Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak kwitnienia

Post »

kinia34 może się czepiam ale patrząc na te Twoje storczyki mam wrażenie, że są trochę zabiedzone. Niewielkie przyrosty nowych korzeni i młodych liści wskazywały by na jakieś braki. Podobne objawy zauważałem na storczykach , które miały za ciemno, przelane i dawno nie nawożone podłoże oraz stały w zbyt chłodnym miejscu. Jeżeli chodzi o nawożenie to ja wybrałem sobie po przetestowaniu kilku technik podlewanie a raczej zamaczanie doniczek w wodzie z pożywką w odpowiednio małym stężeniu. Trzymam ten roztwór w małym wiaderku z pokrywką a co jakiś czas dopełniam wodą z filtra osmotycznego. Jako nawozów stosowałem różne ale ostatnio to granulowany obornik na przemian z florovitem. Ta pożywka stanowi u mnie jednocześnie wodę do nasączania podłoża. Na jesieni przestaje dodawać do niej nawozy tylko dopełniam wodą. Te nawozy to daje trochę na oko na rok dla pięciu storczyków to jakieś kilkanaście granulek obornika i kilka ml Florovituę oczywiście nie na raz.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Brak kwitnienia

Post »

Spróbuję połączyć nawóz do storczyków Agrecol z do kwitnących z forte mineral odezwę się jak coś to da poeksperymentuje na tym co ma pęd kwiatowy
Kinia34
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Storczyki brak kwitnienia

Post »

Witam,
Bardzo Proszę o pomoc w moich storczykach.
Czy nadają się już do wyrzucenia (bo pewnie wyglądają koszmarnie ale trudno) czy można coś jeszcze zrobić?
Już długo nie kwitną. Używałem wcześniej na oprysk liści Agrecol taki preparat teraz już tego nie mam.
Załączam zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek

Obrazek




Obrazek
.




Obrazek

Obrazek

Obrazek
Marcelina5151
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2017, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki brak kwitnienia

Post »

Dodaj zdjęcia korzeni storczyków z liśćmi. Te które zamieściłeś zbyt wiele nie obrazują. Napisz tez jak wygląda podstawowa pielęgnacja Twoich roślin (podlewanie, nawożenie, gdzie stoją, jakie podłoże, kiedy ostatnio wymieniane). Drugi storczyk wypuścił keiki. Prawdopodobnie roślina umiera i walczy o przetrwanie wypuszczając młodą roślinkę. Zajrzyj do wątku Mary (Keiki nowy przyrost - porady). Znajdziesz tam informacje co dalej z nim zrobić.
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Storczyki brak kwitnienia

Post »

Ok dziękuję. Poczytam o nich.

Znaczy podlewam raz na tydzień albo rzadziej odstaną wodą, nie z kranu. Opryskiwałem też liście raz na tydzień tym preparatem Agrecol. Rzadko kiedy były nawożone.- ostatnio 22.01.br Agrecol mineral Zel

Ten co wypuścił kiełki to już dawno je wypuścił nie pamiętam kiedy przepraszam ale parę miesięcy temu wrzesień albo latem? Cały czas tak się utrzymuje i tak ta łodyga wygląda i stoi w miejscu.
Nie stoją na parapecie, stoją na stole u mnie w pokoju, stanowisko takie trochę cieniste. Nie były przesadzane.

Dodaję zdjęcia nie wiem czy dobrze widać, jeśli nie to postaram się zrobić wyraźniejsze aparatem.





to ten co wypuścił kiełki (pierwsze dwa zdjęcia)
Obrazek
Obrazek


a to 2 storczyk - 2 zdjęcia
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki brak kwitnienia

Post »

To masz pierwsze wyjaśnienie problemu - za ciemne stanowisko. Rozumiem, że ładnie wyglądają na stoliku ale dla dobra rozwoju, rośliny potrzebują przede wszystkim światła, a storczyki nawet słońca.
Druga sprawa, w zasadzie nie powinno się spryskiwać liści storczykom, a jeśli już to trzeba to robić bardzo ostrożnie, żeby woda nie zalegała u nasady liści, bo to pierwszy krok do gnicia łodygi.
Natomiast to czy da się uratować czy nie, zależy oczywiście od stanu korzeni.


