleby.
Dzięki temu zabiegowi gleba ulega rozluźnieniu i napowietrzeniu.
Jesienne głębokie przekopanie ziemi jest szczególnie ważne dla gleb ciężkich.
Udało mi się przekopać tam gdzie w warzywniku będą rośliny głęboko korzeniące się, te z których pozyskujemy korzenie.
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej na sezon nastepny

Post »

Ja skopałam jesienią pod wszystkie warzywa i posiałam poplony. Wiosną znowu trzeba będzie kopać ale przy poplonie ziemia jest pulchna i łatwo idzie. Pod pomidory na poplon muszę jeszcze dać obornik i przekopać wszystko razem więc ten kawałek będzie trochę cięższy pod względem kręgosłupa.
Pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”