Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Nie ma żadnego wpływu - to jest zabezpieczenie jej przed przewróceniem przez wiatr np. podczas burzy. Zamiast sznurków mogłem użyć np. agrowłókniny.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Zabezpieczenie już usunięte. Bananowiec Ensete Ventricosum Maurelli zaczyna coraz szybciej rosnąć, Na razie wypuszcza jeden liść na tydzień. W sierpniu jeszcze bardziej przyspieszy i będzie wypuszczał 1 liść co 3-4 dni.

Obrazek
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Wygląda pięknie. Czy to dzięki tym zabezpieczeniom nibypień jest tak zbity? U siebie mam problem, bo mimo podwiązywania liście mocno rozchodzą się na boki.

Kwestia nr 2; kolejny banan. Czy to grzyb? Atakuje ostatnio wszystkie moje rośliny (jeśli to poniżej to właśnie to). Co zrobić? Mam dobry nawilżacz w domu (ustawiam ok. 50-60% wilgotności), ale wiadomo że pozwala to właśnie rozwijać się grzybom. Z drugiej strony czy brak wilgoci nie będzie gorszy dla roślin? Dodam, że stosuję naturalny Agricolle spray na okazy, gdzie mam podejrzenie że tenże grzyb występuje.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Tomek na liściach które pokazałeś nie widzę oznak choroby grzybowej. Bananowce wystaw do ogrodu na świeże powietrze. Jeżeli chodzi o podwiązywanie liści to nic tym nie wskórasz, a możesz jeszcze zaszkodzić. Aby uzyskać wysoki nibypień musi upłynąć sporo czasu. Powstaje on z końcówek uschniętych liści.
Tak wyglądał w ubiegłym roku mój Ensete Ventricosum Maurelli

Obrazek

a tak wygląda teraz

Obrazek

W następnym poście wstawię fotki z czynnikiem (butelka) do porównania grubości nibypni w roku ubiegłym i teraz. W tym roku nibypień będzie jeszcze grubszy. Jak spojrzysz na fotkę z ubiegłego roku to nibypień pogrubiały ogonki z obciętych liści. W czasie zimowania te ogonki uschły, dlatego nibypień w tym roku jest chudszy, ale za to wyższy.
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

No to fakt; imponujący.

A mój 7-miesięczny wygląda tak i obawiam się, że się połamie jeśli go nie podwiążę. Czy mam tak zostawić?

Obrazek


Przepraszam, że post pod postem ale nie widzę możliwości edycji...

Zauważyłem dzisiaj po podlaniu ensete, że w glebie żyje dżdżownica (to ok, wiadomo że "pomocna" dla rośliny), ale też odnotowałem kilka małych skorupiaków, z rodzaju wijowatych. Boję się trochę małej inwazji domowej tego czegoś. Z tego co wiem, także takie wije wspomagają rośliny, ale... może tutaj sprawa wygląda inaczej? Ktoś coś?

Dodam, że ostatnio postawiłem w pokoju z roślinami nawilżacz powietrza o wydajności 300ml/h i ustawiam wilgotność na 60%.

edit: ok. już znalazłem opcję EDIT, po prostu przeglądarka mi nie wczytała ikonek ;)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Bananowiec jest strasznie wyciągnięty, ma mało promieni słonecznych. Zgodnie z obietnicą pokazuję pieniek mojego bananowca Ensete Ventricosum Maurelli w roku ubiegłym i aktualnie

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

W sumie logiczne. Jeszcze przez 3 tygodnie będzie stał tylko na południowym oknie (nie miałem innej możliwości), potem dopiero przenoszę go pod okno dachowe. Wytrzyma?

A co z tymi wijowatymi? To chyba krocionogi i czytałem w 2 różnch źródłach, że z jednej strony pożyteczne dla rośliny, z drugiej mogą podjadać korzenie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Bananowiec jest rośliną tropikalną, więc potrzebuje dużo słońca i ciepła. Jeżeli chodzi o krocionogi to postaraj się je wytępić nawet poprzez wypłukanie korzeni bananowca i wymianę ziemi.
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

A jakiś preparat, bo szukam ale znalazłem tylko taki "do domu"?

Bo coś czuję, że pozbędę się ich teraz, a przy tej wilgoci co mają (przy okazji proszę o profesjonalną opinię, jak to z tą wilgocią jest? warto/trzeba w mieszkaniu zwiększać wilgotoność? bo mam w sumie drogi i bardzo efektywny nawilżacz parowy i zastanawiam się nad tym jak go stosować) za chwilę wrócą...
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

A na zdjęciach te wijowate wyglądają tak (mikrusy więc trzeba się przyjrzeć, ale widać co to jest)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Weź i wymień ziemię, wyjdzie taniej niż stosowanie środków owadobójczych. Jeżeli chodzi o nawilżacz powietrza to ja do bananowców nie stosuję go.
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Rozumiem. Dzięki po raz n-ty za radę i proszę o kolejną!

Wystawiłem ensete na zewnątrz, na balkon. Oczywiście poszarpało liście niemiłosiernie i to rozumiem. Nie wiem jednak czy żółknięcie brzegów etc. to nie objaw jakiejś choroby?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Prawdopodobnie są to oparzenia słoneczne. Jeżeli masz balkon o wystawie południowej i na dodatek wnękowy to w czasie upałów nie można na nim trzymać żadnych roślin. Temperatura na nim może osiągnąć powyżej 50 stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”