Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dzięki poczytam o tym :)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Zaskoczyły mnie keiki, które zostały oddzielone od rośliny 3 miesiące temu - pokazywałam na poprzedniej stronie - będą 4 kwiatki.

Obrazek

Nie mam problemów z tymi roślinami, bo też moje 3-letnie dendrobium corocznie jest obsypane kwiatami, właśnie będzie kwitło na wszystkich pięciu psb.

Obrazek

Szczęśliwego Nowego Roku :!:
Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Pięknie kwitnie :) Widzę że mieszkasz w bloku,zdradź proszę swoją technikę uprawy :)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Wszystkie moje posta są w tym wątku, możesz zacząć czytać od 15-tej strony. Czyżbyś nie przeczytała jeszcze wątku :?:
Moje dendrobia stoją na parapecie cały rok. Jak kwitną i rosną nowe psb, to stoją w ciepłej kuchni, a zimują w nieogrzewanym pokoju i nie są podlewane około miesiąca.
Na poprzedniej stronie radziłam Ci, że po przekwitnięciu należy przesadzić - czy już to zrobiłaś :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Czytałam wątek w sumie ,ale nie zwróciłam uwagi czyje posty są czyje :) jeszcze nie przesadzałam bo listki są zielone :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jeśli nie przesadzałaś po zakupie, to teraz jest najwyższy czas żeby to zrobić.
Posadź do samej kory o frakcji 6 - 9 albo 9-12, nie kupuj marketowych mieszanek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Oki dzięki :)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - gnijące psb.

Post »

Moje 3-letnie Dendrobium przekwitło, więc w marcu wzięłam się za przesadzanie. Przesadzałam, jak roślina miała sucho - były już dwie małe psb. Wyjęłam z doniczki, włożyłam korzenie do wody na 15 min i posadziłam. Podlałam za 10 dni. Teraz młode psb zgniły, już kiedyś miałam taki przypadek i nie mam pojęcia jaka może być przyczyna. Na pewno chodzi o nadmiar wody, skoro gniją, ale nie wiem, w którym momencie popełniam błąd. Podlewam raz na tydzień, kiedy podłoże całkiem przeschnie.
Może po przesadzeniu trzeba tylko zraszać, ale znów czytam sprzeczne opinie na temat zraszania.
Co Wy na to - będę wdzięczna za pomoc. ;:167
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendodrium Hybrydy - Co kryją nazwy- Star Class Dendrobium, Pleione ...i inne

Post »

Mogłaś uszkodzić korzenie i wdała się infekcja. Dendrobium ma dość delikatne korzenie. Najlepiej odczekać z moczeniem z tydzień czasu, żeby ew. ranki się zagoiły. Na pewno żadnego spryskiwania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dendodrium Hybrydy - Co kryją nazwy- Star Class Dendrobium, Pleione ...i inne

Post »

Przesadzone było 15 marca i z korzeni nic nie obcinałam - mimo to posypałam węglem aktywnym, a podlałam dopiero po 10 dniach. Nie będę jeszcze podlewać, ale czy powinnam go wyjąć z doniczki :?:
Czytałam też, że nie można zalać miejsc, z których wyrastają młode bulwy - czy coś o tym wiesz.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendodrium Hybrydy - Co kryją nazwy- Star Class Dendrobium, Pleione ...i inne

Post »

Napisałaś:
Wyjęłam z doniczki, włożyłam korzenie do wody na 15 min i posadziłam.
Korzenie Dendrobium są kruche, nie potrzeba obcinać żeby coś się delikatnie nie nadłamało.
Teoretycznie węgiel powinien tutaj zadziałać, ale jak widać nie zadziałał.
Najlepiej nie moczyć przed posadzeniem.

Teraz, skoro te psb zgniły to zrób oprysk Topsinem, żeby infekcja nie rozwinęła się na pozostałe. Jak zrobisz oprysk to raczej nie ma potrzeby żeby ponownie ingerować w korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dendodrium Hybrydy - Co kryją nazwy- Star Class Dendrobium, Pleione ...i inne

Post »

Dziękuję, zgniłe psb dokładnie wydłubałam i zasypałam węglem.
Ekspresja pisze:Czytałam też, że nie można zalać miejsc, z których wyrastają młode bulwy
- czy coś o tym słyszałeś :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dendodrium Hybrydy - Co kryją nazwy- Star Class Dendrobium, Pleione ...i inne

Post »

Nic mi o tym nie wiadomo. Fakt ja namaczam jedynie do górnej krawędzi doniczki, wyżej nie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”