Wodomierz - montaż,zabezpieczenie,studzienka wodomierzowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
AnnaS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2011, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wodomierz na działce

Post »

Witam,
Mam do Was pytanie odnośnie wodomierza na działkach. Mianowicie, chciałabym założyć to ustrojstwo jednakże nie mam studni wodomierzowej. Zastanawiam się czy trzeba ją zbudować, czy wystarczy, że umieszczę wodomierz na rurze kilka centymetrów przed kranikiem. Jeśli to nie przejdzie to może znacie jakieś tanie sposoby zrobienia takiej taniej dziękuję? Jestem w tym temacie nie zorientowana, a Zarząd nakazuje montaż liczników do końca roku.
bodzio63
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 lis 2010, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wodomierz na działce ROD

Post »

U brata na działce z powodzeniem daje radę już 8 rok beczka pcv wkopana w ziemię,w której zamontowany jest wodomierz zakończony punktem czerpalnym.Odczyt raz w roku i z ociepleniem nie ma problemu. :D
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Poszukuję pomysłu na zabezpieczenie wodomierza przed mrozem. Wodomierz znajduje się na działce ROD, w plastikowej beczce wkopanej w ziemię, jakieś 40-50 cm pod powierzchnią gruntu. Przez lata nie było z nim problemu. Od jakiś 3-4 sezonów mróz rozsadza rury, mimo, że woda jest spuszczana na zimę. Naprawy kosztowały mnie już majątek.
Proszę o pomoc.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Gdy leży snieg to nie zamarza ziemia zbyt głeboko, bezśnieżne zimy powoduja problemy. Swoje krany owijam wełną mineralną i na to okręcenie taśmą aby uszczelnić. Można rury odkopać i okryć geowłókniną i zasypać żwirem, od razu będzie to drenaż. A jak głeboko są położone? Jak poniżej metra to nieco za płytko.
zbynio
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 gru 2010, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Rozsadza wodomierz czy rury? Troche niejasno opisane...Jeśli wodomierz nie jest plombowany na rurze, to można go chyba odkręcić na zimę? Poza tym w Twojej okolicy jest I strefa przemarzania, czyli wodomierz z przyłączem powinien znajdować się na głębokości min. 1,1 m. Pół metra to zdecydowanie za płytko, no chyba że nie jest to woda całoroczna ale sezonowa i jest dokładnie spuszczana z rur na zimę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

mlodzieniec pisze: A jak głeboko są położone? Jak poniżej metra to nieco za płytko.

Tak czy siak rura musi wyjść na powierzchnię aby wodę wyprowadzić, to logiczne. Wystarczy zakręcić zawór główny przed licznikiem który odcina nam wodę na głębokości poniżej przemarzania gruntu, a potem odkręcić kran na zimę. Przed licznikiem powinno być założone wejście dla sprężarki aby można było układ przedmuchać. Od lat tak mam i nic nie rozsadziło. Licznik na głębokości 20cm w betonowej studni.
mlodzieniec pisze:Swoje krany owijam wełną mineralną i na to okręcenie taśmą aby uszczelnić.
Wełna przed czym niby chroni?
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Ja mam wodomierz na powierzchni ziemi w metalowej skrzynce ( ale jest zamontowany pionowo ). Rury do altany też mam na powierzchni ziemi ale w jednej mam zamontowany korek, który na zimę do spuszczania wody jest odkręcany. Rury nie zamarzają wodomierz też nie.
Alicja
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Jeśli masz dostęp do zasilania to są dostępne przewody grzejne.
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Dla wyjaśnienia. Pękają rury wokół wodomierza. Zarząd działek zakręca wodę na zimę. Zaraz za wodomierzem jest kranik z wyjściem do spuszczenia wody, który odkręcam. Myślałam, że robię coś robię nie tak, ale nie tylko u mnie tak się dzieje.
W zeszłym roku ktoś polecił mi zabezpieczyć beczkę od środka styropianem, ale to nic nie dało.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Najprościej: to kranik musi być ciągle otwarty, bo w rurach skrapla się woda i spływa w najniższe miejsce, tj. w pobliże wodomierza. Do środka beczki włożyć coś suchego, np. agrowłókninę, przykryć beczkę deklem i na wierzch nasypać różnego siana słomy, może być wilgotna trawa i nałożyć folię, aby wiatr zimą nie porozrzucał po całej działce. Im większą powierzchnię zabezpieczymy nad beczką, to mniejsze prawdopodobieństwo, że mróz dotrze do wodomierza. Ciepło zakumulowane w ziemi będzie wystarczające, aby nie przemarzło. ;:124
_fox_

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Ja bym poluzował śrubunek przed wodomierzem, albo odkręcił wodomierz i schował do wiosny, no chyba że jest plombowany :( u siebie mam drugi jako podlicznik / tylko na działkę/ i ten demontuję na zimę.
Zabezpieczenia zależne od zimy, ale wełna mineralna, styropian i zabezpieczenie przed opadami /zwłaszcza deszczu/ powinny wystarczyć.
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zabezpieczenie wodomierza na zimę

Post »

Z odkręcaniem licznika na zimę to śliski temat bo trzeba wtedy filować wiosną kiedy dokładnie odkręcają wodę-wiadomo że jak puszczą bez licznika to działka zalana, poza tym napisane jest jasno że pękają rury a nie wodomierz.

U mnie na działce mam metalową studnię z wodomierzem około 50 cm poniżej gruntu. Właz jest stalowy i oklejony 15 cm wełny mineralnej, ściany tak samo. Samo ocieplanie rury nic nie da bo otulina nie emituje przecież ciepła więc jeśli woda stoi w rurze to i tak w końcu zamarznie.
U mnie mufy od rur pękły już dwa razy od mrozu więc stosuję dość drastyczną metodę.
Otóż na działce mam domek w trakcie budowy i żwir na budowę kupiłem już 3 lata temu bo był za grosze. Traf chciał że kierowca wykiprował mi 6 ton piachu prawie zasypując właz do dziękuję. Po chwili namysłu przed pierwszą zimą zasypałem tymi 6 tonami właz do dziękuję i o dziwo rury są całe i zdrowe nawet bez okładania bezpośrednio rur i wodomierza wełną.
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Wodomierz na działce ROD - jak założyć

Post »

Witam, potrzebuję fachowej pomocy ;:173

Chciałabym zamontować na swojej działce ROD wodomierz, póki co wodą jest wspólna i wszyscy płacimy za wszystkich.
Problem w tym, że zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać.

Proszę o podpowiedź jaki wodomierz kupić, czy są jakieś wymogi dot. montażu takiego wodomierza? Jak go zamontować?

Jeśli macie takie wodomierze u siebie na działkach proszę o kilka fotek :)
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”