ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Polifoski nigdy nie miałem w rękach,bo wiem że się nie nadaje. Wszelkie magiczne nawozy leżą tak jak je kupiłem i nawet nie otwarte. Obornika końskiego poszła przyczepka samochodowa na 21m2 ;:124 a ojciec jeszcze mi mówił ''co tak skąpo''. Co do wapnia to do dzisiaj wybieram gruz, a ojciec kiedyś wysypał jakiś stary wapienny tynk po remoncie. Ale wtedy nikt tam nic nie uprawiał, ten kawałek ziemi był zapleczem i składowiskiem na gospodarstwie.

Teraz jak analizuje zeszły sezon to na pewno przesadziłem z obornikiem, tylko martwią mnie te chlorki, czy jest możliwosć że ziemia jest czymś skażona?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Zrobisz analizę za rok na wiosnę ,to się więcej wyjaśni.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Z tego co się orientuję, żeby wykluczyć to, że ziemia jest skażona musiałbyś zrobić dwa dodatkowe badania na zawartość węglowodorów aromatycznych i na zawartość metali ciężkich. Każde z tych badań kosztuje ok. 350 zł. Robi się je, zdaje się, w tych samych stacjach rolniczych co standardowe badania.
Pozdrawiam
Adam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Chlorki są z gleby łatwo wymywalne. Ale z otwartego gruntu. Dużo chloru musiało być w oborniku. Albo ktoś na niego sikał, albo bydłu były dawane lizawki, albo w wodzie jest chlor. Nie ma paniki. Jeśli w ub. roku pomidory nie padły, to tym bardziej tego roku. Zrobisz analizę za rok to zobaczymy co się zmniejszyło i o ile.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

zenmach
Z moich tabelek, za Pudelski, wynika, że pomidor pod osłonami powinien mieć
Ca - 1500-3000
Mg- 100-200
Cl - poniżej 200
a zasolenie 2-3
więc nie ma tragedii , za dużo wapnia i magnezu a zasolenie w normie,
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

I tak oto, osoby stawiające pierwsze kroki w ogrodnictwie, po przeczytaniu takiego wątku są zdezorientowane. Przeważnie głupsze po czytaniu niż przed.
Proponuję zamknąć Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie za podawanie nieprawdziwych danych agrotechnicznych
Pomidory nie są wrażliwe na zakwaszenie ziemi, prawidłowo rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym przy pH od 5,5 do 6,5. Ze względu na szybki wzrost i długi okres produkcji wymagania pokarmowe roślin są wysokie. Optymalna dla ich wzrostu zawartość składników pokarmowych w glebie wynosi 90-120 N, 60-80 P, 200-250 K, 60-80 Mg oraz 1200-1500 Ca.


http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla- ... d-oslonami



Ktoś się zwracał do mnie tego roku na pw z zapytaniem czy nie dysponuję liczbami granicznymi zawartości składników pokarmowych w podłożu dla kwiatów. Niestety nie pamiętam kto.
Niemniej znalazłem takie zestawienie i podaje je zainteresowanym


Obrazek
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

I tak oto, osoby stawiające pierwsze kroki w ogrodnictwie, po przeczytaniu takiego wątku są zdezorientowane. Przeważnie głupsze po czytaniu niż przed.
proponuję poinformować Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu, że jej profesor :
http://www.katedrawarzywnictwa.edu.pl/P ... ski-?lang=
to nieuk i powinni go pozbawić wszystkich tytułów, pewnie jakiś plagiator ale na szczęście został zdemaskowany
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Popatrzmy zatem na sprawę okiem profesorskim. :D

Jeśli gleba ma zawierać 3000 mg Ca w litrze to jest równe 3 g/l. 1 m2 warstwy ornej ma 200 litrów czyli na tym jednym m2 ma się znajdować 600 g albo inaczej 0,6 kg Ca. W przeliczeniu na tlenek CaO ilość ta jest jeszcze większa i wynosi 0,84 kg. Hektar ma 10.000 m2 zatem na hektar należałoby dać 8,4 tony :!: :!: wapnia w przeliczeniu na tlenek CaO.
Weźmy teraz tabelę wapnowania

