Grzyb/pleśń w podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Shivv, te grzybki są genialne!! ;:oj
Jak znajdziesz chwilkę, wstaw post ze zdjęciem na jakieś forum fungo... grzybofanów, może ci go rozpoznają i powiedzą czy szkodliwy i co to w ogóle jest za jegomość :D

Ja bym go nie usuwała. Sama mam w terrarium grzybka niewiadomego pochodzenia ( jest w trakcie identyfikowania) i strasznie mnie to cieszy :tan

A storczyk, tak jak napisała Ania, po prostu już się zmęczył kwitnieniem na tym pędzie :wink:
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

dorób dziurki w doniczce, mi się troszkę grzybki zasuszyły ale po podlaniu znowu wróciły do formy :-P bardziej mnie teraz martwi brązowy osad na korzeniach, pewnie od wody, chociaż podlewam falki przegotowaną odstaną wodą:-) okłady z płatków nasączanych wodą z sokiem z cytryny trochę pomaga ale na krótko. a może dodawać trochę cytryny do wody w której je moczę? myślicie że to by pomogło?może nie zaszkodzi falkom?
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Można dodać kilka kropel cytryny do wody, storczyki lubią niższe pH a cytryna je zakwasza :) Ale czy pomoże na osad tego nie powiem.. w każdym razie nie zawsze przegotowanie i odstanie wody wystarcza, wiele zależy od jej początkowej twardości. Niektórzy leją prosto kranówkę, bo mają tak miękką wodę a inni maja bardziej twardą nawet po przegotowaniu.. Jeśli obserwujesz osad to możesz taką przegotowaną i odstaną wodę przemieszać z woda destylowaną :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

u mnie woda jest kepska niestety, spróbuję pokombinować z cytryną, może to coś pomoże ;-) kupować specjalnie dla falków wodę destylowaną mi się nie uśmiecha, chyba że sytuacja i kondycja zacznie się pogarszać:-P jak na razie nie jest zle:-)
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
shivv
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 lut 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

;:306 no beka z tych meduz jest :D i co podlewanie to co raz większe są.. mi też te powietrzne łodygi tak brązowieją... a słuchajcie... używam co 4. podlanie nawozu rozcieńczanego w wodzie.. myślicie, aby dokupić jeszcze jakąś odżywkę... bo kwitnie mi storczyk inny, puścił 2 pędy już mają ok. 20 cm i pierwsze zalążki pąków widać.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Dusiaaa jeśli będziesz mieszać pól na pół wodę przegotowaną i destylowaną to nie wykosztujesz się tak bardzo :)

shivv chyba miałaś na myśli korzenie powietrzne bo nie ma czegoś takiego jak łodygi powietrzne :D Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo nie mówisz jakiego nawozu używasz, nie mówisz jaki ma skład a właśnie skład trzeba dostosować do cyklu wegetacyjnego storczyka :) Gdy wypuszcza od pęd warto odżywiać go nawozem z przewagą potasu i fosforu a kiedy przekwita - nawozem z przewagą azotu aby ładnie rozwijał korzenie i liście. Jest osobny wątek o nawozach, wpisując to hasło w wyszukiwarkę na pewno dowiesz się więcej ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Aniu pewnie masz rację,ale taka paskudna ze mnie sknera :-P ale może i faktycznie rozejrzę się za tą.wodą :-) moje falki są w pełnym rozkwicie więc z planowanego przesadzania nici póki co. a szkoda bo problem grzybków i glonów miałabym z głowy ;-) a co do odżywki to muszę kupić biohumus bo póki co używam nawomixu cały czas.i pasuje im coś zmienić :-D
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
acoto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 sty 2013, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

grzyb w doniczce

Post »

Cześć, chyba nie potrafię przeszukiwać forum, albo nie było jeszcze takiego tematu. W doniczce moich storczyków pojawiły się grzyby kapeluszowe. Są niewielkie, białe, z długą nogą. Pytanie mam więc, czy mam je usunąć czy nie zaszkodzą kwiatkom?
Storczyki wyglądają zdrowo.
Będę wdzięczna za pomoc

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przepraszam za jakość zdjęć ale sprzęt zawiódł :-) Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: grzyb w doniczce

Post »

Grzybek w doniczce ponoć nie szkodzi. Wiesz jakby nie było to podłoże storczyków jest organiczne to mogą takie cuda się pojawić.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Grzyb/pleśń w podłożu

Post »

Zależy czy to normalny grzyb, lub po prostu np. pleśń, czy inny gatunek grzybni, wcale nie koniecznie szkodliwej. Zdjęcie jest za małe i średnio widać.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
kimi0289
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 kwie 2014, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Grzyb/pleśń w podłożu

Post »

Czy te grzybki są groźne dla mojego storczyka? Zauważyłam także takie jakby pajęczynki białe, są także zaznaczone na zdjęciu, niepokoją mnie również te białe kropki na korzeniach. Czy, to są "przyjazne" stworki i nic nie grozi mojemu storczykowi? :wink:
Zostawić tak jak jest, czy poczekać aż kwiatki przekwitną i przesadzić do nowej ziemi?
Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Grzyb/pleśń w podłożu

Post »

Białe kropki na korzeniach to jak najbardziej rzecz naturalna (storczyk ma taką urodę). Co do tych "pajęczynek" jak to nazwałaś, jeśli nie zauważyłaś żadnych szkodników to ta "pajęczynka" to po prostu skrzep grzybni. Czy te grzybki są groźne? Ciężko powiedzieć ale generalnie uważam, że skoro storczyk ma naturalne podłoże jakim jest kora to, to zjawisko jest również jak najbardziej naturalne (w korze musiały się znajdować strzępki grzybni i stąd powód pojawienia się grzybków). Obserwuj storczyka co się z nim dzieje. Jeśli grzybki przeszkadzają Ci ze względów estetycznych to możesz zwyczajnie zmienić mu podłoże o ile on nie kwitnie (to dobry czas na tego typu manewry, bo dzień się staje coraz dłuższy).
Awatar użytkownika
kimi0289
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 kwie 2014, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Grzyb/pleśń w podłożu

Post »

Raczej nic na razie z tym nie będę robiła. Najwyżej przesadzę kiedy indziej, bo teraz mój storczyk ma się dobrze. Poniżej zdjęcie storczyka jak teraz wygląda, a nie chciałabym żeby się zmarnował przez przesadzanie go w takim stanie :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”