Klon pospolity 'Royal Red '

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: klon royal red

Post »

Witam.Ja swojego klona próbowałam ciąć w środku lata po wypuszczeniu takich długich przyrostów ,ale na tym kończyło się jego rośnięcie .Dopiero w następnym roku na przyciętej gałęzi wyrastały dwie następne .Teraz ma kilka lat i już nie ma takich długich przyrostów .Korona wcale nie jest duża.Cięty był tylko raz .Beata
Awatar użytkownika
Darmokot
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1953
Od: 10 lis 2012, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kieleckie

Re: klon royal red

Post »

Ja bym nie ciął, pozwól mu żeby wyrósł w drzewo bo widać, że sam tego chce :wink:
Awatar użytkownika
greatwave
100p
100p
Posty: 158
Od: 24 lis 2010, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Tak naprawdę wszystko zależy od tego co się komu podoba. Jednemu będzie się podobała forma naturalna, a komuś innemu gęste, zwarte drzewko. Ma też znaczenie ile się ma miejsca w ogrodzie bo ten klon do małych nie należy. Mam taki klon tylko rozkrzewiony od dołu i przycinam go delikatnie co 2 lata. Zawsze tnę wczesną wiosną przed pojawieniem się liści. Ja uważam że jak drzewko jest jeszcze małe można go delikatnie przyciąć żeby się rozkrzewiło, dzięki temu potem będzie miało ładniejszy kształt.
Pozdrawiam
tmaksym
50p
50p
Posty: 59
Od: 23 lis 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Przy przycinaniu gałęzi drzew bardzo ważna jest umiejętność przewidywania następstw naszych zabiegów. Klon wypuścił 3 pędy i niestety nie wiem, czy te 3 pędy wyrosły z jednego ? Jeżeli, wyrosły z jednego to wytworzyła się bardzo niekorzystna forma trój-rozwidlona. Jeżeli chcesz zostawić te pędy to przyjrzyj się miejscu gdzie z pędu wyrastają te 3 gałęzie. No i jak Ci teraz wytłumaczyć jak wyglądają źle wyrosłe pędy, hm...???? Jeżeli pędy wyrosły i tworzą w stosunki do siebie kąty ostre to należy wyciąć 2 pędy zewnętrzne gdyż podczas wzrostu na grubość będą się wzajemnie osłabiać, to znaczy będą się "odpychać" od siebie a kora nie pozwoli się im zrosnąć i za kilkanaście lat mogą się złamać. Znając układ pąków na pędzie klonu mam prawie 100 % pewność że właśnie tak wyrosły....Ja bym zostawił jeden główny pęd i na wiosnę czubek uciął żeby się rozkrzewił na wysokości cięcia. Mam nadzieję że w miarę jasno to wytłumaczyłem.... :)
Ogród pod Dębową Górą
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=49050" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Powtórka z historii.
Miałem cztery pędy wypuszczone z klonu.Chude toto a jego bracia dawno polecieli do góry i są drzewami.To wczesną wiosna ostry sekator i poszło.Na drugi rok powtórzyłem.I jest bardzo fajnie .Zagęścił się .
W szkółkach się tnie się nagminnie klony dla zagęszczenia.Drapaka nikt nie kupi.

Obrazek

ten musiał być cięty.

Obrazek

Posadzone w tym samym czasie.Sadzonki podobne :lol:

Ja nie tnę bo lubię tylko czasem trzeba.Nie ciał bym jakbym nie musiał bom z natury leniwy i nie lubię poprawiać natury.W pierwszym przypadku pokazała klasę ! W drugim użycie sekatora było konieczne.Drugie zdjecie juz po dwu letnich zabiegach.Zdjęcie z lata tego roku.Więcej ciał nie będę.
Wczesna wiosna,bo klon potem płacze.Bardzo wcześnie klony budzą się.Obowiązkowo zasmarowanie ran po cięciu.Cięcie precyzyjne bez żadnych tam farfocli .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
author0928
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2013, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Odświeżę nieco temat....

