Jaśminowiec -formowanie,cięcie

Drzewa ozdobne
cebulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 lis 2013, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Jaśminowiec i leszczyna cięcie

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Do tej pory tylko czytałam Was i całymi garściami brałam wiedzę jako że jestem początkującą działkowiczką. Otóż w ubiegłym roku kupiliśmy działkę leśną i jest na niej bardzo duży w obwodzie krzak jaśminu(taki najbardziej pospolity)po prostu kula białych kwiatów. Aby go odmłodzić bo ma jakieś 30lat ścięliśmy go do 50cm nad ziemią (z duszą na ramieniu) w tym roku wypuścił odnogi 2m wysokie zdrowe zielone niekwitnące i obecnie te odrosty znów ścięliśmy do 30cm czyli razem około 80cm. To samo zrobiłiśmy z krzakami leszczyny. Czy to są złe posunięcia? Kiedy jaśmin znów zakwitnie? Pozdrawiam i będę opisywać swoje osiągnięcia i oczywiscie problemy. Już nie możemy doczekać się wiosny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jaśmin

Post »

A po co po raz drugi tak mocno został ścięty ten jaśmin :roll: Zakwitnie najwcześniej za dwa lata.Jaśminowce kwitną najlepiej na dwuletnich i starszych pędach.To wysokie i szerokie z natury krzewy i nie da się ich natury poskromić by był niskim krzaczkiem.
cebulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 lis 2013, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: jaśmin

Post »

No to zrobiliśmy babola. Troszeczkę wystraszyliśmy się tych 2m tyczek że po prostu zdziczał. Dziękuję.Następnym razem najpierw napiszę a później wezmę do ręki sekator. Na usprawiedliwienie tylko napiszę dlaczego tak krótko przycięliśmy. Otóż nie chcieliśmy aby zbyt wysoko się rozkrzewił. Trudno to nasze pierwsze kroki. Mam nadzieję że krzaczek nam wybaczy. Poadrawiam :wit
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: jaśmin

Post »

cebulko, wydaje mi się, że to raczej jaśminowiec niż wspomniany jaśmin. Jaśmin ( najczęściej pochodzenia azjatyckiego)występuje w Polsce, głównie jak jest kupiony w szkółce i wysadzony. Ten rosnący dziko, tak jak u Was w lesie to raczej europejski jaśminowiec. Nie zmienia to faktu, że będzie pięknie kwitł i pachniał (troszkę mniej niż jego kuzyn). Co do leszczyny, to wg mojej wiedzy, nie przycinajcie wszystkich pędów. Starajcie się raczej każdego roku wyciąć najsilniejszy, tak jak to robimy np u porzeczek. Pozdrawiam
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: jaśmin

Post »

Ja z leszczyny zrobiłam drzewko. Zostawiłam jeden najsilniejszy pęd, a wszystko, co zaczyna wyrastać na dole, wycinam. Z tego pędu jest już pieniek o grubosci ramienia.
Waleria
cebulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 lis 2013, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: jaśmin

Post »

Miło jestem zaskoczona reakcją na moje pytania. Więc już wiem że mam jaśminowiec a dokładnie dwa które strzegą wejścia na działkę a które były tak olbrzymie że wejść się na nią nie dało. Leszczyna to raczej będzie rosła tak jak sama woli czyli 4 rosnące okrągło krzaki bo wyglądały pięknie wielkie ciemnozielone liście. Nie wiem czy jest to problemem ale te stare czyli 30 letnie krzaki a raczej chaszcze nie miały orzechów. Mówiąc o orzechach myślę raczej o wiewiórkach nie o sobie. Czy jest jakiś sposób aby owocowały? A o naszych wiewiórkach jeszcze kiedyś napiszę. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: jaśmin

Post »

W tym roku u nas też nie bylo orzechów, sąsiadka też nie miała.
Waleria
cebulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 2 lis 2013, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: jaśmin

Post »

Braku orzechów na leszczynie to zaobserwowałam w ubiegłym roku a w tym to mieliśmy tylko te 3m odrosty też bez owoców które źle robiąc mocno przycięliśmy. Mało orzechów było na orzechu włoskim o którym wcześniej myśleliśmy że się zestarzał dlataego nie owocuje a to podobno taki był ten rok. Pozdrawiam
Sancia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 paź 2014, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaśminowiec .. ciąć teraz??

Post »

Marla54 jak tam Twój jaśminowiec. Pachnie??? Jaki już duży? Może jakieś zdjęcie?

:wit

Zakochałam się w tym krzewie i bardzo bym chciała zdobyć ten pachnący i kwitnący w VI-VII ;:108
Pozdrawiam ogrodowo - Danka
gzeho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sty 2014, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odmłodzenie starego jaśminu

Post »

Cześć,
Szukam pomocy jak odmłodzić stary jaśmin. Jest to kilka bardzo starych krzewów, w tej chwili mają do 4 m wysokości. Były wcześniej na łapu capu przycinane, to tu, to tam, bez jakiegoś pomyślunku.
Czy zna ktoś kogoś w Warszawie, kto mógłby pomóc / przyciąć takie krzewy, bo najchętniej zgoliłbym je prawie do ziemi i popatrzył, jak i czy się odmładza, ale mnie domownicy zlinczują. Więc może jest jakaś etapowa metoda?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Odmłodzenie starego jaśminu

Post »

Jaśminowiec wonny? Tak jak piszesz- można etapami. Nawet lepiej, np. w trzy lata.
Teraz wytnij najstarsze gałęzie nisko. Za rok te co ci się jeszcze nie podobają, trzeciej wiosny ewentualnie jeszcze coś.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2110
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Odmłodzenie starego jaśminu

Post »

Też potrzebuję odmłodzić stary krzew jaśminowca.
Zastanawiam się czy teraz jest dobra pora na cięcie. :roll:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Odmłodzenie starego jaśminu

Post »

Bioy, teraz jest ostatni dzwonek na cięcie krzewów ozdobnych. Wkrótce sezon lęgowy się zacznie i ptaki rozglądają się za miejscem na gniazdo.
Tnij tylko nie za dużo na raz - tak do 30% korony jednorazowo.

Gzeho, podpisuję się pod radą @maryann
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”