Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 18 maja 2007, o 10:48
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Przygotowanie gleby jesienią na sezon wiosenny

Post »

z racji tego, że pogoda nie sprzyja wegetacji roślin, mam już gdzieniegdzie "wolne miejsce", które chciałabym dobrze przygotować pod uprawy na przyszły rok :)

skopanie i odchwaszczanie to podsatwa, ale czy czymś dodatkowo zasilić?

a może zawapanować?

zostawić w ostrej skibie czy jeszcze za wcześnie?

co radzicie?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Możesz dać obornik lub posiać nawozy zielone. Ja wysiewam co roku Rzepik ozimy - Brachina. Przekopuję ja wiosną. Przeczytaj http://podszarotka.republika.pl/index1. ... elony.html
Kiedy wapnowałaś ziemię.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Przed wapnowaniem obowiązkowo zbadaj pH.
U mnie w większości miejsc nie wapnowanych od kilku lat i tak miałem dobre pH.
Awatar użytkownika
aniab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 18 maja 2007, o 10:48
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

działkę mam pierwszy sezon (od kwietnia br) :)

jak ją nabyłam, rósł poplon - rzepak (tak myślę :wink: ), został przekopany, więc gleba wcześniej chyba nie była wapnowana

odczynu pH nie mierzyłam, zrobię to przy najbliżsyzm pobycie


czyli jeżeli zbyt kwaśny odczyn to mam wapnować, a jeśli w normie (czyli obojetny?) to siać poplon?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bez względu na pH gleby możesz siać nawozy zielone. W razie potrzeby rozsypiesz wapno zimą.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

6 - 7pH to najodpowiedniejszy dla większości roślin.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Mam pytanie odnośnie użyźnienia gleby.
Mam kawałek ziemi wyplewionej i przekopanej, na której planuje posadzić warzywa.
Jeszcze jednak tego nie zrobiłam, ponieważ chciałabym te ziemie przed posadzenie, zasilić jakimś nawozem. Warzywnik będzie miał wielkość 10X5 metrów.

Doradźcie mi czym mogłabym dosilić glebę na krótko przed posadzeniem rośli?
emerytwojsko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2008, o 13:42

Kompost

Post »

Mam na wsi kawałek pola, które zagospodarowalem na działkę rekreacyjną z kilkunastoma drzewami i krzewami owocowymi i małym warzywnikiem. Trawę skoszoną w b.dużej ilości przerabiam na kompost, który gnije 2 lata. Czy konieczne jest ponadto używanie innych nawozów. Być może temat był już poruszany, ale jestem nowonarodzony i jeszcze nieokrzesany. Pozdrawiam Janusz
Janusz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Anna, na krótko przez sadzeniem rozsady warzyw nie dawaj innego nawozu jak kompost. Delikatne korzonki młodych roślin nie lubią nawozów sztucznych, a z drugiej strony patrząc, co podsypiesz roślinom, to potem znajdziesz to na własnym talerzu... Smacznego.

Jelonku, no i bardzo dobrze, że używasz kompostu, toż to samo zdrowie dla roślin. W takim przypadku nie jest konieczne używanie nawozów mineralnych. Tylko jedno sprostowanie, trawa nie gnije, a rozkłada się, czyli kompostuje, czyli zmienia się w próchnicę. Jakby zgniła, to nie miałbyś z niej kompostu, tylko śmierdzącą breje, bleee.

Inna sprawa, że w zależności od rodzaju gleby, jej zasobności, a także w zalezności od specyficznych wymagań konkretnych roślin, może być konieczne, albo bardzo przydatne zasilić taką roślinę dodatkowo nawozem mineralnym, czy rozłożonym obornikiem, czy nawozem dolistnym. Nie da się generalnie napisać NIE, albo TAK, bo to zależy od konkretnych warunków.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Przygotowanie gleby na następny sezon

Post »

Podepnę się pod temat. Mam dość ciężką, gliniastą, wymagającą wapnowania. Ale na jesieni przekopałam dość świeży koński obornik z dużą ilością słomy. Taki akurat się trafił, a z braku laku..
Ponadto przeczytałam gdzieś, że nie należy jednocześnie stosować nawozu organicznego i wapna (straty nawozu) Wapno ogrodowe (takie mam) leży i czeka - wolałabym wiedzieć wcześniej, kiedy mogę go użyć... Macie jakieś doświadczenia lub wiedzę na ten temat?
dzięki
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Przygotowanie gleby na następny sezon

Post »

Ciężka i gliniasta wymaga właśnie tego, co dostała, końskiego, ciepłego nawozu ze słomą :)
Rośliny będą ci wdzięczne :)
A wapno? Sprawdzałaś, jakie jest pH twojej gleby? Moze wcale nie potrzebujesz wapnować?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
stary1
100p
100p
Posty: 135
Od: 26 kwie 2008, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby na następny sezon

Post »

Ja zrobiłem tak,posiałem poplon[mieszanka główny składnik - żyto]gdy miał z 10 cm posypałem na wierzch kompostem[główny składnik -trawa]przekopałem i posypałem wapnem ogrodniczym.Nie wiem czy nie za dużo tego wszystkiego jak na jeden raz.No ale będzie co będzie :D :D :D
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Przygotowanie gleby na następny sezon

Post »

wnioskuję, że trzeba wapnować, bo część ogrodu w zeszłym roku (nie moja część) była wapnowana i te same często odmiany warzywek rosły dużo lepiej. Ale może lepiej sprawdzę jeszcze na wiosnę, czy trzeba, dzięki.
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”