Poczytaj też ten wątek :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=17891
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcelina5151
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2017, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki brak kwitnienia

Post »

Na tyle na ile widać na zdjęciach to 1 storczyk, poza 2 korzeniami powietrznymi, korzenie ma suche i puste. Drugi storczyk ma pomarszczone liście, brakuje mu wody. Prawdopodobnie kiepsko z korzeniami i nie dostarczają mu wody. Myślę, że nie obędzie się bez wyjęcia roślin i obejrzenia stanu korzeni. Trzeba będzie usunąć zgniłe, puste, zasuszone. Robi się to czystymi, zdezynfekowanymi nożyczkami. Ranki zabezpieczyć np. węglem drzewnym lub polecanym przez niektórych cynamonem. Zostawić rośliny na kilka godzin do wyschnięcia miejsc cięcia. Dalsze postępowanie zależy od tego co zostanie po tej operacji. Zrób zdjęcia. Jeśli z korzeni nic nie zostanie to trzeba będzie przeprowadzić reanimację (jeden ze sposobów-http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814) Jeśli zostanie trochę zdrowych korzeni przesadź rośliny w nowe podłoże. Doniczki nie musisz wymieniać. Gdyby zostały te same trzeba je dobrze wyszorować. Polecam zrobić śrubokrętem otwory z boku doniczek, żeby podłoże lepiej przesychało.
Młodą roślinę z łodygi storczyka polecam przed tymi zabiegami usunąć i spróbować "zmusić ją" do samodzielnego życia, ma już sporo własnych korzeni i liście. tak jak pisałam, na forum znajdziesz inf. na ten temat. pozdrawiam
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak kwitnienia

Post »

slawcioo bez problemu da się je uratować, dostawałem pod opiekę w gorszym stanie. Ja proponuje po pierwsze przesadzić w marcu do odpowiedniego podłoża, w tych doniczkach to prawie nic nie pozostało, po drugie zaprzestać używania jakichkolwiek oprysków z nawozami i wydaje mi się to najważniejsze to zmienić system podlewania bo one są po prostu zasuszone. Storczyki mają takie podłoże, że jak je podlejesz z butelki raz na tydzień to wszystko spłynie na podstawkę. Zacznij podlewać metodą przez zanurzanie doniczki w wodzie na kilkanaście minut, w tym szacie korzenie i podłoże zdążą nasiąknąć wodą. Następne podlewanie aż korzenie zmienią kolor z zielonego na srebrny. Ale na kwitnienie to trzeba będzie trochę poczekać, no i więcej światła. Powodzenia :wit
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Olinka91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lut 2017, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Orchidea nie wypuszcza pędów kwaitowych

Post »

Dzień dobry, mam problem ze swoją orchideą. Dostałam ją w tamtym roku w styczniu i wtedy kwitła około miesiąc. Następnie gdy pęd uschnął obcięłam go. Roślina więcej noe wypuściła pędu i nie kwitła. Około 3 miesiące temu utworzyła się nowa bulwa z której rosną tylko liście, niedawno utworzyła się nowa bulwa z której też rosną tylko liście. Nie mam pojęcia co zrobić żeby orchidea zakwitła. Stare bulwy są całkowicie usunięte i nie wiem czy je wyciąć czy zostawic. Będę wdzięczna za pomoc.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brak kwitnienia

Post »

Dużo odpowiedzi znajdziesz w tym wątku, ale przyczyn może być wiele. Praktycznie wszystkie storczyki do kwitnienia potrzebują np. różnicy w temperaturze nie tylko między dniem, a nocą ale również między latem i zimą. Czyli nocami i zimą powinno być parę stopni chłodniej. Druga sprawa duża ilość światła przez cały rok, niektóre potrzebują nawet trochę słońca. Oczywiście do tego dochodzi prawidłowe podlewanie. Inna sprawa, że są storczyki, które w mieszkaniu trudniej kwitną.
Co do bulw, ja bym je zostawił, gdyż tylko z wierzchu mogą być suche. Taka bulwa to źródło dodatkowych składników odżywczych dla storczyka. Chyba, że uschły całkowicie wskutek błędów uprawowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brak kwitnienia

Post »

Ten rodzaj storczyka szybko przerasta bryłę korzeniową i wymaga częstszego przesadzania, również bardzo istotne jest odpowiednie podłoże oraz zapewnienie krótkiego okresu spoczynku późną jesienią. Kwiaty utworzą się na nowych przyrostach. Dla mnie jest to trudniejszy w uprawie storczyk niż np. Phalaenopsis.Tu szczegóły jak przesadzać, http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2 ... esadzanie/
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brak kwitnienia

Post »

Ważna uwaga, jeśli chodzi o uprawę Cymbidium i zawiązanie kwiatów. Te storczyki preferują nawet latem temperaturę w okolicach +20 stopni, więc na okres wiosny, aż do jesieni dobrze je wystawić na zewnątrz w lekko zacienione miejsce - np. na balkon. W zimie z kolei max temperatura dzienna powinna być z kolei w okolicach +15 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
beata22
100p
100p
Posty: 120
Od: 10 mar 2010, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Andrychów

Re: Brak kwitnienia

Post »

Z mojego doświadczenia mogę doradzić, że storczyk ten nie zakwitnie jak nie będzie miał dużo światła wobec czego ja trzymam je zawsze na parapecie.
Pozdrawiam serdecznie Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”