Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

bravo110 pisze:
Jednakże najpierw chciałbym się doczekać okazu, który miałby tak ze 3 m wysokości (porobić zdjęcia, itp. :) )
Podejrzewam, że pomimo zabezpieczenia na zimę roślina przemarzłaby aż do ziemi i "zabawa" zaczęłaby się od początku.
Mylisz się, zimowane w gruncie również mogą osiągnąć 3 metry i więcej, pomimo że startują z poziomu gruntu.
Widzę że tak jak i ja obcinasz odrosty. W przyszłym roku będę musiał je zostawić, aby tworzyły kępę bananowców. Może się zdarzyć, że największy egzemplarz zakwitnie a to oznacza dla niego śmierć. Kilka fotek moich bananowców, na ostatniej fotce są dwa Ensete Ventricosum Maurelli (mały i duży) z przyciętymi liśćmi podczas przesadzania do doniczek.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Moim zimowanym w garażu bananowcom co tydzień muszę obcinać liście ponieważ sięgają sufitu.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Dzień dobry

Pytanie, które mam dotyczy "dziur" w bananowcu, które powstały gdy na 2 dni wyjechałem z domu (dodam, że mam papugi, które "robią" czasem wiatr, więc może przez to?). Czy może jakaś choroba?

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Widzę że masz bananowca Ensete Ventricosum Maurelli. Ten bananowiec ma skłonności do wypuszczania uszkodzonych liści.
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

No to mnie Pan uspokoił. Dziękuję :)
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Przepraszam, że post pod postem (proszę z tego miejsca moderatora o usunięcie posta wyżej, jeśli jest taka wola), ale jakoś nikt w temacie nie pisał długo :)

Mam pytanie o bananowca ensete maurelli (i w zasadzie o inne także, bo odpowiedź będzie dotyczyła zapewne wszystkich gatunków).

Temat, jak mniemam, pojawiał się nie raz, lecz nie mogę odnaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi:

Zimowanie bananowca/cytrusów. Wg poradnika; chłodne miejsce, szklarnia/garaż z temperaturą 10-15 stopni, zgadza się? A co jeśli pojawia się problem w postaci braku takiego pomieszczenia? Mój bananowiec stoi w domu, centralnie pod oknem dachowym. Tam też chciałbym go trzymać (z dala od grzejnika) w zimie. Czy w tempearaturze pokojowej mogą drzewka przezimować (mam 3 rózne banany, 2 pomarańcze i 1 cytrynę). I czy obciąć im liście na zimę? Bo takie porady także czytałem; aby ogołocić całą roślinę.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Musisz w tym pytaniu rozróżnić bananowce od cytrusów - chyba na zimę nie będziesz usuwał liści cytrusom? To jest temat o bananowcach więc odpowiem na pytanie o nie.
Najprostszym wyjściem jest uprawianie w gruncie na stałe bananowca Musa Basjoo. Oczywiście na zimę trzeba go zabezpieczyć. Jeżeli nie masz warunków, aby inne bananowce zimować w pomieszczeniu o niskiej temperaturze to pozwól im rosnąć w donicy w czasie zimy i systematycznie obcinaj nowe liście. Jeżeli będzie za wysoki to możesz skrócić nibypień.
Mój Ensete Ventricosum Maurelli podczas przewożenia z garażu upadł tak nieszczęśliwie, że złamał się nibypień. Dopiero teraz wypuszcza zdrowe liście. Dzisiejsza fotka

Obrazek
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Czyli mogę zimować w domu nawet w wyższej temperaturze, tylko uważać na przelanie itp. A czemu mam skracać mu liście?

PS. Jakby znajomy ogródek. Czy Pan przypadkiem nie prowadzi kanału na youtube "stalewiak"?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Po pierwsze na forum nie ma "panów" po drugie Stalewiaka znam kilkanaście lat. Jeżeli chodzi o skracane liści i nibypni to spójrz na wcześniejsze moje posty. Bananowce osiągnęły taką wysokość, że sięgały sufitu i musiałem przycinać. Zresztą te zimowe liście wiosną i tak popali słońce.
magdusiadz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 5 maja 2014, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Witam serdecznie, bardzo proszę o pomoc. Kilka dni temu kupiłam bananowca. Przyszedł niestety z licznymi plamkami na liściach i łodydze: na liściach plamki są brązowe i czarne a na łodydze czarne. Podejrzewam, że to grzyb. Czym najlepiej spryskać bananowca i czy można liczyć że się odbije? Dodam, że nie widać by wychodził nowy liść ze stożka. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Sprawdź najpierw czy nie żerują na nim przędziorki.
magdusiadz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 5 maja 2014, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Z przędziorkami miałam już przejścia na innych roślinach w poprzednich latach więc z całą pewnością mogę stwierdzić że to nie one mi krew psują. Kupiłam dziś Target i spryskałam bananka, oby pomogło. Ale czy coś jeszcze mogę zrobić?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Nie wstawiłaś fotki więc trudno zdiagnozować chorobę. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne. Bananowce są bardzo delikatne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”