Obrazek

Widać z niej wyraźnie , że tylko 3 t/ha CaO w przypadku gleb lekkich podnosi pH aż o 3 jednostki a kuda tam do 8,4 t/ha. Nawet na gleby ciężkie wystarczy 6 t/ha CaO by ją zobojętnić. Ergo. Gleba zawierająca 3000mg CaO w litrze będzie mieć za wysoki odczyn pH jak dla pomidorów.

W roku bodajże 2004 zrewidowano liczby graniczne dla warzyw obniżając m in. normę na zawartość wapnia. Ale pan profesor Pudelski śp. jako już wtedy człowiek 78 letni mógł tego nie zauważyć.
herman42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 13 lip 2014, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Witam,potrzebuję zrobić analizę gleby mojej grządki,proszę o poradę,którą analizę zrobić ,polową za 14 zł czy uniwersalną za 54 zł.Na grządce będą rosły tylko pomidory, fasolka szparagowa i ogórki.Pozdrawiam ;:3
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Nie ma znaczenia co będzie rosło na grządkach. W uprawach warzywniczych stosuje się metodę uniwersalną.
marcin31
100p
100p
Posty: 105
Od: 7 mar 2012, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Witam ;:7 Mam wielką prośbę ;:180 W ubiegłym roku Sadziłem pierwszy raz pomidory, robiłem Analizę gleby i właśnie forumowicz pomagałeś mi opracowaniu nawożenia. Wyrosły mi piękne krzaki, co do wiązania to różnie było z braku mojej wiedzy przede wszystkim, ale z winy pogody również. Owoców skosztowałem niewiele gdyż na początku lipca dopadła je zaraza głównie forma łodygowa, a i moja nieumiejętność w opryskiwaniu sprawiły że tę walkę przegrałem. Dodam że na działkę musiałem dojeżdżać.

W czym rzecz? W tym roku mam możliwość uprawy na miejscu zamieszkania. Dostałem Poletko o wymiarach ok. 3.50x9m z czego chciałbym 18m kwadratowych przeznaczyć pod tunel i ewentualnie parę krzaków obok. Na jeśień ziemia zostala obrzucona obornikiem spod kur (nie było mnie przy tym) z dużą ilością słomy i zaorana, posypałem też całość wapnem ogrodowym firmy biowita (tak jak bym siał trawe).
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70d ... f8ce0.html

Kilka dni temu zrobiłem analizę gleby http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e1 ... ad9c2.html
mam też zalecenia http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6e5 ... 6b826.html

Moja prośba to co Ty o tym sądzisz, czy może coś innego jeszcze mógłbyś zasugerować?.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Może trochę pomogę, jak wynika z analizy, to brakuje azotu i wapnia. Zasolenie bardzo niskie, to masz ułatwioną możliwość korygowania niedoboru. Możesz zastosować się do zaleceń lub nieco zmienić, dodając teraz gips budowlany, aby jednak podnieść poziom wapnia nie powodując podniesienia pH. Za bardzo nie jestem zwolennikiem saletry amonowej, ale na start niechaj będzie, w późniejszym czasie możesz też zasilić saletrą wapniową, oraz nie zapominać zaleconego oprysku wapnem, najlepiej za jednym zamachem, ochrona przed chorobami zastosować octan wapnia wdg. przepisu.
marcin31
100p
100p
Posty: 105
Od: 7 mar 2012, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Dzięki za info Emalia112 Dziękuje Ludwiku ;:136 Zastosuje się do twoich rad :heja Mam jeszcze pytanie odnośnie zastosowania polyversum, bo w ulotce pisze tylko o podlewaniu rozsady, a z tego co pamiętam to Ty robiłeś oprysk? w jakim stężeniu? i czy warto zastosować na te 18m kwadratowych?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”