Kupiłem klona szczepionego o ładnych ciemno czerwonych listkach... Nie wiem jaka to odmiana ale najbardziej pasuje mi na royal red... Założenie miało być takie że miał utworzyć kulę na wysokości ok 2 metry lecz teraz dowiaduje się że ogrodnik wprowadził mnie w błąd... Powiedzcie mi czy z tego da się uformować kulę?? Zależy mi bardzo na tym i nie mogę sobie w ogrodzie pozwolić na drzewo o wysokości 15/20m... Max 5/6m i zależy mi na kuli... Widzę że od szczepu wypuszcza jeden kilka pędów na bok lekko opadających w dół, a drugi 2 pędy w kształcie litery "V". Czy da się coś z tym zrobić i kiedy oraz jak to ciąć??
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Dopóki mały to jest wieksze prawdopodobieństwo że coś z tego może wyjść.Z duzymi egzemplarzami już tak nie jest, ponieważ ludziska tną od razu dużo i tylko oszpecają rośliny.
Ciąć wczesną wiosną , rany smarować pastą Funaben tudzież farba emulsyjna zmieszana z topsinem lub miedzianem.Przeciwko wnikaniu patogenom.
Ja u siebie ciąłem w kule polny.Potem się ładnie zagęscił.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Witam .Muszę się pochwalić że pod moim royalem na wiosnę w trawie znalazłam dwie bordowe siewki .W tej chwili mają po 20 cm. Jedną już dałam koleżance .Tej jesieni wszystkie nasiona pozbierałam z klonika palmowego czerwonego też. Połowę nasion wysiałam , przykrywając lekko ziemią, a resztę w woreczku foliowym z ziemią zamroziłam w zamrażarce -to będzie eksperyment .W lutym wysieję do doniczek i postawię w temperaturze 10- ciu stopni. W czerwcu napiszę co z tego wyszło ;:124 Beata
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Witam :wit ,
mam pytanie: kiedy dokładnie klon Royal Red wypuszcza liście?
Mój egzemplarz został posadzony w ubiegłym roku latem i był dobrze zapowiadającym się młodym drzewem. Teraz natomiast nie widać, by miał nabrzmiałe pąki ... Pocieszam się, że może jest drzewem późno wypuszczającym liście ... :?
A jak jest w rzeczywistości z tą odmianą? Jakieś szanse na przeżycie dla niego jeszcze istnieją ;:145 ?
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Na pewno są póżniejsze niż palmowe . Mój royal też jeszcze nie ruszył . Z tamtego roku też mam dwa klony i też zaglądam czy pączki nie obmarzły , ale u nas wszystko jest trochę póżniej .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

To wczorajsze zdjęcie , pąki są trochę nabrzmiałe i różowe . Na dwóch drugich zdjęciach siewki z royala posiane do gruntu ,albo znalezione w ogrodzie w trawie , w domu nic nie wykiełkowało chociaż trzymałam i w lodówce i trochę przemrożone w zamrażalniku . Jest ich kilkanaście ,ale cały czas pojawiają się nowe i już widać które będą bordowe .
Pozdrawiam :wit Beata
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Mam pytanie na temat siewek , mam ich całą masę pod drzewem .Kilka wsadziłam do doniczek , czy one wszystkie będą bordowe jak ich '' matka '' ?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Tylko kilka będzie bordowych , reszta zwykła ,ale jaka to też nie wiem . Mam 2 bordowe sadzoneczki z tamtego roku , rosły oczywiście w ogrodzie . Dlaczego chcesz posadzić je do doniczek , tylko nie bierz ich po przesadzeniu do domu bo ja wzięłam siewki azali pontyjskiej i w ciągu jednego dnia poskręcało jej listki . Moja siewka ( jedną dałam koleżance ) z tamtego roku ma o. 10 cm rosła w słońcu a ponieważ w tamtym roku było sucho ,to może dlatego jest taka mała , ale zimę przetrwała . Popatrz dobrze na siewki bo od razu widać te bordowe , te dwa pierwsze przylistki są bordowe od dołu i nóżka jest bordowa a przy zwykłych różowa . Ja też z trawy wybieram siewki . Jak podrosną wstaw zdjęcia .
Pozdrawiam :wit Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”